Porady

Ziołowy ogródek - jak założyć i uprawiać?

5 (2 opinie)

W żadnym szanującym się ogrodzie nie powinno zabraknąć grządki z ziołami. Dla jednych zioła w ogrodzie służą do poprawiania smaku potraw, dla innych zaś są cennym środkiem leczniczym. Ogrodowe zioła mogą mieć zastosowanie zarówno kulinarne, jak i medyczne. W każdym przypadku powinny być uprawiane według indywidualnych upodobań.

Nasiona, czy sadzonki?

Podstawą do wyhodowania wspaniale aromatycznych ziół jest oczywiście odpowiedni materiał wyjściowy. Nie ważne, czy to będą sadzonki, czy nasiona. Jako zasadę można przyjąć głębokość siewu równą 3 do 5 długości nasiona. Dla początkujących ogrodników korzystniej będzie kupić gotowe sadzonki w sklepie, gdzie dodatkowo udzielą fachowej porady.

Istnieje kilka podstawowych zasad i punktów, które powinno się wziąć pod uwagę planując ogród z ziołami. Trzymając się tych warunków ramowych można zaoszczędzić sobie pracy w ogrodzie w przyszłości

Wybór miejsca na zioła i planowanie

Najlepiej jest założyć ogródek ziołowy gdzieś w osłoniętym żywopłotem, ale nasłonecznionym zakątku ogrodu. Jeśli potrzeba tylko kilku ziół kuchennych, można je po prostu dosadzić na odpowiedniej rabacie kwiatowej albo warzywnej.

Kto chciałby mieć w swoim ogrodzie zioła, nie powinien natychmiast pędzić do sklepu i kupować pierwsze lepsze sadzonki albo nasiona. Podobnie jak w przypadku na przykład róż pnących albo hortensji, trzeba sobie najpierw zadać pytania:

 1. Ile miejsca w ogrodzie mamy do dyspozycji?
 2. Jakie gatunki ziół chcielibyśmy mieć?
 3. Jaką właściwie mamy wiedzę na temat ziół?

Istnieje kilka podstawowych zasad i punktów, które powinno się wziąć pod uwagę planując ogród z ziołami. Trzymając się tych warunków ramowych można zaoszczędzić sobie pracy w ogrodzie w przyszłości:

 • Wysokość roślin i odległości między nimi.
 • Słońce, półcień, czy cień?
 • Roślina jednoroczna, dwuletnia, czy wieloletnia?

Sadzenie ziół w ogrodzie
Sadzenie ziół w ogrodzie

Jak siać i sadzić zioła w ogrodzie?

Znając odpowiedzi na powyższe pytania i mając przygotowany szkic ogrodu, można przystąpić do działania. Siew jednorocznych ziół wykonuje się wiosną albo na początku lata. Rośliny wieloletnie są zwykle bylinami albo półkrzewami, które przez wiele lat mogą pozostawać w tym samym miejscu. Poszczególne gatunki ziół nie muszą tworzyć monokultur. Ciekawe efekty daje metoda uprawy mieszanej. Trzeba tylko pamiętać (o czym może nie wszyscy wiedzą), że jedne zioła pasują do siebie, a inne nie. Jeśli posadzi się obok siebie gatunki, które się wzajemnie nie znoszą, wystąpią negatywne konsekwencje:

 • Rośliny hamują nawzajem swój wzrost.
 • Jedno zioło zaczyna dominować i zagłusza inne obok siebie.
 • Gleba szybko się wyjaławia z powodu jednostronnego zapotrzebowania.

Zasadniczo zioła jednoroczne oraz dwu- i wieloletnie nie powinny być sadzone obok siebie. Lepiej będzie, jeśli każda kategoria pozostanie oddzielnie. Gatunki wieloletnie nie lubią, kiedy każdego roku trafia im się inne sąsiedztwo. Poza tym gatunki ziół jednorocznych dobrze jest siać każdego roku w innym miejscu.

Zasadniczo zioła jednoroczne oraz dwu- i wieloletnie nie powinny być sadzone obok siebie. Lepiej będzie, jeśli każda kategoria pozostanie oddzielnie.

Zioła jednoroczne, które tak dobrze do siebie pasują, że mogą rosnąć obok siebie nawet w jednej doniczce:

 • majeranek;
 • pietruszka;
 • koper;
 • rzeżucha (pieprzyca);
 • trybula;
 • ogórecznik.

Zioła wieloletnie, które wyjątkowo dobrze się ze sobą komponują:

Zioła wymagające dużo przestrzeni mogą być sadzone obok roślin ozdobnych, do których pasują, i których nie przerastają.

Zioła, które wolą stać samotnie, ponieważ potrzebują dla siebie dużo miejsca:

 • lawenda;
 • lubczyk;
 • wawrzyn;
 • dzięgiel;
 • bylica;
 • hyzop.

Zioła wymagające dużo przestrzeni mogą być sadzone obok roślin ozdobnych, do których pasują, i których nie przerastają. Na przykład lawenda doskonale harmonizuje z różami, a bylica piołun chroni porzeczki przed chorobami.

Zioła mogą być sadzone obok roślin ozdobnych
Zioła mogą być sadzone obok roślin ozdobnych

Pielęgnowanie ziół w ogrodzie - sposoby

Uprawa ziół w ogrodzie nie wymaga szczególnej uwagi i idealnie wpisuje się w ideę ogrodu łatwego w uprawie. Poza usuwaniem chwastów, konieczne jest tylko podlewanie i nawożenie. Zioła w ogrodzie nie powinny być podlewane zbyt obficie. Przy zakładaniu grządki należy zwrócić uwagę na odpływ nadmiaru wody, aby po ulewnym deszczu rośliny nie stały w wodzie. Jeśli chodzi o nawożenie, należy ustalać je indywidualnie w zależności od rodzaju gleby i gatunku zioła.

Zioła w ogrodzie nie powinny być podlewane zbyt obficie. Przy zakładaniu grządki należy zwrócić uwagę na odpływ nadmiaru wody, aby po ulewnym deszczu rośliny nie stały w wodzie.

Jak przygotować ogródek do zimy?

Większość rodzimych ziół jest odporna na mrozy i wytrzymuje zimowe miesiące bez większych szkód. Przed pierwszym śniegiem należy ogrodowe zioła ściąć nisko nad ziemią i przykryć gałęziami świerkowymi albo podobnym materiałem. Pomoże to roślinom przetrwać zimę i odnowić się na wiosnę.

5 (2 opinie)