Porady

Choroby storczyków: objawy i zwalczanie

4,6 (10 opinii)

To wstrząsające uczucie, kiedy widzi się na ukochanym storczyku straszne plamy, albo kiedy na podłogę spadają smutne kwiaty. Egzotyczne piękności z lasów deszczowych nie są niestety wolne od chorób. Im wcześniej zauważy się pierwsze objawy i zastosuje leczenie, tym lepsze są widoki na wyzdrowienie. Oto kilka informacji o najczęstszych chorobach liści i kwiatów storczyków, i rad, jak je zwalczać.

Infekcje grzybowe storczyków

Jeśli dojdzie do problemów zdrowotnych ze storczykiem, to choroby grzybowe są ich najczęstszą przyczyną. Bez względu na rodzaj patogenu, symptomy choroby objawiają się na dolnych i górnych powierzchniach liści w postaci szarych mącznych, później brązowych plam. Podczas gdy uszkodzone miejsca coraz bardziej ciemnieją, plamy rozszerzają się na cały liść. W końcu, cały porażony liść zamiera. Dopóki zarodniki grzyba nie zagnieżdżą się na pędach, bulwach i korzeniach, istnieje szansa na skuteczne ich zwalczenie. W tym celu należy:

Choroba bakteryjna storczyka - co zrobić?

Kiedy na liściach pojawią się małe czarne plamki, może to świadczyć o bardzo zaraźliwej chorobie. Plamki mają ostre krawędzie i nie wykazują żadnych jasnych obwódek. Zamiast tego otaczające tkanki stają się wilgotne i śluzowate. Plamy rozszerzają się, obejmują cały liść, który na skutek tego opada. Przeważnie opanowane bywają gatunki storczyków o miękkich liściach, jak popularny falenopsis. Trzeba wtedy działać:

  • Chorym storczykom zastosować ostrą kwarantannę.
  • Opanowane części roślin odciąć i usunąć.
  • Nożyce przed i po zabiegu dokładnie zdezynfekować.
  • Miejsca cięcia posypać węglem drzewnym.
  • Zastosować oprysk odpowiednim preparatem.

W pomieszczeniu przeznaczonym do kwarantanny należy obniżyć wilgotność powietrza i zaprzestać spryskiwania roślin. Jeśli zakażony storczyk, dzięki dotychczasowej właściwej pielęgnacji, posiada mocną budowę, może z tej bakteryjnej choroby wyjść cało.

Choroba bakteryjna storczyków - objawy
Gardening Know How
Choroba bakteryjna storczyków - objawy

Poparzenie słoneczne storczyka 

Ze względu na swoją charakterystykę, ta stosunkowo nieszkodliwa dolegliwość bywa często mylona z poważnymi chorobami grzybowymi albo bateryjnymi. Jeśli storczyk wygląda, jakby wrócił z plaży, z dużymi brązowymi plamami, które pośrodku są biało zabarwione, cierpi on najpewniej na poparzenie słoneczne. Takie są skutki intensywnego nasłonecznienia rośliny. Najczęściej zdarza się ta przypadłość na wiosnę, kiedy królowa kwiatów otrzymuje rezydencję na balkonie. Trzeba ten problem rozwiązać:

  • Przenieść roślinę na lekko zacienione miejsce.
  • Stojącej na parapecie zapewnić osłonę przed południowym słońcem.
  • Poparzone liście ściąć dopiero wtedy, kiedy całkiem uschną.

Można skutecznie uniknąć poparzenia liści, jeśli się storczyk na wiosnę stopniowo przyzwyczaja do słonecznych warunków. Dotyczy to szczególnie roślin, które w tę piękną porę roku są wystawiane na balkony i tarasy.

Chloroza liści - żółte liście storczyka

Jeśli soczyście zielone liście storczyka żółkną, może to oznaczać niedobór żelaza. Kiedy poziom wapnia w podłożu wzrasta i staje się ono silnie zasadowe, tak ważne składniki odżywcze, jak żelazo i magnez nie mogą być przez korzenie przyswajane. Objawem niedożywienia jest najpierw żółknięcie młodych liści, podczas gdy nerwy liści pozostają zielone. W dalszej kolejności liść zaczyna schnąć od krawędzi. Przyczyną tej dolegliwości może być podlewanie storczyków twardą wodą z instalacji. Aby tego uniknąć:

  • Przestawić zaopatrzenie storczyka w wodę miękką.
  • Według możliwości, wykorzystywać deszczówkę albo wodę z instalacji wodociągowej odwapniać.
  • Do opryskiwania storczyka stosować również miękką wodę.

Zbyt zasadowe podłoże trzeba wymienić na nowe, bardziej kwaśne. Doraźnie można podwyższyć poziom żelaza stosując odpowiedni nawóz. Jeśli nie ma dostępu do miękkiej wody, trzeba po prostu stosować wodę przegotowaną.

Chloroza liści storczyka - żółte liście
Chloroza liści storczyka - żółte liście

Zgnilizna liści, pędów i bulw storczyka

Zgnilizna i woda idą ręka w rękę. Bulwy, liście i pędy stają się miękkie, przebarwiają się na brązowo albo opadają – może to być oznaka nadmiernego podlewania. Korzenie powietrzne powinny tylko krótko mieć kontakt z wodą, aby szybko znowu obeschnąć. Jeśli uszkodzone są tylko części rośliny, na przykład pojedyncze bulwy, można przeciwdziałać:

Opadanie kwiatów u storczyka - jak powstrzymać?

Kiedy zachorują liście, należy oczekiwać, że zwiędną i opadną również kwiaty. Jeśli jednak opadanie kwiatów następuje mimo zdrowego wyglądu liści, problem może dotyczyć pielęgnacji storczyka. Należy sprawdzić warunki, w jakich przebywa:

  • Zimne przeciągi przez długi czas.
  • Bezpośredni kontakt z ciepłym nawiewem powietrza.
  • Niedobór światła, zwłaszcza zimą.

Nagła zmiana miejsca storczyka z okiennego parapetu na nasłoneczniony balkon również może spowodować utratę kwiatów. Do odmiennych warunków światła i temperatury trzeba storczyki przyzwyczajać stopniowo.

4,6 (10 opinii)