Jakie drzewko na choinkę? Żywa choinka na święta Bożego Narodzenia do Twojego domu
Choinka tak bardzo jest związana ze świętami Bożego Narodzenia, że nawet ludzie świadomi zagrożeń dla naturalnego środowiska nie chcą rezygnować z tradycyjnego drzewka. Warto zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście musi być w domu żywa choinka, i czy nie lepsza byłaby sztuczna? Na to pytanie postaramy się dziś odpowiedzieć.
Każdego roku ścina się ostatecznie miliony iglastych drzewek, co w obliczu zmian klimatycznych często trudno jest pogodzić z własnym sumieniem. Ale czy plastikowe drzewko jest naprawdę przyjazną dla środowiska alternatywą?
Żywa choinka na Święta? Czy to dobry pomysł?
Każdego roku w polskich domach stawia się nawet 6 mln żywych choinek. Kupowane są przeważnie drzewka o wysokości od 150 cm do 175 cm, które są wycinane w wieku 8-12 lat. Święta Bożego Narodzenia bez zapachu świeżych gałęzi świerkowych albo jodłowych są dla wielu nie do pomyślenia. Prawdziwa, naturalna choinka ma poważne zalety:
- tradycyjny wygląd i typowy, bożonarodzeniowy nastrój;
- roztacza przyjemny zapach świerkowych albo jodłowych igieł;
- jest wolna od alergenów i szkodliwych dla zdrowia tworzyw sztucznych.
Co jeszcze przemawia za ustawieniem w mieszkaniu prawdziwego drzewka, a nie plastikowej imitacji choinki? Podczas gdy wygląd, zapach i tradycja są – można powiedzieć - subiektywną rzeczą gustu, to już bilans ekologiczny przemawia wyraźnie przeciwko sztucznej choince. Cztery na pięć plastikowych choinek pochodzi z dalekowschodniego importu, inaczej, niż ma to miejsce w przypadku naturalnych drzewek. Żywe choinki pochodzą głównie z prywatnych, lokalnych plantacji, część jest pozyskiwana w Lasach Państwowych, a część została sprowadzona z krajów naszego regionu, na przykład z Danii. W każdym razie odległość transportowa nie jest duża. Żywe choinki są poza tym przyjazne środowisku: w ciągi dziesięciu lat, zanim zostaną wycięte, mogą na hektarze plantacji albo leśnej uprawy związać około 145 ton dwutlenku węgla. Trudno zaprzeczyć, że oryginał pod każdym względem przewyższa podróbkę. Drzewka z tworzywa sztucznego nie gubią igieł, ale obciążają środowisko i prędzej lub później trafią do pojemnika na plastikowe odpady. Prawdziwe choinki mogą być przerobione i kompostowane na próchnicę. Możliwe do sprawdzenia jest też ich pochodzenie – hodowane w Państwowym Gospodarstwie Leśnym albo na prywatnej plantacji nie powinny być opryskiwane środkami chemicznymi ani zasilane nawozami sztucznymi.
Sztuczna choinka – zalety i wady
Wiele osób rezygnuje z zakupu prawdziwego świerka lub jodły i wybiera sztuczną choinkę. Sztuczne drzewko ma w porównaniu ze swoim żywym odpowiednikiem wiele zalet.
- Naturalne drzewka bożonarodzeniowe muszą być kupowane każdego roku na nowo. To pociąga za sobą za każdym razem wydatek 50-200 zł w zależności od wielkości i gatunku. W przypadku sztucznej choinki wyższy koszt zakupu rozkłada się jednak na wiele lat i w sumie się finansowo opłaca.
- Sztuczne choinki dobrej jakości do złudzenia przypominają wyglądem prawdziwe drzewka. Jeśli pochodzą od dobrego producenta, na pierwszy rzut oka są nie do rozróżnienia. Często mają poza tym dające się formować gałęzie i można je dopasować do indywidualnych potrzeb.
- Sztuczne choinki są szczególnie odpowiednie dla rodzin z małymi dziećmi. Inaczej niż w przypadku oryginału, plastikowa alternatywa jest wykonana z materiału trudnopalnego. Z tego powodu nawet zastosowanie prawdziwych świec, a nie elektrycznych żarówek, nie grozi pożarem drzewka.
- Sztuczna choinka nie może uschnąć i nie gubi igieł. Wymaga mniej sprzątania po świętach i nie wymaga pracochłonnego wyciągania igieł z dywanu.
- Jeśli weźmie się pod uwagę, że prawdziwa jodła albo świerk rośnie co najmniej 10 lat, aby osiągnąć wymiary choinki, a po kilku tygodniach jest przeznaczana do utylizacji, sztuczne drzewko może się okazać bardziej proekologiczne.
Sztuczne choinki mają jednak kilka poważnych wad.
- Sztuczna choinka nie posiada charakterystycznego zapachu jodły albo świerka, który roztacza drzewko.
- W wielu rodzinach istnieje tradycja wybierania i zakupu prawdziwej choinki.
- Wprawdzie wiele dobrze wykonanych sztucznych drzewek przypomina do złudzenia prawdziwe, jednak mimo wszystko da się zauważyć, że nie chodzi tutaj o prawdziwą choinkę.
Bilans ekologiczny żywej i sztucznej choinki
Wiele osób dbających o środowisko może odetchnąć z ulgą, ponieważ w rzeczywistości bilans ekologiczny prawdziwych choinek świątecznych wypada lepiej niż drzewek z tworzyw sztucznych. Korzenie świerków i jodeł zapobiegają erozji gleby, dostarczają tlenu w okresie wzrostu i zapewniają przestrzeń do życia różnym zwierzętom. Większość choinek naturalnych jest potem poddawana zrębkowaniu i przerobie na kompost. Drzewa są biodegradowalne, a na dodatek nie trzeba ich daleko transportować, ponieważ pochodzą zwykle z lokalnych upraw.
Sztuczne choinki są wykonane z tworzyw sztucznych, które zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje i odbywają zazwyczaj daleką drogę od miejsca produkcji do sklepu. Do transportu sztucznej choinki z Chin do Polski potrzeba mnóstwo litrów paliwa. Trudno też poddać sztuczne drzewka recyklingowi, dlatego trafiają zwykle na wysypiska, gdzie rozłożą się dopiero po kilkuset latach. Sztuczne choinki mogą być używane przez wiele lat, jednak na ogół są wyrzucane średnio po sześciu latach. Okazuje się, że prawdziwa, żywa choinka jest w ogólnym bilansie ekologicznym znacznie bardziej korzystna od sztucznej.
Jakie drzewko na choinkę wybrać?
Jaką choinkę wybrać na Święta? Najrozsądniej byłoby nie ustawiać w mieszkaniu żadnego. Pytanie, czy choinka powinna być żywa, czy sztuczna nie jest wcale proste. Każdy musi sam zdecydować, jaki rodzaj choinki będzie właściwym wyborem, ponieważ temat nie jest wcale czarno-biały, jakby się na pierwszy rzut oka mogło wydawać. Pewne argumenty przemawiają za żywą choinką, inne za sztucznym drzewkiem. W każdym przypadku trzeba dokładnie przyjrzeć się, skąd konkretna choinka pochodzi, ponieważ drzewko nie jest równe drzewku.
Decydując się na zakup sztucznej choinki przewidujemy wykorzystanie jej przez wiele lat. Taki zakup ma całkiem praktyczne znaczenie, którego nie można pominąć.
- Sztuczna choinka mniej brudzi, nie wydziela żywicy, nie gubi igieł i nie żółknie po paru dniach w ciepłym mieszkaniu.
- Koszt jest tylko jednorazowy na wiele lat.
- Sztuczna choinka jest też dobra dla alergików.
- Nie ma problemu z ewentualną likwidacją drzewka – sztuczną choinkę można zwinąć i wynieść z mieszkania, podczas gdy do wyniesienia uschniętej jodły albo świerka potrzebna jest często piła.
- Nie trzeba każdego roku przed Świętami przeżywać stresu zakupów i transportować choinkę.
Kiedy ma być zakupiona żywa choinka, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka spraw.
- Należy kupować choinki pochodzące z miejscowych upraw. Trzeba się zorientować, jakie nadleśnictwo albo prywatna szkółka sprzedaje drzewka.
- Należy zwracać uwagę na legalne pochodzenie choinki – świerki i jodły sprzedawane przez leśnictwa pochodzą wyłącznie z cięć pielęgnacyjnych albo z plantacji choinkowych.
- Jeśli ktoś ma duży ogród, alternatywą może być drzewko w dużej donicy, które później można przesadzić do gruntu. Żywą choinkę w doniczce trzeba regularnie podlewać.
- Po Świętach suchą choinkę należy skierować do kompostowania, a nie na wysypisko.
- Transportując żywą choinkę do domu trzeba pamiętać o tym, aby nie używać żadnych plastikowych siatek. W ten sposób korzystny dla drzewka bilans ekologiczny zostanie całkowicie zaprzepaszczony. Lepiej jest poświęcić trochę czasu i związać drzewko do transportu samemu.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.