Porady

Przepisy i uprawa kapusty chińskiej ‘Pak choi’

0 (0 opinii)

‘Pak choi’, a inaczej kapusta chińska, uważane jest za jedno z najzdrowszych warzyw na świecie. Uprawa takiej kapusty w przydomowym ogrodzie, a nawet doniczce, może dać wiele satysfakcji. Tym bardziej, że można ją spożywać nie tylko po obróbce termicznej, ale także na surowo.

Przepisy z ‘Pak choi’ – kapusty chińskiej

Chińczycy traktują kapustę jako warzywo właściwie na każdą okazję. Wyśmienicie smakuje w bulionie, zupie z kaczki, daniach wytrawnych, słodkich, ostrych czy sałatkach. Średnio 27 główek kapusty gromadzi na zimę każdy z mieszkańców Pekinu – a pamiętajmy, że mieszka tam ponad 9 mln osób!

Wśród ciekawych przepisów na kapustę chińską, znajduje się np. kurczak z sezamem, który podaje się z makaronem lub ryżem. Dla miłośników ryb, ‘Pak choi’ można połączyć z pstrągiem i mlekiem kokosowym.

Jak wygląda kapusta chińska ‘Pak choi’? Czym różni się od kapusty pekińskiej?

Kapusta pekińska tworzy zwarte i ścisłe liście, natomiast kapusta chińska formuje rozłożystą rozetę. Oba rodzaje różnią się także smakiem: kapusta pekińska posiada gorzki posmak, chińska z kolei jest słodsza i delikatniejsza.

‘Pak choi’ osiąga 20-60 cm wysokości. Posiada zielone łodygi i liście, które są jadalne. Można je stosować jako dodatek do zup, dań smażonych, gotowanych i wielu innych. To jedno z najzdrowszych warzyw na świecie co prawda pochodzi z Azji, ale uprawiane jest na szeroką skalę także w Ameryce Południowej i Europie. Wykorzystywać można nie tylko liście i łodygi tej kapusty, ale także nasiona, z których wytłacza się olej.

Wyróżnia się 2 odmiany opisywanej kapusty, różniące się głównie zabarwieniem ogonków liści:

  • odmiana białoogonkowa: ‘Pak Choy White’, ‘Lei Choi’, ‘Ming Choi’, ‘Canton Pak Choi’ i inne;
  • odmiana zielonoogonkowa: ‘Pak Choy Green’, ‘Green Boy’, ‘Green Fortune’.

Uprawa kapusty chińskiej ‘Pak choi’ w ogrodzie

Kapusta ‘Pak choi’ jest nieco bardziej problematyczna w uprawie od sałaty rzymskiej zielonej. Zakwita, gdy posiada dostęp do światła minimum 16 godzin w ciągu doby. Dlatego kapustę najlepiej uprawiać w miesiącach z długim dniem. Z drugiej strony roślina nie lubi zbyt wysokich temperatur. Optymalna to 18 stopni Celsjusza. Powyżej 23 stopni wzrost jest spowolniony. Ze względu na powyższe wymagania, poleca się posadzić kapustę w miejscu zacienionym, a najlepiej w pomieszczeniu pod stałym oświetleniem i kontrolą temperatury.

Przeczytaj: Jak uprawiać kapustę ozdobną? Sadzenie, wymagania i pielęgnacja

Zupa z dodatkiem liści kapusty chińskiej
Zupa z dodatkiem liści kapusty chińskiej

Jakie kupić nasiona ‘Pak choi’?

Zamawiając nasiona, warto trochę poeksperymentować z różnymi odmianami. Istnieje wiele ciekawych odmian, które różnią się smakiem, kolorem czy wielkością. Odmiany białoogonkowe będą bardziej soczyste i z delikatniejszym smakiem. Z kolei odmiany zielonoogonkowe są bardziej intensywne.

Jak przechowywać kapustę chińską?

‘Pak choi’ niestety nie jest zbyt trwałe, dlatego zaraz po zbiorze lub zakupie należy przechowywać ją w lodówce. Inaczej szybko zwiędnie. Warto wiedzieć, że odmiany zielonoogonkowe są trwalsze od białoogonkowych. Jeśli zapewnimy roślinie temperaturę 0-1 stopnia Celsjusza, ‘Pak choi’ można przechowywać nawet 4 tygodnie.

Właściwości odżywcze i lecznicze kapusty chińskiej - badania

Kapusta chińska ma właściwośći lecznicze i odżywcze. Jest źródłem glukozynolatów, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. Prócz tego ‘Pak choi’ jest bogatym źródłem witamin A, B, C, K, wapnia, magnezu, sodu, fluoru, żelaza, potasu, fosforu. Na co pomaga kapusta chińska? Poniżej przedstawiamy kilka zastosowań wraz ze źródłami badań na temat właściwości ‘Pak choi’.

  • Działanie przeciwnowotworowe: kapusta chińska należy do rodziny krzyżowych – te z kolei wykazują działanie przeciwnowotworowe. Jak czytamy na stronie Fundacji Georga Mateljan’a, obecnie prowadzone są badania mające sprawdzić zdolność ‘Pak choi’ do zwalczania nowotworów. [1]
  • Działanie przeciwzapalne: ‘Pak choi’ posiada fitoskładniki pomagające w walce z przelekłymi stanami zapalnymi. Posiada również składniki odżywcze, które wspomagają działanie przeciwzapalne. Należą do nich tłuszcze omega-3 oraz kwas alfa-linolenowy. [2]
  • Działanie obniżające ciśnienie krwi: ‘Pak choi’ zawiera istotne minerały pomagające w obniżaniu ciśnienia. Ma ponadto niską zawartość sodu i jest jednocześnie bogatym źródłem potasu i wapnia, które odgrywają znaczącą rolę w regulowaniu ciśnienia. [3]
  • Działanie odchudzające: jedna szklanka posiekane, surowej kapusty chińskie to zaledwie 9 kalorii. ‘Pak choi’ ponadto jest świetnym źródłem błonnika. W połączeniu z niskokalorycznością, to idealne warzywo podczas diety odchudzającej. [4][5]

Źródła:

0 (0 opinii)