Porady

Jak rozmnażać berberys?

5,0 (6 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Berberys to prawdziwie uniwersalny przedstawiciel świata roślin. Może służyć jako ozdoba, źródło witamin albo lekarstwo. Przede wszystkim jest bardzo dekoracyjny. Z berberysu zwyczajnego można stworzyć efektowny żywopłot, który pięknie się prezentuje obok iglastych drzew albo kwiatów.

Pinterest

Spośród licznych gatunków za najbardziej wyszukany uchodzi berberys Thunberga. Ma różny pokrój u różnych odmian; rośnie jako niski, ledwie półmetrowy krzew albo dorasta do dwóch metrów. Jest ceniony za piękne kolory. Pomarańczowoczerwone, purpurowe, fioletowe, a nawet złociste liście różnych odmian zmieniają ogród w kawałek bajki.

Jak można rozmnożyć berberys?

Powiększenie liczby tych krzewów w ogrodzie nie jest specjalnie skomplikowane. Istnieje kilka skutecznych możliwości rozmnożenia tego ozdobnego i dość łatwego w uprawie krzewu, jakim jest berberys. Wykorzystując odkłady, odrośla, sadzonki pędowe albo nasiona można samodzielnie wyhodować młode krzewy. Jednak wybrać odpowiedni wariant nie jest łatwo, ponieważ każdy ma swoje minusy:

  • ukorzenienie sadzonek zachodzi dosyć powoli;
  • udatność siewu rośliny nie jest wysoka, a na dodatek cechy rośliny macierzystej mogą nie być odziedziczone (chyba że będzie to czysty gatunek botaniczny);
  • podczas dzielenia krzewu istnieje niebezpieczeństwo poważnego uszkodzenia systemu korzeniowego;
  • odrosty korzeniowe tworzą nie wszystkie odmiany.

Najlepiej jest poeksperymentować z różnymi metodami rozmnażania berberysu, aby wybrać najbardziej odpowiedni dla odmiany i wygodny dla siebie. Na przykład, berberys Thunberga najlepiej rozmnażać z sadzonek, ponieważ wytwarza dużo młodych pędów. Z kolei Berberis nummularia ukorzenia się bardzo trudno i trzeba wybrać inną metodę.

Berberis Ilicifolia - odmiana berberysu i pięknym pomarańczowym kolorze

Rozmnażanie berberysu z nasion

Z nasion można wyhodować wszystkie gatunki berberysu (z wyjątkiem odmian bezpestkowych). W tym celu trzeba wybrać dojrzałe jagody, usunąć miąższ, opłukać nasiona i wysuszyć. Wysiew nasion wykonuje się jesienią w glebę spulchnioną i odchwaszczoną. Głębokość siewu wynosi ok. 3 cm. Na wierzch przysypanych ziemią rzędów można położyć warstwę trocin i świerkowych gałęzi, czyli wykonać tzw. ściółkowanie. Kiedy nadejdzie wiosna i śnieg stopnieje, osłonę trzeba usunąć i czekać na pojawienie się siewek. Z dziesięciu wysianych nasion zwykle wschodzi sześć-siedem.

Powiększenie liczby tych krzewów w ogrodzie nie jest specjalnie skomplikowane. Istnieje kilka skutecznych możliwości rozmnożenia tego ozdobnego i dość łatwego w uprawie krzewu, jakim jest berberys.

Berberys można siać również na wiosnę. Ale wtedy trzeba nasionom zastosować stratyfikację, czyli „sztuczną zimę”. W tym celu nasiona zmieszane z piaskiem wstawia się na cztery miesiące do lodówki (ale nie do zamrażalnika!). Pierwszych wschodów można się spodziewać w czerwcu. Kiedy pojawi się drugi listek, siewki trzeba porozsadzać. Za rok albo dwa, podrosłe berberysy można przesadzić na wybrane dla nich stałe miejsce w ogrodzie.

Krzewy berberysu mogą się z powodzeniem rozmnażać z samosiewu. Nasiona z opadłych owoców trafiają na ziemię, wiosną kiełkują i do jesieni wyrastają z nich pełnowartościowe siewki.

Ballyrobert Gardens
Berberis Thunbergii 'Aurea'

Rozmnażanie berberysu z sadzonek pędowych

Jest to bardzo praktyczna metoda rozmnażania berberysu. Na sadzonki bierze się jednoroczne pędy o długości 15-20 cm, z 4-5 międzywęźlami. Zabieg odbywa się w następującym porządku:

  • w lipcu z bocznych pędów pozyskuje się sadzonki;
  • dolne liście usuwa się, a podstawę sadzonek traktuje stymulatorem - ukorzeniaczem;
  • przygotowane sadzonki wysadza się do mieszaniny torfu z piaskiem;
  • sadzonki podlewa się według potrzeb, a ziemię okresowo spulchnia;
  • kiedy pędy się ukorzenią i zaczną rosnąć, trzeba je przesadzić do pojemników z pulchną, wilgotną ziemią;
  • w następnym roku można młode krzewy przesadzić do ogrodu.

Rozmnażanie berberysu przez odkłady

Aby wykonać odkład, trzeba wiosną, kiedy tylko ziemia podeschnie, wybrać jednoroczne pędy boczne, zdrowe i mocne. W miejscu, gdzie przygięte pędy dotykają ziemi, trzeba wykopać podłużne rowki na głębokość 15-20 cm. Wybrane pędy układa się w rowki, mocuje do ziemi i przysypuje.

Aby wykonać odkład, trzeba wiosną, kiedy tylko ziemia podeschnie, wybrać jednoroczne pędy boczne, zdrowe i mocne.

Zanim wykona się ten zabieg, miejsce wokół krzewu trzeba dobrze wypielić, a ziemię podlać. W ciągu sezonu odkłady podlewa się regularnie. Na jesieni ukorzenione odkłady odcina się od macierzystego krzewu i przesadza w wybrane miejsce. Uzyskane w ten sposób sadzonki mają wszystkie cechy rośliny, z której pochodzą.

Pahl's Market
Berberys Toscana - piękna odmiana młodego berberysu

Rozmnażanie berberysu przez podział

Najprostszym sposobem wydaje się podział krzewu berberysu na części. Jednak i ta metoda wiąże się z pewnymi problemami. Wykopywać krzew i rozdzielać na części należy bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni. Jeśli berberys jest bardzo duży i mocny, system korzeniowy można rozciąć piłą. Po przesadzeniu nie należy zapominać o regularnym podlewaniu.

Najprostszym sposobem wydaje się podział krzewu berberysu na części. Jednak i ta metoda wiąże się z pewnymi problemami.

Jak widać, zachowując proste zasady, można bez większych trudności stać się właścicielem dowolnej liczby cennych sadzonek, w tym gatunków zimozielonych berberysu, które mogą zdobić ogród cały rok.

5,0 (6 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba