Porady

Jak rozmnażać berberys?

4,9 (8 opinii)

Berberys to prawdziwie uniwersalny przedstawiciel świata roślin. Może służyć jako ozdoba, źródło witamin albo lekarstwo. Przede wszystkim jest bardzo dekoracyjny. Z berberysu zwyczajnego można stworzyć efektowny żywopłot, który pięknie się prezentuje obok iglastych drzew albo kwiatów.

Spośród licznych gatunków za najbardziej wyszukany uchodzi berberys Thunberga. Ma różny pokrój u różnych odmian; rośnie jako niski, ledwie półmetrowy krzew albo dorasta do dwóch metrów. Jest ceniony za piękne kolory. Pomarańczowoczerwone, purpurowe, fioletowe, a nawet złociste liście różnych odmian zmieniają ogród w kawałek bajki.

Jak można rozmnożyć berberys?

Powiększenie liczby tych krzewów w ogrodzie nie jest specjalnie skomplikowane. Istnieje kilka skutecznych możliwości rozmnożenia tego ozdobnego i dość łatwego w uprawie krzewu, jakim jest berberys. Wykorzystując odkłady, odrośla, sadzonki pędowe albo nasiona można samodzielnie wyhodować młode krzewy. Jednak wybrać odpowiedni wariant nie jest łatwo, ponieważ każdy ma swoje minusy:

  • ukorzenienie sadzonek zachodzi dosyć powoli;
  • udatność siewu rośliny nie jest wysoka, a na dodatek cechy rośliny macierzystej mogą nie być odziedziczone (chyba że będzie to czysty gatunek botaniczny);
  • podczas dzielenia krzewu istnieje niebezpieczeństwo poważnego uszkodzenia systemu korzeniowego;
  • odrosty korzeniowe tworzą nie wszystkie odmiany.

Najlepiej jest poeksperymentować z różnymi metodami rozmnażania berberysu, aby wybrać najbardziej odpowiedni dla odmiany i wygodny dla siebie. Na przykład, berberys Thunberga najlepiej rozmnażać z sadzonek, ponieważ wytwarza dużo młodych pędów. Z kolei Berberis nummularia ukorzenia się bardzo trudno i trzeba wybrać inną metodę.

Berberis Ilicifolia - odmiana berberysu i pięknym pomarańczowym kolorze
Berberis Ilicifolia - odmiana berberysu i pięknym pomarańczowym kolorze

Rozmnażanie berberysu z nasion

Z nasion można wyhodować wszystkie gatunki berberysu (z wyjątkiem odmian bezpestkowych). W tym celu trzeba wybrać dojrzałe jagody, usunąć miąższ, opłukać nasiona i wysuszyć. Wysiew nasion wykonuje się jesienią w glebę spulchnioną i odchwaszczoną. Głębokość siewu wynosi ok. 3 cm. Na wierzch przysypanych ziemią rzędów można położyć warstwę trocin i świerkowych gałęzi, czyli wykonać tzw. ściółkowanie. Kiedy nadejdzie wiosna i śnieg stopnieje, osłonę trzeba usunąć i czekać na pojawienie się siewek. Z dziesięciu wysianych nasion zwykle wschodzi sześć-siedem.

Powiększenie liczby tych krzewów w ogrodzie nie jest specjalnie skomplikowane. Istnieje kilka skutecznych możliwości rozmnożenia tego ozdobnego i dość łatwego w uprawie krzewu, jakim jest berberys.

Berberys można siać również na wiosnę. Ale wtedy trzeba nasionom zastosować stratyfikację, czyli „sztuczną zimę”. W tym celu nasiona zmieszane z piaskiem wstawia się na cztery miesiące do lodówki (ale nie do zamrażalnika!). Pierwszych wschodów można się spodziewać w czerwcu. Kiedy pojawi się drugi listek, siewki trzeba porozsadzać. Za rok albo dwa, podrosłe berberysy można przesadzić na wybrane dla nich stałe miejsce w ogrodzie.

Krzewy berberysu mogą się z powodzeniem rozmnażać z samosiewu. Nasiona z opadłych owoców trafiają na ziemię, wiosną kiełkują i do jesieni wyrastają z nich pełnowartościowe siewki.

Berberis Thunbergii 'Aurea'
Ballyrobert Gardens
Berberis Thunbergii 'Aurea'

Rozmnażanie berberysu z sadzonek pędowych

Jest to bardzo praktyczna metoda rozmnażania berberysu. Na sadzonki bierze się jednoroczne pędy o długości 15-20 cm, z 4-5 międzywęźlami. Zabieg odbywa się w następującym porządku:

  • w lipcu z bocznych pędów pozyskuje się sadzonki;
  • dolne liście usuwa się, a podstawę sadzonek traktuje stymulatorem - ukorzeniaczem;
  • przygotowane sadzonki wysadza się do mieszaniny torfu z piaskiem;
  • sadzonki podlewa się według potrzeb, a ziemię okresowo spulchnia;
  • kiedy pędy się ukorzenią i zaczną rosnąć, trzeba je przesadzić do pojemników z pulchną, wilgotną ziemią;
  • w następnym roku można młode krzewy przesadzić do ogrodu.

Rozmnażanie berberysu przez odkłady

Aby wykonać odkład, trzeba wiosną, kiedy tylko ziemia podeschnie, wybrać jednoroczne pędy boczne, zdrowe i mocne. W miejscu, gdzie przygięte pędy dotykają ziemi, trzeba wykopać podłużne rowki na głębokość 15-20 cm. Wybrane pędy układa się w rowki, mocuje do ziemi i przysypuje.

Aby wykonać odkład, trzeba wiosną, kiedy tylko ziemia podeschnie, wybrać jednoroczne pędy boczne, zdrowe i mocne.

Zanim wykona się ten zabieg, miejsce wokół krzewu trzeba dobrze wypielić, a ziemię podlać. W ciągu sezonu odkłady podlewa się regularnie. Na jesieni ukorzenione odkłady odcina się od macierzystego krzewu i przesadza w wybrane miejsce. Uzyskane w ten sposób sadzonki mają wszystkie cechy rośliny, z której pochodzą.

Berberys Toscana - piękna odmiana młodego berberysu
Pahl's Market
Berberys Toscana - piękna odmiana młodego berberysu

Rozmnażanie berberysu przez podział

Najprostszym sposobem wydaje się podział krzewu berberysu na części. Jednak i ta metoda wiąże się z pewnymi problemami. Wykopywać krzew i rozdzielać na części należy bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni. Jeśli berberys jest bardzo duży i mocny, system korzeniowy można rozciąć piłą. Po przesadzeniu nie należy zapominać o regularnym podlewaniu.

Najprostszym sposobem wydaje się podział krzewu berberysu na części. Jednak i ta metoda wiąże się z pewnymi problemami.

Jak widać, zachowując proste zasady, można bez większych trudności stać się właścicielem dowolnej liczby cennych sadzonek, w tym gatunków zimozielonych berberysu, które mogą zdobić ogród cały rok.

4,9 (8 opinii)