Jak przezimować begonię?
Begonie to bardzo zróżnicowana grupa roślin ozdobnych, które są chętnie uprawiane z uwagi na dekoracyjne kwiaty lub liście. Są bardzo popularne i często sadzone jako ozdoba balkonów, tarasów i ogrodowych rabat. Zaskakują ogromną różnorodnością odmian i kolorów, dlatego każdy ogrodnik znajdzie idealne rośliny do uprawy. Begonie są wrażliwe na zimno, ale można je przezimować i cieszyć się nimi w kolejnym sezonie. Podpowiadamy jak to zrobić.
Begonie – bogactwo kolorów
Begonie są bardzo lubianymi roślinami ozdobnymi. Pochodzą z rodziny begoniowatych, do której zalicz się ponad 1000 gatunków. W środowisku naturalnym spotkać je można na obszarach tropikalnych i subtropikalnych kuli ziemskiej, a najliczniejszą grupę w Ameryce Południowej. W uprawie dominują głównie mieszańce begonii i wyselekcjonowane odmiany, które są znacznie bardziej dekoracyjne niż te spotykane w naturze. Są odpowiednie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, ponieważ są dość łatwe w uprawie i nie mają zbyt dużych wymagań. W Polsce bywają nazywane ukośnicami, a nazwa ta odnosi się do asymetrycznie osadzonej blaszki liściowej. Jest jednak używana rzadko, ponieważ nie przyjęła się w powszechnym użyciu.
Begonie są doskonałą ozdobą balkonów, tarasów i ogrodowych rabat. Dostępne są w szerokiej palecie barw, od białego poprzez różowy, czerwony i żółty, zdarzają się również wielobarwne. Kwiaty niektórych odmian mogą mieć średnicę do 10 cm i charakteryzują się przyjemnym zapachem. Mają zmienny pokrój, mogą być wyprostowane oraz zwisające i te najlepiej prezentują się w wiszących doniczkach i koszach. Liście są niesymetryczne, a ich brzegi u nasady są ścięte pod różnym kątem, różnią się wielkością i zabarwieniem. Begonie kwitną od czerwca aż do jesieni. Zalety tych roślin ozdobnych to:
-
duży wybór gatunków i odmian,
-
długi okres kwitnienia,
-
dekoracyjne są nie tylko kwiaty, ale także liście,
-
łatwe w uprawie,
-
nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych,
-
dobrze znoszą okresowy niedobór wody,
Czy begonie są odporne na zimno?
Begonie pochodzą z rejonów o cieplejszym klimacie niż ten, który panuje w Polsce. Z tego powodu nie są odporne na niskie temperatury. Żaden z gatunków uprawianych na tarasie lub rabatach nie przetrwa zimy na zewnątrz. Jednak niektóre z nich można przezimować i cieszyć się pięknymi kwiatami w następnym roku, tym bardziej że mogą być jeszcze okazalsze w kolejnym sezonie. Zdarzyć się może, że niektóre z nich po przezimowaniu nie podejmą wiosną wegetacji, ale warto spróbować je przechować, bo przynajmniej część z nich odwdzięczy się obfitym kwitnieniem.
Kiedy przygotować begonie do zimowania?
Begonie są roślinami, które nie są odporne na przymrozki, dlatego musimy przygotować je do zimowania, zanim nadejdą niskie temperatury. Najlepiej, jeśli zabierzemy się za to jesienią, na przełomie października i listopada.
Zimowanie begonii
Wraz z nadejściem jesieni i pierwszych przymrozków, begonie obumierają. Jeżeli chcemy tego uniknąć, to należy przygotować je do przezimowania. Pamiętajmy, aby wybierać tylko zdrowe bulwy, które nie mają żadnych plamek i śladów gnicia. Dzięki temu wzrasta prawdopodobieństwo, że przetrwają zimę i wiosną rozpoczną nowy okres wegetacyjny. Jak przezimować poszczególne rośliny?
Begonia bulwiasta
Begonia bulwiasta jest bardzo dekoracyjna i obficie kwitnie od wiosny do późnej jesieni. Można ją uprawiać nie tylko na balkonie i tarasie, ale również w ogrodzie. Jeżeli pozostawimy ją na zimę na zewnątrz, to w przyszłym roku nie będziemy mogli się nią cieszyć, dlatego warto ją przezimować. Bulwy wyjmujemy z ziemi przed pierwszymi przymrozkami. To w nich zgromadzone są jej zapasy. Wyjmujemy je z pojemników lub ziemi i delikatnie oczyszczamy z podłoża. Części naziemne ucinamy na wysokości około 2 cm. Tak przygotowane bulwy należy oczyścić, oddzielić wszystkie chore i uszkodzone, a następnie przesuszyć. Dobrze zabezpieczyć je przed chorobami grzybowymi za pomocą mączki bazaltowej, sproszkowanej siarki albo gotowego preparatu grzybobójczego. W kolejnym kroku układamy je w tekturowym pudełku lub drewnianej skrzynce i przysypujemy torfem albo piaskiem. Skrzynkę przenosimy do suchego pomieszczenia, w którym panuje temperatura od 3 do 10 stopni Celsjusza. Dostęp do światła nie jest konieczny.
Begonia bulwiasta zwisająca
Begonia bulwiasta zwisająca ma dekoracyjnie zwisające pędy i długo utrzymujące się kwiaty w bogatej palecie barw. Jest bardzo chętnie wybierana do ozdoby balkonów i tarasów. Podobnie jak inne begonie nie przetrwa niskich temperatur, dlatego jej zimowanie na zewnątrz jest niemożliwe. Nie wystarczy również przeniesienie pojemników do cieplejszego pomieszczenia. Do przezimowania konieczne jest wykopanie bulw i obcięcie łodyg oraz liści, pozostawiając nie więcej niż 1 cm. Następnie pozostawiamy je do przeschnięcia. Tak przygotowane bulwy umieszczamy obok siebie w drewnianej skrzynce i przysypujemy torfem zmieszanym z piaskiem. W trakcie przechowywania nie są potrzebne żadne zabiegi.
Begonia dragon
Begonia dragon, nazywana również smoczą, ma długie pędy, które osiągają długość około 70 cm. Jest to skrzyżowanie odmiany bulwiastej z wiecznie kwitnącą. Kwiaty utrzymują się aż do listopada. Podobnie jak pozostałe begonie nie jest odporna na niskie temperatury, dlatego warto ją przezimować, tym bardziej że w kolejnym sezonie będzie jeszcze bardziej się rozrastać i intensywniej kwitnąć. Bulwy wykopujemy przed nadejściem przymrozków, a pędy skracamy, pozostawiając około 2 cm. Trzeba je osuszyć, oczyścić i umieścić w tekturowym pudełku lub drewnianej skrzynce z mieszanką piasku i torfu. Nie musimy ich przykrywać. Temperatura przechowywania powinna wynosić około 10 stopni Celsjusza.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.