Porady

Jak zaplanować kuchnię letnią w ogrodzie? Porównanie projektów

5 (3 opinie)

Kuchnia letnia to rozwiązanie bardzo praktyczne i wygodne. Dlaczego? Taki obiekt spełnia jednocześnie wiele funkcji. Poza tradycyjnym pieczeniem czy smażeniem, możemy w niej także grillować i wędzić potrawy, co byłoby niemożliwe w domu. Poza tym w ciepłe wieczory może stanowić miejsce spotkań np. przy grzanym winie. Jednak do tego potrzebny jest odpowiedni projekt, który uwzględni także miejsce na wypoczynek i przyjmowanie gości. Zobaczcie więc porównanie, naszym zdaniem najbardziej funkcjonalnych projektów kuchni letnich.

Jak zaplanować kuchnię letnią w ogrodzie?

Zanim kupimy gotowy projekt kuchni letniej, musimy najpierw dokładnie zaplanować miejsce, w którym taki budynek ma stanąć. Dlatego podczas wyboru projektu powinniśmy zdecydować, czy w kuchni letniej będziemy tylko gotować, czy ma ona spełnić większą liczbę funkcji.

- Od jakiegoś czasu klienci coraz częściej pytają o możliwość zaprojektowania kuchni w ogrodzie – mówi Przemysław Klein z firmy Tooba.pl oferującej gotowe projekty – Czasami dla naszych klientów wystarczający jest projekt samego grilla lub wędzarni ogrodowej, ale zauważalna jest tendencja do zakupu projektu kuchni letniej z wieloma funkcjami. W takiej sytuacji prócz miejsca na np. grill, projekt przewiduje także palenisko węglowe oraz mini salon na tarasie. Jeżeli inwestor decyduje się na takie rozwiązanie, warto już na etapie przygotowywania działki pod budowę domu, doprowadzić do miejsca na kuchnię ogrodową wodę i prąd. Pamiętajmy, że im dalej znajdzie się ten budynek od domu, tym wyższe będą koszty doprowadzenia instalacji – dodaje.

Czasami dla naszych klientów wystarczający jest projekt samego grilla lub wędzarni, ale zauważalna jest tendencja do zakupu projektu kuchni letniej z wieloma funkcjami.

Jak wybrać projekt kuchni letniej?

Dla osób, którym nie wystarcza jedynie sam grill, wędzarnia, czy altanka w ogrodzie, dokonaliśmy przeglądu projektów kuchni letnich, które mogą spełniać wszystkie te funkcje jednocześnie. Z pomocą Przemysława Kleina wybraliśmy najbardziej praktyczne projekty z oferty firmy Tooba.pl.

Kuchnia letnia z kamienną elewacją

Ten projekt jest naszym zdaniem niezwykle funkcjonalny, a estetyką wpisujący się w wiejską stylistykę. W pomieszczeniu gospodarczym przewidziano dużą, praktyczną kuchnię na planie kwadratu. Architekt wewnątrz zaplanował – poza paleniskiem – także wędzarnię i miejsce na piec chlebowy. W części otwartej na tarasie znajduje się grill oraz wystarczająco duża przestrzeń na spotkania towarzyskie. Całość jest ponadto zadaszona, co odczuwalnie wpłynie na komfort korzystania z obiektu. Naszym zdaniem to jeden z najlepszych projektów również pod względem stylistyki. Kamienna elewacja dodaje swojskich akcentów, które zawsze dobrze wyglądają w zadbanych i przestronnych ogrodach. Dzięki prostocie projektu (dach dwuspadowy, budynek na planie kwadratu, brak zbędnych detali), budowa takiej kuchni letniej będzie należała do najtańszych.

Projekt kuchni letniej z kamienną elewacją
Projekt kuchni letniej z kamienną elewacją

Kuchnia letnia z pokojem wypoczynkowym

Kolejny projekt jest jeszcze bardziej funkcjonalny od poprzedniego. Poza przestronną kuchnią wewnątrz budynku, w której zaplanowano miejsce do gotowania i spożywania posiłków, posiada także pomieszczenie WC oraz dodatkowy pokój wypoczynkowy. W tak zaprojektowanym obiekcie możemy spędzić cały dzień, bez konieczności wychodzenia do domu. W kuchni architekt zaplanował miejsce do pieczenia, smażenia oraz wędzarnię. Natomiast na przestronnym tarasie (prawie 18 m2) z powodzeniem można zaaranżować mini salon z jadalnią. Sam projekt jest dość prosty, dlatego jego realizacja również nie będzie wymagać dużych nakładów finansowych.

Projekt kuchni letniej z pokojem wypoczynkowym
Projekt kuchni letniej z pokojem wypoczynkowym

Kuchnia letnia z nowoczesnym salonem

Projekt o nazwie KL7 to doskonała propozycja do nowoczesnych ogrodów. Wnętrze budynku zostało zaprojektowane bardzo funkcjonalnie. Do kuchni letniej można wejść z dwóch stron obiektu – od strony tarasu bądź części bocznej. Dodatkowo architekt zaplanował w środku pomieszczenie WC oraz praktyczne pomieszczenie gospodarcze – które możemy wykorzystać także jako pokój wypoczynkowy. Duży taras natomiast świetnie sprawdzi się – jak w poprzednim projekcie – w roli salonu ogrodowego z jadalnią. Dużym atutem jest tutaj zadaszenie tarasu, na którym możemy zamontować markizy chroniące przed wiatrem, deszczem lub słońcem.

Projekt nowoczesnej kuchni letniej z mini salonem
Projekt nowoczesnej kuchni letniej z mini salonem

Ile kosztuje projekt kuchni letniej?

Ceny projektów kuchni letnich są dość zróżnicowanie. Większość plasuje się na poziomie 800-1000 zł, jednak często dzięki promocjom, projekt zakupimy już za 300 zł – albo nawet za darmo! W rozmowie z Przemysławem Kleinem dowiedzieliśmy się, że przy zakupie projektu domu w Tooba.pl, projekt małej architektury otrzymamy za darmo (jeśli nie przekracza on 800 zł). Dodatkowo do takiego projektu dostaniemy całą dokumentację, czyli kosztorys, rysunki techniczne i zestawienie materiałów. Warto więc pomyśleć o kuchni letniej czy altance już na etapie planowania budowy domu.

5 (3 opinie)