Porady

Jak rozmnażać lawendę w ogrodzie?

4,6 (23 opinie)

Lawendy nigdy nie ma za dużo w ogrodzie. Wystarczy zamknąć oczy, a jej zapach natychmiast przenosi do nas Prowansji. Kwitnące pola lawendy są symbolem tego regionu. Rosnąca w ogrodzie lawenda jest przede wszystkim rośliną ozdobną, ale może też służyć jako przyprawa w kuchni albo lecznicze zioło. Dobrze jest wiedzieć, jak tę krzewinkę we własnym zakresie rozmnażać.

Rozmnażanie lawendy z nasion

Jeśli ktoś się nie śpieszy, może swój stan posiadania lawendy powiększyć poprzez wysiew nasion rośliny. Jeśli mają to być nasiona z własnego ogrodu, powinny najpierw dobrze dojrzeć. Tworzą się zaraz po przekwitnięciu, o ile kłosy kwiatowe nie zostaną ścięte. Najlepiej kiełkują nasiona lawendy, które zostały stratyfikowane, czyli poddane działaniu niskiej temperatury. Ten zabieg nie jest niezbędnie konieczny, ale podnosi prawdopodobieństwo sukcesu.

Jeśli mają to być nasiona z własnego ogrodu, powinny najpierw dobrze dojrzeć. Tworzą się zaraz po przekwitnięciu, o ile kłosy kwiatowe nie zostaną ścięte.

Kiedy żaden przymrozek już nie zagraża, można pod koniec maja albo na początku czerwca wysiać nasiona bezpośrednio do gruntu. Znacznie korzystniejszy jest jednak wysiew nasion lawendy na rozsadę. Może to być mini inspekt na parapecie okna nad grzejnikiem w łazience, najlepiej na wschodniej stronie. W lutym-marcu posiane nasiona przykrywa się cienką warstwą ziemi i ostrożnie podlewa. Temperatura w pomieszczeniu powinna być ok. 20°C.

Znacznie korzystniejszy jest jednak wysiew nasion lawendy na rozsadę.

W optymalnych warunkach kiełkowanie nastąpi po 1-2 tygodniach, ale może się przedłużyć do 4 tygodni. Siewki należy postawić w nasłonecznionym miejscu. Kiedy pojawią się pierwsze listki, rośliny należy pikować w odstępach 5 cm. W połowie maja można je wysadzić do ogrodu. Najlepiej wybrać pochmurny, deszczowy dzień. Świeżo posadzone młode rośliny należy chronić przed upałem. Początkowo trzeba utrzymywać podłoże stale wilgotne, a kiedy sadzonki się przyjmą, stosować ogólne zasady podlewania lawendy.

Rozmnażanie młodych roślin
Rozmnażanie młodych roślin

Sadzonki pędowe lawendy

Kto chce oszczędzić sobie wysiłku i ryzyka związanego z siewem nasion i uprawą siewek lawendy, może swoje rośliny także sklonować. Najprostszą i najbardziej rozpowszechnioną metodą rozmnażania lawendy jest ukorzenianie sadzonek pędowych. Na przykład lawenda pośrednia (Lavandula x intermedia) jest sadzona wyłącznie w ten sposób. Ta metoda nazywa się też rozmnażaniem wegetatywnym. Nowe rośliny dziedziczą wszystkie cechy rośliny macierzystej, co w przypadku siewek wyhodowanych z nasion mieszańców nie jest już takie oczywiste.

Najprostszą i najbardziej rozpowszechnioną metodą rozmnażania lawendy jest ukorzenianie sadzonek pędowych.

Dostęp do sadzonek jest prosty. Najczęściej można wykorzystać tutaj odcięte pędy powstałe podczas zabiegu wiosennego albo jesiennego przycinania. Bierze się pędy o długości około 10 cm, nierozgałęzione, i usuwa dolne liście. Sadzonki umieszcza się najlepiej w małych doniczkach, gdzie będą mogły się ukorzenić. Można sadzić pojedynczo, albo po 3-5 sadzonek zachowując między nimi odstępy. Doniczki z lawendą ustawia się w ciepłym i słonecznym miejscu, zwracając uwagę na regularne podlewanie.

Doniczki ustawia się w ciepłym i słonecznym miejscu, zwracając uwagę na regularne podlewanie.

Zwykle po 6-8 tygodniach pędy wytworzą nowe korzenie i mogą być przesadzone do oddzielnych doniczek. Sadzonki, które były ukorzeniane od końca marca, mogą być pod koniec maja przeniesione do gruntu. Młode rośliny posadzone późnym latem lub jesienią muszą być przed zimą odpowiednio zabezpieczone. Niektórzy znawcy tematu uważają, że większe szanse mają sadzonki, które nie zostały odcięte od rośliny macierzystej, ale odłamane. Oczywiście należy zwracać uwagę, aby roślina nie doznała przy tym szkody.

Dzielenie lawendy
Gardening Know How
Dzielenie lawendy

Rozmnażanie lawendy przez odkłady

Ta metoda działa również bardzo prosto. W celu pozyskania sadzonki rośliny wiosną przygina się długą gałązkę lawendy do ziemi i w tym miejscu wykonuje rowek na głębokość ok. 10 cm. Po usunięciu liści na odcinku kilku centymetrów pęd układa się w rowku, przysypuje ziemią i mocuje drutem albo rozwidloną gałęzią. Jesienią można ostrożnie sprawdzić, czy odkład wytworzył korzenie. Jeśli tak, można go odciąć i wiosną przesadzić w nowe miejsce.

W celu pozyskania sadzonki wiosną przygina się długą gałązkę lawendy do ziemi i w tym miejscu wykonuje rowek na głębokość ok. 10 cm.

Rozmnażanie lawendy przez podział

Jeśli ktoś już uprawia dużą lawendę w ogrodzie, może ją wykopać, podzielić na dwie albo więcej części i zaraz posadzić na nowo. Najlepszą porą do dzielenia lawendy jest jesień. Jak widać powiew Prowansji w ogrodzie można powiększać na różne sposoby.

4,6 (23 opinie)