Porady

Kiedy siać lucernę i jak uprawiać?

5 (2 opinie)

Lucerna, roślina z rodziny motylkowatych, może być cennym wzbogaceniem ogrodu, ponieważ nie tylko poprawia jakość gleby, ale też przyciąga pszczoły i trzmiele. Doskonale nadaje się na naturalną łączkę kwietną w ogrodzie. Na dodatek pędy, liście i kwiaty znajdują liczne zastosowanie w kuchni.

Aby uprawa lucerny się powiodła, trzeba spełnić pewne jej warunki. Zwłaszcza na początku trzeba zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację, co później znacznie ułatwi pracę.

Stanowisko i gleba do uprawy lucerny

Lucerna potrzebuje głębokiego, łatwo nagrzewającego się stanowiska i prawie neutralnego pH (6,5-7,5). Północne strony ogrodu i zacienione, chłodne zakątki nie są dla niej korzystne. Preferuje suche, luźne gleby chociaż może rosnąć też na cięższej ziemi, jeśli jest głęboka i niezbyt zbita. Normalna gleba ogrodowa wystarczy jej w zupełności. W razie potrzeby można zastosować dodatek piasku, aby zwiększyć jej przepuszczalność. Przyda się też domieszka kompostu.

Ciepłolubna lucerna potrzebuje miejsca ciepłego z wystarczającym nasłonecznieniem, z przeciętną roczną temperaturą ponad 8,5°C. Najlepiej rozwija się na glebach głębokich, nagrzanych i przepuszczalnych o odczynie neutralnym. Dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu (korzeń palowy i sieć korzeni) dobrze znosi okresy suszy.

Lucerna jest zimoodporna i nie wymaga żadnej ochrony przed mrozem.

Jak przygotować lucernę do siewu?

Przed siewem lucerny powinno się sprawdzić współczynnik pH gleby – roślina preferuje odczyn neutralny. Korzenie lucerny sięgają bardzo głęboko, dlatego celowe jest dokładne przekopanie i spulchnienie planowanego miejsca siewu, a także wzbogacenie kompostem albo obornikiem. Należy również wykonać intensywne odchwaszczanie, ponieważ lucerna wolno się rozwija i jest narażona na konkurencję.

Zastosowanie i właściwości lucerny
Zastosowanie i właściwości lucerny

Kiedy i jak siać lucernę?

Na wysiew lucerny mają ogrodnicy-hobbyści dużo czasu. Jest to możliwe od marca do sierpnia. Kto chciałby mieć pierwszy zbiór już w roku posiania, powinien oczywiście uczynić to odpowiednio wcześnie. Pomijając niezwykle duże okno czasowe, trzeba jednak zwrócić uwagę na pewne szczególne aspekty siewu lucerny. Jednym jest forma siewu. Przy uprawie wielkopowierzchniowej sieje się nie rzędami, ale równomiernie na powierzchni. Dzięki temu obniża się szkodliwe oddziaływanie chwastów. Inną ważną sprawą jest niewielka głębokość siewu. Nasiona nie powinny znaleźć się głębiej niż jeden centymetr pod powierzchnią ziemi. Przy grubszej warstwie podłoża, ta na ogół dobrze radząca sobie roślina może mieć problemy z kiełkowaniem. Płytki siew zwiększa oczywiście możliwość wybrania nasion przez ptaki. Z tego powodu okrycie zasiewu lucerny w pierwszym okresie jest w skali ogrodu uzasadnione. Po siewie grządka powinna być dobrze nawodniona, ale nie zalana.

Jak podlewać i nawozić lucernę?

Podlewanie lucerny jest z reguły możliwe tylko w pierwszej fazie rozwoju. Kiedy roślina osiągnie wysokość 80-100 cm, jej korzenie są już wielokrotnie dłuższe. Roślina może sama zaopatrzyć się w wodę i przetrwać nawet okresy suszy. Dodatkowa porcja wody jest konieczna, jeśli lucerna wykazuje oznaki przesuszenia, a jej liście więdną.

Kolejna osobliwość lucerny polega na jej zdolności samodzielnego pobierania azotu atmosferycznego dzięki symbiozie z bakteriami korzeniowymi. Jeśli gleba była przed siewem wzbogacona kompostem, można w przyszłości zaniechać nawożenia azotowego, ponieważ lucerna sama go sobie pobierze – podobnie jak wodę. Natomiast magnez, potas i fosfor mogą jej zdecydowanie pomóc. Korzystne jest więc użycie nawozu bezazotowego. W każdym razie nie należy się spieszyć z nawożeniem rośliny, ponieważ będzie też rosła bez dodatkowego zasilania.

Kiedy przycinać lucernę?

Lucernę można ścinać do czterech razy w roku. Nie ma tutaj jakichś specjalnych terminów. O jednym tylko trzeba pamiętać: jeśli lucerna ma być uprawiana przez kilka lat, musi przynajmniej raz w roku mieć możliwość rozwinięcia kwiatów.

Zastosowanie lucerny

Nawet jeśli lucerna znana jest głównie jako wartościowa karma dla zwierząt, to jest też coraz bardziej popularnym dodatkiem do potraw. Pędy mogą być spożywane na surowo albo po ugotowaniu. Młode liście nadają się do zupy, sosu albo sałatki. Z kwiatów lucerny można przygotować herbatkę.

5 (2 opinie)