Porady

Dalia – jak zimować? Jak wykopać bulwy dalii?

0 (0 opinii)

Dalia, albo inaczej georginia, jest bulwiastą byliną zaliczaną do najbardziej lubianych roślin kwiatowych. Należy do licznej rodziny astrowatych występuje w ogrodach w najróżniejszych kolorach, kombinacjach barw oraz formach kwiatów. Jak ją zimować? Jak wykopać bulwy dalii? Omawiamy w artykule!

Swoje ogromne kwiatostany prezentują dalie bardzo obficie, a okres kwitnienia trwa od lata do późnej jesieni. Pierwotnie dalie były zadomowione w słonecznym Meksyku i stąd też bierze się ich niechęć do chłodu i brak odporności na mróz.

Tajemnica możliwości uprawy dalii w naszych warunkach kryje się pod ziemią: w bulwach rośliny. Zanim nadejdą mrozy, przetrwalnikowe organy byliny muszą być przygotowane do zimowania.

Jak przygotować dalię do zimowania?

Aby przygotować byliny do zimowego snu, należy je od połowy sierpnia do początku września podlewać bardzo oszczędnie. Ograniczenie podlewania sprawi, że dalia dla pomyślnego przezimowania ze wzmożoną siłą będzie magazynować w swoich bulwach niezbędne rezerwy składników odżywczych. Po nadejściu pierwszych przymrozków liście i łodygi dalii więdną i są usuwane. Nadziemną część rośliny ścina się kilka centymetrów nad ziemią. Około pięciocentymetrowy odcinek łodygi musi na organie spichrzowym pozostać. Z tego fragmentu, z szyi korzeniowej, rozwinie roślina wiosną nowe pędy. W końcu może być podziemna część rośliny, zgrubiała bulwa, ostrożnie wykopana z ziemi. Do tego celu nadają najlepiej widły ogrodnicze. Najlepiej jest wysuszyć ziemię, aby dała się łatwo usunąć z bulwy. Luźną pozostałość gruntu trzeba dokładnie otrząsnąć. Aby pozbyć się tych resztek, można bulwy dalii potrzymać kilka dni w ciepłym i suchym miejscu.

Dalia nie jest w żaden sposób mrozoodporna i jej podziemne bulwy muszą być przed niskimi temperaturami chronione. W tym celu istnieją różne możliwości:

  • wykopać bulwy i przechować je w piwnicy,
  • zostawić bulwy w doniczkach,
  • zabezpieczyć bulwy w ziemi przed mrozem.

Jak zimować dalię w doniczce?

Pędy dalii rosnącej w doniczkach trzeba po pierwszym przymrozku ściąć ok. 10 cm na ziemią. Doniczki ustawia się potem w chłodnym, nieprzemarzającym pomieszczeniu, w którym powinno być ciemno. Jeśli temperatura wzrośnie powyżej 10°C, dalie zaczną na nowo wypuszczać pędy. Ziemia powinna być sucha, aby nie powstała pleśń i zgnilizna. Nie należy więc w żadnym wypadku podlewać, ani opryskiwać.

Zimowanie dalii w ogrodzie

W regionach o łagodnym klimacie (tam, gdzie można uprawiać winorośle) możliwe jest zimowanie dalii w gruncie. Niemniej jednak istnieje ryzyko, że nadejścia większego spadku temperatury mogą nie przetrwać. Pędy dalii ścina się na wysokości 5-10 cm nad ziemią. Nakłada się grubą warstwę liści alb słomy i dodatkowo okrywa folią izolacyjną. Bulwy nie mogą być mokre. Kiedy wiosną temperatura wzrośnie do 10°C, można osłony usunąć.

Dalie należy przygotować do zimowania
Dalie należy przygotować do zimowania

Zimowanie dalii w piwnicy

1. Kiedy wyjąć bulwy dalii z ziemi?

Czas, kiedy dalie powinny być wyjęte z ziemi w ogrodzie, jest dla początkujących ogrodników nieco trudny do określenia. Nie wolno bulw wykopywać z ziemi za wcześnie. Pod koniec okresu wegetacyjnego roślina gromadzi w tych bulwach składniki odżywcze na nowy sezon. Jeśli łodygi są wciąż zielone, to znaczy, że proces gromadzenia zapasów nie został zakończony. Może się więc zdarzyć, że bulwa wykopana za wcześnie będzie zbyt słaba, aby rozwinąć pędy na wiosnę. Nie wolno też tej pięknej rośliny przetrzymywać na zewnątrz zbyt długo, ponieważ mocniejszy przymrozek może ją zabić.

Kiedy jesienią pojawią się pierwsze przymrozki, trzeba dalie ogrodowe koniecznie wyjąć z gruntu. Idealny czas na to jest wtedy, gdy część nadziemna rośliny przemarznie, pobrązowieje i zaczyna się zwieszać. Kilka lekkich przymrozków roślinie nie zaszkodzi.

2. Przygotowanie dalii do zimowania

W ramach przygotowań bylin do zimowego spoczynku należy je od końca sierpnia podlewać bardzo oszczędnie. Redukcja wilgoci pobudzi dalie do bardziej wytężonego magazynowania zapasów w podziemnych bulwach.

3. Wykopanie bulw dalii

Kiedy wykopuje się bulwy dalii, ziemia powinna być możliwie sucha, ponieważ wtedy daje się łatwiej usunąć z bulw i korzeni. Najlepiej wykopywać dalie widłami ogrodowymi. Istnieje wtedy tylko małe niebezpieczeństwo, że bulwy zostaną uszkodzone. Przed wykopaniem odcina się łodygi na wysokości 5-10 cm nad ziemią.

4. Oznakowanie

Ważnym szczegółem, o którym często się zapomina jest oznakowanie bulw dalii etykietą. Chodzi o informację, o jaką odmianę i kolor chodzi. Tę czynność trzeba koniecznie wykonać zaraz po wykopaniu dalii, ponieważ w przeciwnym razie trudno będzie się w przyszłości zorientować, do jakiej odmiany należą poszczególne bulwy. Możliwe, że mimo woli powstanie na rabacie barwna mieszanka rożnych dalii.

0 (0 opinii)