Porady

Jak uprawiać w domu mech koralowy?

0 (0 opinii)

Mech koralowy zachwyca swoimi licznymi, słonecznie lśniącymi jagodami. Tak naprawdę ta roślina nie nic wspólnego z mchem, nazywa się nertera płożąca (Nertera granadensis) i należy do rodziny marzanowatych.

Mech koralowy jest spokrewniony między innymi z kawą arabską. Nazwa rodzajowa Nertere pochodzi od łacińskiego słowa nerteros = „niski, niewielki”, a epitet gatunkowy – od Nowej Granady, dawnej nazwy Kolumbii.

Mech koralowy  – skąd pochodzi? Jak wygląda?

Urocze, małe „jagody koralowe” (nazywane mchem koralowym), trafiły z południowoamerykańskich Andów do ogrodniczej uprawy w Europie już ponad 200 lat temu spotyka się je też w Australii, Tasmanii i Nowej Zelandii. Nertera płożąca jest byliną o cienkich, długich pędach, tworzących poduszkowate dywaniki. Jako roślina doniczkowa bywa często traktowana jako roślina jednoroczna. Jej wysokość wynosi zaledwie 5-10 cm, a szerokość dochodzi do 20-25 cm. 

Na cienkich łodyżkach są osadzone liczne drobne, okrągławe albo eliptyczne listki. Są ustawione naprzeciwlegle i wyglądają na nieco mięsiste. Bez owoców roślina przypomina soleirolię rozesłaną (Soleirolia soleirolii) – roślinę doniczkową z rodziny pokrzywowatych. Wiosną, najczęściej między kwietniem i czerwcem, rozwijają się na koralowym mchu zielonawobiałe, gwiazdkowe kwiaty. Są raczej niepozorne i mało dekoracyjne. 

W przypadku zbyt ciepłego miejsca zimowania mogą na mchu koralowym pojawić się mszyce.

Znacznie bardziej efektowne i ozdobne są natomiast owoce nertery płożącej. Jagody pokazują się od sierpnia i pozostają na łodyżkach przez wiele miesięcy. W przypadku gatunku botanicznego mają one jaskrawy kolor pomarańczowoczerwony, w sprzedaży dostępne są też odmiany o owocach żółtych albo białych.

Jagody nertery o jaskrawych kolorach są wizualnie atrakcyjne dla małych dzieci i domowych zwierząt. Chociaż roślina jest uważana za trującą, to jednak jej toksyczność jest na szczęście dość niska. W jednym z badań stwierdzono, że grupie 20 dzieci, które zjadły jagody nertery, tylko u pięciorga stwierdzono łagodne objawy zatrucia, jak bóle brzucha i wymioty. 

Stanowisko dla mchu koralowego powinno być bardzo jasne
Stanowisko dla mchu koralowego powinno być bardzo jasne

Uprawa mchu koralowego – stanowisko, podlewanie i nawożenie    

Neretera, mech koralowy, jest rośliną o bardzo dekoracyjnych liściach i owocach. Liczne jagody, które pojawiają się od sierpnia, niczym jaskrawe korale leżą na zielonej poduszce liści aż do zimy. Roślina tworzy stosunkowo płytki system korzeniowy i dlatego dobrze nadaje się do płytkich doniczek o średnicy ok. 10 cm. Na długiej, wąskiej, może faliście uformowanej podstawce można szybko stworzyć z nereter piękną dekorację stołu.

Stanowisko dla mchu koralowego powinno być bardzo jasne, ale nie nasłonecznione, stale świeże i chłodne. W takich warunkach sympatyczne korale neretery utrzymają się najdłużej. Korzystne są temperatury rzędu 20°C w ciągu dnia, a w nocy wystarczy 12-16°C. Na zimowanie ustawia się roślinę w jasnym miejscu o temperaturze tylko ok. 10°C, ponieważ wtedy może wejść w fazę spoczynku. 

Dla mchu koralowego nadaje się wartościowa, przepuszczalna ziemia kwiatowa. Wartość pH powinna wynosić ok. 5, a więc w zakresie lekko kwaśnym. Latem substrat należy utrzymywać w stanie równomiernie wilgotnym; jesienią i zimą podlewanie stosuje się nieco oszczędniej. Górnej warstwie podłoża należy zawsze pozwolić trochę przeschnąć. Do podlewania neretery stosuje się możliwie miękką wodę o temperaturze pokojowej. Aby uniknąć zgnilizny, trzeba mech koralowy nawadniać tylko od dołu bez moczenia liści i jagód. 

Dla mchu koralowego nadaje się wartościowa, przepuszczalna ziemia kwiatowa.
Dla mchu koralowego nadaje się wartościowa, przepuszczalna ziemia kwiatowa.

Od marca do sierpnia roślinę doniczkową zasila się co cztery tygodnie płynnym nawozem do kwiatów. Dawkowanie należy stosować oszczędne: w przypadku nadmiernego nawożenia listki staną się zbyt duże i popsują barwny efekt owoców. Zimą ogranicza się nawożenie do co najwyżej jednej porcji na osiem tygodni.

Przesadzanie mechu koralowego i inne zabiegi hodowlane

Przesadzanie przedstawicieli rodzaju Nertera wykonuje się tylko w razie konieczności. Dobrą porą do wykonania tego zabiegu jest wczesna wiosna przed kwitnieniem rośliny, albo późne lato, kiedy jagody już podeschły albo opadły. Podczas przesadzania możecie roślinę bez problemu podzielić.

Przycinanie tej rośliny nie jest potrzebne. Wyschnięte jagody należy regularnie usuwać. Uroda koralowych jagód wypada szczególnie efektownie, kiedy roślina w okresie kwitnienia znajduje się w miejscu jaśniejszym, przewiewnym i mniej wilgotnym. Zaleca się zaprzestać w tym okresie spryskiwania mchu koralowego. Zamiast tego można podwyższyć wilgotność powietrza, ustawiając naczynie z wodą w bezpośrednim sąsiedztwie rośliny doniczkowej. 

Poznaj odmiany mchu koralowego
Poznaj odmiany mchu koralowego

Odmiany nertery płożącej

Niczym małe perły leżą jagody koralowego mchu miedzy liśćmi, połyskując bielą, żółcią albo pomarańczą. Oto kilka odmian:

  • Nertera granadensis ‘Astrid’ – pomarańczowe owoce,
  • Nertera granadensis ‘Marleen’ – czysta biel owoców,
  • Nertera granadensis ‘Minestrone’ – wielobarwne jagody,
  • Nertera granadensis ‘Suzanne’ – jasnożółte jagody.

Jagody nertery o jaskrawych kolorach są wizualnie atrakcyjne dla małych dzieci i domowych zwierząt.

Rodzaj botaniczny Nertera obejmuje około 15 gatunków. Oprócz nertery płożącej (Nertera granadensis) spotyka się czasem:

  • Nertera depressa – wieloletnia roślina płożąca pochodząca z Ameryki Południowej. Rozwija maleńkie liście o średnicy 5-6 mm. Pomarańczowe perły owoców trzymają się łodygach przez całe lato. Czasem jest mylona z gatunkiem Nertera granadensis.
  • Nertera balfouriana – pochodzi z Nowej Zelandii. Pokrywa tam wilgotne powierzchnie na wysokości 600-1000 m. Jagody ma jasnoczerwone.
  • Nertera ciliata – pochodzi również z Nowej Zelandii. Jagody mają średnicę ok. 4 mm.
  • Nertera cunninghamii - pochodzi z Nowej Zelandii. Jagody mają średnicę ok. 4 mm. Dorasta do 10-20 cm wysokości.   
Przesadzanie przedstawicieli rodzaju Nertera wykonuje się tylko w razie konieczności.
Przesadzanie przedstawicieli rodzaju Nertera wykonuje się tylko w razie konieczności.

Rozmnażanie – uprawa mchu koralowego z nasion

Nasiona wysiewa się pod koniec zimy do płaskiego pojemnika wypełnionego mieszanką piasku, torfu i liściowej ziemi w równych proporcjach. Na dnie pojemnika trzeba ułożyć warstwę drenażową. Nasiona rozkłada się luźno na warstwie podłoża, lekko uciska i przykrywa ziemią. Pojemnik stawia się w pomieszczeniu o temperaturze ok. 22°C. Nasiona nertery nie kiełkują równomiernie: jedne mogą wzejść po miesiącu, inne – po trzech. Kiedy siewki podrosną, pojemnik ustawia się na parapecie jasno oświetlonym, ale bez ostrego słońca. Jeśli światła jest za mało, trzeba zastosować sztuczne doświetlenie. Młode roślinki podlewa się, kiedy tylko podeschnie wierzchnia warstwa ziemi. 

Nasiona nertery nie kiełkują równomiernie: jedne mogą wzejść po miesiącu, inne – po trzech.

Rozmnażanie nertery przez podział

Po opadnięciu jagód można rozmnożyć mech koralowy poprzez podział bryły korzeniowej. Część rośliny przesadza się do nowej doniczki z substratem złożonym w równych częściach z piasku, torfu, ziemi darniowej i liściastej. Na dnie trzeba doniczki trzeba umieścić drenaż. 

Mech koralowy – jakie choroby i szkodniki?

W przypadku zbyt ciepłego miejsca zimowania mogą na mchu koralowym pojawić się mszyce. Czasem trafiają się też wełnowce, mączliki i przędziorki. Z powodu nadmiaru wody może wystąpić zgnilizna korzeni.

0 (0 opinii)