Porady

Kiedy zbierać topinambur i jak go przechowywać?

4,6 (12 opinii)

Osobliwość topinamburu polega na tym, że jego bulwy można zbierać zarówno jesienią, jak i wiosną. Chodzi o to, że „ziemna gruszka” jest niezwykle trwała. Może przepięknie przechować się w ziemi nawet przy bardzo silnych mrozach. To oznacza, że ogrodnik może w ogóle nie zbierać urodzaju przed zimą.

A kiedy nadejdzie go ochota na smaczne bulwy, może wziąć łopatę, pójść na działkę i wykopać potrzebną ich ilość. Można przy tym mieć pewność, że topinambur nic nie stracił ze swojej jakości. Ciekawy jest też fakt, że do spożycia nadają się nie tylko bulwy topinamburu, ale też część zielona.

Kiedy najlepiej wykopać bulwy topinamburu?

Istnieje kilka możliwości, a każda ma swoje zalety. Bulwy pozostające w glebie dobrze przechowują się pod śniegiem. Mogą nie raz odtajać podczas odwilży i znowu zamarznąć przy powrocie niskich temperatur. Nie tracą przy tym bulwy topinamburu nic ze swojej żywotności i wartości odżywczej. W glebie wytrzymują mrozy do -40ºC.

Kiedy tylko stopnieje śnieg, można przystąpić do wiosennego zbioru bulw. Miejsce, gdzie się znajdują, wskazują pozostałe resztki ściętych łodyg. Niewykopane bulwy dadzą nowe wschody. Korzystniej jest jednak wykopać wszystkie, przesortować i wybrane, zdrowe posadzić na nowo.

Bulwy pozostające w glebie dobrze przechowują się pod śniegiem. Mogą nie raz odtajać podczas odwilży i znowu zamarznąć przy powrocie niskich temperatur.

Podczas zimowania w glebie zachodzą w bulwach topinamburu istotne przemiany. W kwietniu albo w maju pojawiają się w nich cukry, których nie było w październiku. Powstały one z inuliny. Jeśli zachodzi potrzeba uprawy innych roślin w miejscu, gdzie rósł topinambur, trzeba koniecznie dokładnie wybrać wszystkie bulwy. A potem systematycznie usuwać pojawiające się odrosty.

Topinambur - uprawa w ogrodzie
Topinambur - uprawa w ogrodzie

Jaka najlepsza pora do zbioru bulw topinamburu?

Najbardziej korzystna pora dla zbioru topinamburu to późna jesień: październik-listopad. Dlatego nie należy spieszyć się ze ścinaniem części nadziemnej i masowym zbiorem bulw. W tym czasie zachodzi jeszcze proces odprowadzania składników odżywczych z liści i łodyg do bulw. W bulwach następuje intensywne gromadzenie zapasów. Przedwczesne pozbawienie topinamburu liści zmniejsza zbiory bulw.

Kiedy tylko stopnieje śnieg, można przystąpić do wiosennego zbioru bulw. Miejsce, gdzie się znajdują, wskazują pozostałe resztki ściętych łodyg.

Nadziemną część rośliny ścina się na wysokości 15-17 cm nad ziemią na krótko przed nadejściem mrozu i pozostawia resztę na dwa-trzy tygodnie, aby bulwy dojrzały.

Topinambur, uprawiany na żyznych glebach, jest rośliną bardzo wydajną. Z 10 m2 uprawy można uzyskać od 25 kg do 70 kg bulw i 40 kg do 150 kg zielonej masy. Przy wiosennym zbiorze urodzaj bulw wzrasta o 30-50% i są bardziej pożywne niż po zbiorze jesiennym.

Bez względu na to, czy topinambur został zebrany przed mrozami, czy dopiero na wiosnę, zawsze pozostaje bardzo bogaty w witaminy i składniki mineralne. Zestaw tych składników jest nawet bardziej interesujący niż w ziemniaku.

Jak przechowywać topinambur?

Bulwy topinamburu po wykopaniu nie są tak łatwe do przechowania, jak ziemniaki. Podczas gdy ziemniaki można w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu bez problemu przechowywać przez całą zimę, bulwy topinamburu szybko tracą wilgoć i więdną.

Topinambur, uprawiany na żyznych glebach, jest rośliną bardzo wydajną. Z 10 m2 uprawy można uzyskać od 25 kg do 70 kg bulw i 40 kg do 150 kg zielonej masy.

Niemniej jednak świeżo wykopane dadzą się bez problemu przechować w lodówce albo w chłodnej piwnicy przez kilka dni. Zaleca się przy tym, aby na ten czas pozostawić bulwy bez mycia. Dokładnie oczyścić trzeba je dopiero przed użyciem. Aby móc korzystać z tych warzyw także w środku zimy, można skorzystać ze starych domowych sposobów.

Przechowywanie topinamburu po zbiorach
Przechowywanie topinamburu po zbiorach

Przechowywanie topinamburu w piasku

Przechowanie bulw do trzech miesięcy jest możliwe w piasku. W tym celu należy:

  • nie myć bulw;
  • usunąć ziemię ręką;
  • nie usuwać długich, cienkich korzeni;
  • bulwy ułożyć w skrzyni wypełnionej piaskiem;
  • przykryć warstwą ok. 5 cm piasku;
  • zostawić w chłodnej i ciemnej piwnicy.

Przechowywanie topinamburu w ziemi

Jest to stary sposób, wykorzystywany jeszcze w ubiegłym stuleciu. Zebrane bulwy topinamburu wkłada się do wiadra, a wiadro wstawia do wykopanej w ziemi dziury. Całość przykrywa się ziemią.

Mrożenie bulw słonecznika bulwiastego

Aby nawet zimą nie rezygnować ze źródła energii i witamin, jakim są bulwy topinamburu, można je zamrozić. Obrane bulwy można przed mrożeniem krótko blanszować we wrzącej wodzie. Niektórzy uważają, że ten zabieg można sobie darować. Nie wpływa na jakość produktu.

4,6 (12 opinii)