Porady

Floks – uprawa, pielęgnacja i sadzenie. Poznaj nasze wskazówki!

0 (0 opinii)

Wszyscy chyba znają wspaniałe kwiaty i piękny zapach floksów w ogrodzie. Używana czasem nazwa „płomyk” jest właściwie tłumaczeniem rodzajowej nazwy botanicznej, która wywodzi się od starogreckiego phlox = płomień i wskazuje na jaskrawe, niczym płomień, kwiaty tej rośliny.

Najbardziej znany jest floks wiechowaty (Phlox paniculata), klasyczna bylina wiejskich ogrodów, związana z latem na równi ze słońcem. W środku lata kwitnie niezmordowanie i barwnie, roztaczając przy tym niepowtarzalny, letni aromat. Ale ten rodzaj roślin liczy około 80 gatunków i każdy ogródek może znaleźć odpowiednie dla siebie płomyki.

Pochodzenie i wygląd floksa wiechowatego

Gatunki roślin z rodzaju floks należą do rodziny wielosiłowatych i są spokrewnione z takimi roślinami ozdobnymi, jak wielosił, gilia albo kobea. Prawie wszystkie pochodzą z Ameryki Północnej. Jedynie floks syberyjski (Phlox sibirica) jest gatunkiem zadomowionym również w Azji Północnej. Ulubione gatunki floksów na klasyczne rabaty kwiatowe pochodzą z północnoamerykańskich dolin rzecznych i odznaczają się niezliczonymi, przeważnie pachnącymi kwiatami zebranymi w symetryczne kwiatostany, co daje wyjątkowo efektowny widok. Specjalną grupę, obok wysokich floksów, stanowią nisko rosnące gatunki, jak floks szydlasty (Phlox subulata) i floks rozłogowy (Phlox stolonifera). Niezwykła popularność floksów zapoczątkowana w XVIII wieku sprawiła, że liczba dostępnych odmian tej rośliny stała sięjuż dawno trzycyfrowa.

Czasem jednoroczne jak płomyk Drummonda (Phlox drummondii), przeważnie jednak wieloletnie rośliny zielne występują w rozmaitych odmianach. Od niskich, płożących gatunków (na przykład floks szydlasty) do wysokich na metr bylin (floks plamisty), w tym rodzaju można znaleźć każdą formę wzrostu. Liczne gatunki floksów tworzą ogromne wiechowate kwiatostany na łodygach wzniesionych ponad ułożone naprzeciwlegle, siedzące, całobrzegie i równowąskie liście. Paleta barw kwiatów koncentruje się na odcieniach różu, ale wykorzystywany jest też fiolet, biel i błękit (na przykład Phlox paniculata ‘Blue Paradise’ oraz mieszanki kolorów).  

Aromaty kwiatów floksów sięgają od miodowosłodkich zapachów poprzez fiołkowe do nieco korzennych ziołowych i wabią roje pszczół i motyli. Ale nie wszystkie floksy pachną! Ogólnie biorąc intensywność zapachu zależy od temperatury. Najbardziej intensywne zapachy roztaczają się w najcieplejszych godzinach dnia.

Odmiany floksa można sadzić praktycznie przez cały rok od wiosny do późnego lata.
Odmiany floksa można sadzić praktycznie przez cały rok od wiosny do późnego lata.

Floks - uprawa i pielęgnacja

Stanowisko i gleba dla floksów

Odpowiednie dla floksów miejsce powinno być jasne i przewiewne, aby liście i kwiaty po opadach deszczu mogły szybko wyschnąć. W zależności od potrzeb, można dostać floksy odpowiednie do półcienia albo na pełne słońce. Im więcej słońca otrzymają rośliny, tym efektowniej wypadną ich kwiaty i aromat. Dla gatunków, które w swojej ojczyźnie rosną w dolinach rzek, potrzebna jest ziemia żyzna i dobrze przepuszczalna. Większość z nich radzi sobie dobrze z wilgotną glebą, ale nie znosi zastoju wody w obrębie korzeni i długotrwałej wilgoci liści. Mocny floks szerokolistny (Phlox amplifolia) dobrze znosi suszę, a nawet konkurencję korzeni sąsiadujących drzew. Floks szydlasty (Phlox subulata) preferuje gleby piaszczyste na słonecznych miejscach. Z kolei floks rozłogowy (Phlox stolonifera) jest mało asertywny i domaga się otwartego i odchwaszczonego miejsca z luźną glebą w jasnym cieniu.

Floks - zastosowanie

Czy to w ogródkach skalnych, czy na kolorowych rabatach – floksy zdobią każdy ogród. Ulubiony floks plamisty (Phlox paniculata) dorasta do metra wysokości i rozwija mnóstwo kwiatów w różu, fiolecie, jasnym błękicie i bieli, dysponując dużą liczbą odmian. Mocny, odporny na konkurencję i zdrowy floks szerokolistny (Phlox amplifolia) jest idealny na cieniste miejsca pod drzewami, gdzie inne gatunki nie chciałyby rosnąć. Dorasta do 120 cm i więcej, kwitnąc wytrwale od lipca do września. Niestety, brakuje mu zapachu, którym czarują liczne floksy. Na suche miejsca i ogrody skalne nadaje się doskonale floks szydlasty (Phlox subulata). Jaskrawoniebieskie, subtelnie różowe albo białe gwiaździste kwiaty pojawiają się od maja na wysokich na 15 cm poduszkach gęstych liści.

Odpowiednie dla floksów miejsce powinno być jasne i przewiewne.
Odpowiednie dla floksów miejsce powinno być jasne i przewiewne.

Na podsadzenia w zakątkach ogrodu w miejscach jasnych, chociaż cienistych, dobrym kandydatem jest floks rozłogowy (Phlox stolonifera). Swoimi rozłogami rozprzestrzenia się wzdłuż krawędzi krzewów i pod drzewami. Liczne kwiaty pojawiają się od maja i czerwca w kolorach mocnego różu, bieli albo błękitu i pachną również w nocy.

Sadzenie floksa

Odmiany floksa, jak wszystkie byliny sprzedawane w doniczkach, można sadzić praktycznie przez cały rok od wiosny do późnego lata. Jednoroczne i mniejsze egzemplarze sadzi się w maju na rabaty. Floks na ogół dobrze się rozkrzewia, dlatego w zależności od wielkości, należy sadzić je w odstępach od 20 do 40 cm. szczególnie gatunki rosnące w pełnym słońcu potrzebują latem obfitego podlewania. Przed wysychaniem dobrze chroni warstwa ściółki z kory. Regularne podawanie dawek kompostu zapewnia intensywne i długotrwałe kwitnienie oraz zdrowie bylin. Ścinając regularnie przekwitłe kwiatostany, można przedłużyć okres kwitnienia. Poza tym poprawia się w ten sposób zdrowotność roślin.

Floksy reagują bardzo intensywnie na zmieniające się warunki pogodowe i klimatyczne. Dlatego w zależności od stanowiska, gleby i pogody rośliny mogą rok po roku wykazywać różną witalność i obfitość kwitnienia. Nowo posadzonym albo przesadzonym floksom trzeba dać czas trzech-czterech lat na przyzwyczajenie się do nowych warunków.

Niektóre odmiany floksów tworzą bardzo gęste zbiorowiska i są wtedy podatne na choroby grzybowe. Kiedy dobrze wyrośnięte byliny przerzedzi się wiosną usuwając około jednej trzeciej pędów, rosną wtedy luźniej, a liście prędzej schną po deszczu.

0 (0 opinii)