Porady

Ile kosztuje altana ogrodowa i jak dostać projekt za darmo?

5 (4 opinie)

Pod dachem, ale w samym sercu ogrodu. Właśnie taki komfort może nam dać tylko altana, dlatego wciąż jest bardzo popularna. Altankę możemy kupić gotową lub wykonać ją samodzielnie od podstaw. Jeżeli posiadamy zmysł architektoniczny, druga opcja zdecydowanie przeważa.

Wykonując altankę według własnego pomysłu, możemy dopasować ją do potrzeb mieszkańców, dzięki czemu budynek ten będzie pełnić wiele funkcji: od letniej jadalni po miejsce spotkań towarzyskich. Od czego zatem zacząć budowę altanki? Ile to kosztuje? Jak oszczędzić na projekcie? Przeczytajcie niżej!

Czy budowa altany ogrodowej wymaga pozwolenia?

Budowa obiektów małej architektury – w tym także altan – o powierzchni do 35 m2, wymaga jedynie zgłoszenia budowy. Prawo budowlane zastrzega jednak, że na każdych 500 m2 nie możemy postawić więcej niż dwa. Do budowy możemy przystąpić po upływie terminu 30 dni od chwili zgłoszenia, jeżeli w tym czasie starosta lub prezydent nie wniósł sprzeciwu. Projektując umiejscowienie altany na działce musimy pamiętać, że odległość od granicy to minimum 3 metry.

Jak wybrać altanę ogrodową?

Altana ogrodowa musi przede wszystkim współgrać ze stylem domu i ogrodu. Dlatego większość inwestorów decyduje się na altanę zaraz po budowie domu – wtedy można bowiem wykorzystać te same materiały. Zanim wybierzemy jednak styl tego obiektu, zastanówmy się, jakie ma pełnić funkcje. Czy tylko ozdabiać ogród? Czy ma być też kuchnią letnią, gdzie umieszczony zostanie grill? Czy będziemy z niego korzystać tylko w ciepłe sezony, czy przez cały rok? Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór konkretnego modelu.

Altana ogrodowa musi być dostosowana do stylu ogrodu i domu
Altana ogrodowa musi być dostosowana do stylu ogrodu i domu

Ile kosztuje projekt i budowa altany ogrodowej?

Gotowe solidne altany kosztują w centrach ogrodniczych nawet 15 000 zł. To kolejny argument za samodzielną budową altany. Jednak, aby koszty rzeczywiście były niższe, musimy zaopatrzyć się w dobry projekt od architekta, który będzie kosztował od 300 do nawet 2000 zł. Zobaczcie zestawienie naszym zdaniem najbardziej praktycznych projektów.

1. Projekt altany nowoczesnej i taniej w budowie

Ten projekt altany zaplanowany został do ogrodów nowoczesnych. Wykorzystano tutaj naturalne materiały, takie jak drewno i cegła klinkierowa na kominek. W projekcie przewidziano wielofunkcyjne ścianki, które z jednej strony mają delikatnie zacieniać wnętrze i zapewniać prywatność, a z drugiej – mogą stanowić doskonałą podporę pod efektowne pnącza z roślin. Powierzchnia tego obiektu to 22,56 m², więc do jego budowy wystarczy tylko zgłoszenie. Projekt Altana A1 kupimy za 400 zł, a szacowane koszty budowy to mniej niż 9 000 zł.

Projekt nowoczesnej i taniej w budowie altany
Tooba.pl
Projekt nowoczesnej i taniej w budowie altany

2. Całoroczna altana ogrodowa

Projekt z poniższego zdjęcia to połączenie altany z domkiem letniskowym. Poza tarasem wejściowym o powierzchni ok. 25 m2 posiada jedno zamknięte pomieszczenie, które można zaaranżować na pokój wypoczynkowy lub kuchnię letnią. Tym sposobem obiekt może być użytkowany nie tylko w miesiące letnie, ale także zimowe. Ten projekt ma jeszcze jedną zaletę – jest bardzo ekonomiczny: nie posiada stropu i ma tani w budowie dach dwuspadowy. Niewątpliwą ozdobą projektu Altana 1 jest także widoczna drewniana więźba w połączeniu ze ściankami wyłożonymi klinkierem. Poniższy projekt kupimy za 420 zł, a szacowane koszty budowy wyniosą nas ok. 30 000 zł.

Projekt całorocznej altany
Tooba.pl
Projekt całorocznej altany

3. Projekt altany do małego ogrodu

Niżej prezentowany projekt także składa się z zamkniętego pomieszczenia gospodarczego i części rekreacyjnej otwartej. Łączna powierzchnia zabudowy to niecałe 8 m2, dlatego projekt jest idealny na małą działkę – i co ważne, budowa nie wymaga pozwolenia. Styl budynku jest bardzo nowoczesny: występuje tu połączenie drewna z betonem oraz elewacją z betonu architektonicznego. W dodatkowym pomieszczeniu gospodarczym możemy zaprojektować kuchnię letnią lub pokój wypoczynkowy, dzięki czemu altana może nam służyć przez cały rok. Projekt GC101 kupimy za pośrednictwem strony Tooba.pl w cenie 475 zł. Szacowane koszty budowy to ok. 24 000 zł.

Projekt altany do małego ogrodu
Tooba.pl
Projekt altany do małego ogrodu

Jak dostać projekt altany za darmo?

Projekt altany ogrodowej możemy otrzymać także… za darmo. Wystarczy, że pomyślimy o jej postawieniu już na etapie planowania budowy domu. Dlaczego? W firmie Tooba.pl oferującej projekty domów i budynków małej architektury, przy zakupie projektu domu dostaniemy gratis gotowy projekt altany z grillem.

Do wyboru mamy 3 wersje projektu: jedna z dachem dwuspadowym oraz dwie z dachem płaskim. Dodatkowo do projektu otrzymamy kompletne wizualizację, wszystkie potrzebne rysunki techniczne i detale konstrukcji, kosztorys budowy oraz zestawienie materiałów.

Projekty altan, które możemy otrzymać za darmo, mają konstrukcję drewnianą. Grill natomiast (wraz z kominem) zaprojektowany został z nowoczesnej cegły klinkierowej. Na podłodze przewidziano drewniane deski. Altany wykonane według tych projektów będą więc pasować do wielu ogrodów, dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów.

Darmowe projekty altan na stronie Tooba.pl
Darmowe projekty altan na stronie Tooba.pl

Jak widać planowanie zawczasu popłaca. Decydując się na altanę już podczas zakupu projektu domu oszczędzamy co najmniej 400 zł za sam projekt obiektu. Dodatkowo oszczędzamy także na kosztach budowy, ponieważ darmowe projekty ze strony Tooba.pl zostały zaplanowane w taki sposób, by móc wybudować altanę jak najtaniej.

5 (4 opinie)