Porady

Sasanka po przekwitnięciu – czy obrywać przekwitłe kwiaty?

0 (0 opinii)

Co zrobić z sasanką, gdy ta przekwitnie? Co zrobić, aby ta bylina na dłużej stanowiła ozdobę i nadawała ogrodowi piękny wygląd? Zobacz nasz poradnik.

Sasanka – zachwyca ogrodników wiosną

Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) to wieloletnia bylina wiosenna z rodziny jaskrowatych. Wzrok przyciągają jej kwiaty przybierające różne barwy (np. purpurową, różową, białą) oraz charakterystyczne owłosienie na liściach i pędach. Co więcej, liście sasanki są głęboko powcinane, delikatne i równie ozdobne, jak jej kwiaty.

Uwaga: Sasanki preferują stanowiska w pełnym słońcu, ale również mogą rosnąć w lekkim półcieniu.

Zastosowanie w ogrodzie

Sasanka to roślina wszechstronna i stosunkowo łatwa w uprawie i z powodzeniem znajduje zastosowanie w różnych typach ogrodów. Doskonale sprawdza się w ogródkach skalnych, może być także sadzona na rabatach bylinowych, w ogrodach w stylu wiejskim czy naturalistycznym. Świetnie nadaje się do obsadzania słonecznych skarp oraz obrzeży ścieżek.

Uwaga: Sasanka jest rośliną miododajną – jej kwiaty przyciągają pszczoły i trzmiele.

Sasanka po przekwitnięciu – czy obrywanie kwiatów jest konieczne?

Tak jak już wspominaliśmy, sasanka to lubiana pierwsza bylina wiosenna, która wczesną wiosną zachwyca nas swoimi delikatnymi, dzwonkowatymi kwiatami. Jednak wielu ogrodników zadaje sobie pytanie – co zrobić z rośliną po jej przekwitnięciu i czy kwiaty należy usuwać? 

Po zakończonym kwitnieniu sasanka tworzy ozdobne owocostany, które nadają roślinie nowego wyglądu – nasienniki przypominają srebrzyste pióropusze. Możemy je oczywiście pozostawić na bylinie, ponieważ będą stanowić jej ozdobę nawet do późnego lata. Jednak biorąc pod uwagę kondycję sasanek, regularne usuwanie przekwitłych kwiatów może przynieść korzyści. Jakie? Przede wszystkim pozwoli to ograniczyć samosiew – sasanka ma tendencję do rozsiewania się w ogrodzie. Jeśli więc zależy nam na utrzymaniu pierwotnej formy odmian uprawnych, to obrywanie przekwitłych kwiatostanów pozwoli nam zachować pożądaną kompozycję rabaty i tym samym zapobiegnie niekontrolowanemu rozmnażaniu. Co więcej, ten zabieg będzie sprzyjać również wzmocnieniu rośliny. Sasanka nie będzie poświęcać swojej cennej energii na produkcję nasion, co będzie skutkować silniejszym wzrostem jej liściu i korzeni. Roślina pozostaje więc w lepszej kondycji i może dłużej zachwycać swoim dekoracyjnym ulistnieniem.

Jak prawidłowo obrywać przekwitłe kwiaty?

Jeżeli zdecydujemy się na usunięcie przekwitłych kwiatów, to zabieg należy przeprowadzać delikatnie, aby nie uszkodzić sasanki. Możemy użyć ostrych nożyczek ogrodniczych lub sekatora. Ważne jest, aby ścinać kwiat tuż nad pierwszym zdrowym liściem. Kwiatostany możemy też delikatnie wyłamywać palcami, ale należy zachować szczególną uwagę, aby nie naruszyć podstawy pędów.

Warto pamiętać o tym, że sasanka jest rośliną wrażliwą na nadmierne podcinanie. Dlatego najlepiej usuwać jedynie przekwitłe kwiaty, pozostawiając zdrowe liście, które pełnią istotną funkcję w procesie fotosyntezy.

Pielęgnacja sasanki po kwitnieniu

Gdy sasanka zakończy swoje kwitnienie, to wciąż będzie wymagać z naszej strony uwagi – chociaż jej wymagania pielęgnacyjne nie są zbyt wygórowane. Najważniejsze jest, aby zapewnić jej odpowiednie warunki glebowe i podlewać w okrasach suszy, czyli zwłaszcza latem.

Sasanki sadzi się w podłożu przepuszczalnym, lekkim i umiarkowanie wilgotnym, o pH zasadowym lub obojętnym. Jeśli więc ziemia w naszym ogrodzie jest ciężka i gliniasta, to możemy ją rozluźnić, dodając piasek lub drobny żwir. Tym samym będzie zapobiegać zastojom wody, które mogłyby doprowadzić do gnicia korzeni. Co więcej, podlewanie powinno być umiarkowane, jednak w czasie suszy należy częściej dostarczać wodę – zwłaszcza w sytuacji, gdy sasanka rośnie w pełnym słońcu.

Nawożenie i rozmnażanie

Sasanki nie wymagają regularnego nawożenia. Wiosną możemy je zasilić kompostem lub nawozem organicznym, który dostarczy niezbędnych składników odżywczych na resztę sezonu wegetacyjnego. Pamiętajmy jednak o tym, że nadmiar azotu może powodować duży porost liści kosztem kwitnienia.

Jeśli zależy nam na rozmnożeniu rośliny, to możemy pozwolić na naturalny samosiew lub zebrać nasiona i wysiać je w kontrolowanych warunkach. Warto jednak pamiętać, że siewki mogą różnić się od rośliny matecznej. Alternatywnie sasankę można rozmnażać przez podział kęp. Ta metoda wymaga ostrożności, ponieważ nie lubi ona częstego przesadzania i może potrzebować czasu na regenerację po podziale.

Bibliografia

0 (0 opinii)