Porady

Skrzydłokwiat – odmiany, uprawa, wymagania

4,5 (78 opinii)

Pochodzący z tropikalnych lasów skrzydłokwiat nazywany jest przez botaników Spathiphyllum. Chociaż nasze domowe warunki nie przypominają ani wilgotnych lasów równikowych, ani lasów mglistych, roślina czuje się w nich doskonale i nawet zimą rozwija efektowne kwiaty.

Skrzydłokwiat jest kwiatem doniczkowym o bardzo specyficznych właściwościach. Przede wszystkim potrafi on, jak mało która roślina, redukować substancje szkodliwe zawarte w powietrzu. Oczyszcza więc powietrze z formaldehydu, ksylolu, toluolu, amoniaku, trójchloroetylenu i benzolu, a na dodatek wydziela tlen. Wspomniane szkodliwe związki chemiczne mogą się niepostrzeżenie ulatniać z dywanów albo z mebli. Do tego dochodzi bardzo dekoracyjny wygląd rośliny o dużych, zielonych liściach i wspaniałych kwiatach.

Odmiany i gatunki skrzydłokwiatu

Spośród 49 gatunków roślin z rodzaju botanicznego Spathiphyllum w uprawie znajdują się przede wszystkim trzy z nich.

1. Skrzydłokwiat Wallisa – Spathiphyllum wallisii. Gatunek został tak nazwany dla upamiętnienia niemieckiego botanika Gustava Wallisa (1830-1878). W uprawie nie spotyka się gatunku botanicznego, tylko odmiany hodowlane, m.in.:

  • 'Clevelandii' – liście lancetowate o długości do 45 cm;
  • 'Mauna Loa' – liście szerszokie, kwiaty lekko pachnące;
  • ‘Euro Giant’ – duże liście, dorasta do 1 m;
  • ‘Sensation’ – wyjątkowo duże i szerokie liście, dorasta do 1,8 m;
  • ‘Yess’ – odmiana niska, 20-45 cm, o drobnych liściach.

2. Skrzydłokwiat kwiecisty – Spathiphyllum floribundum

  • ‘Chopin’ – krzaczasty wzrost, wysokość 30-60 cm i szerokość 30-50 cm.
  • ‘Alfa’ – wzrost podobny do poprzedniej odmiany, kwiaty białe od stycznia do grudnia.
  • 'Cupido Opal' – wysokość do 60 cm, kwiaty w pięknych kolbach.

3. Spathiphyllum blandum

Pięknie kwitnący skrzydłokwiat w domu
World of Flowering Plants
Pięknie kwitnący skrzydłokwiat w domu

Stanowisko dla skrzydłokwiatu

W przeciwieństwie do wielu roślin doniczkowych skrzydłokwiat dobrze się czuje w pomieszczeniach półcienistych, a także zacienionych. Nawet jeśli lubi światło, to woli unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Jego piękne liście szybko zaczną wtedy zwisać. Temperatura powietrza powinna wynosić co najmniej 15 stopni Celsjusza.

Skrzydłokwiat potrzebuje pulchnego i przepuszczalnego podłoża. Nadaje się dobrze do tego ziemia kwiatowa ze sklepu albo własna mieszanka. Ta składać się powinna z kompostu, ze zbutwiałych liści oraz z piasku w proporcji 1:1:1. Wszystko trzeba dobrze wymieszać i posadzić kwiaty. Dolna warstwa w doniczce powinna być ułożona z kawałków ceramiki albo tłucznia, aby zapewnić odpływ wody. Korzenie skrzydłokwiatu nie mogą stać w wodzie.

Jak powinno się podlewać skrzydłokwiat?

Podlewanie skrzydłokwiatu jest w zasadzie proste do opanowania. Ideałem jest regularne podawanie wody tak, aby podłoże było stale wilgotne. To oznacza, że podlewa się wtedy, kiedy górna warstwa ziemi jest podeschnięta. W miejscach jasnych i ciepłych zapotrzebowanie na wodę jest oczywiście większe niż w cieniu.

Jako pierwotnie roślina tropikalna skrzydłokwiat lubi przede wszystkim wysoką wilgotność powietrza. Aby nie zawyżać wilgotności w całym mieszkaniu, zaleca się w pobliżu doniczki ze skrzydłokwiatem ustawić małą fontannę. Można też doniczkę z kwiatem ulokować w płaskim naczyniu z kamieniami i wodą. Przy czym korzenie w żadnym wypadku nie mogą sięgać lustra wody. Chodzi tylko i wyłącznie o poprawienie stopnia wilgotności powietrza.

Jeśli skrzydłokwiat reaguje brązowymi końcówkami liści, znaczy to, że wilgotność w pomieszczeniu jest zbyt niska. Pomóc może opryskiwanie wodą liści (ale nie kwiatów, które dostaną przez to plam).

Jak i kiedy nawozić roślinę?

Faza wzrostu skrzydłokwiatu rozpoczyna się wiosną. Jest to też odpowiedni czas, aby ten kwiat doniczkowy zasilić nawozem. Odpowiedni jest dostępny w sklepach nawóz płynny. Podaje się go z podlewaniem co ok. 14 dni. Trzeba zwracać uwagę na zalecane stężenie nawozu i jego ilość. Nawożenie trzeba zawsze wykonywać na wilgotną ziemię, ponieważ nawóz jest wtedy lepiej rozprowadzany i łatwiej przyjmowany przez korzenie. Jeśli kwiat stoi zimą w ciepłym pomieszczeniu, pomoże mu dawka nawozu raz w miesiącu.

Jeśli na liściach tworzą się małe, brązowe punkty, roślina dostała za dużo nawozu. Przy następnym nawożeniu trzeba zmniejszyć koncentrację nawozu. A jeszcze lepiej od razu przesadzić roślinę, co ułatwi jej powrót do równowagi.

Skrzydłokwiat przy rozrastaniu potrzebuje przesadzenia w większą doniczkę
Plant and Pot NZ
Skrzydłokwiat przy rozrastaniu potrzebuje przesadzenia w większą doniczkę

Przesadzanie skrzydłokwiatu – kiedy?

W zależności od warunków, w jakich się znajduje, skrzydłokwiat różnie się rozwija. W jasnym pomieszczeniu rośnie szybciej niż w cieniu.

Zwykle kupuje się roślinę w doniczce ok. 20 cm średnicy i przesadzanie konieczne jest już na wiosnę – korzenie zaczynają wyrastać poza doniczkę. Z czasem skrzydłokwiat staje się bardzo krzaczasty i potrzebuje większej doniczki albo podziału. Aby mógł się dalej rozrastać, trzeba zapewnić mu nową doniczkę na dwa palce szerszą, niż poprzednia. Część starej ziemi trzeba ostrożnie otrząsnąć i dać do doniczki nową mieszankę.

Jak zimować, przycinać i rozmnażać oleandry?

  • Ta piękna roślina potrzebuje co najmniej 15 stopni Celsjusza i odpowiedniej wilgotności powietrza. W niższych temperaturach szybko zwiesza liście. Odpowiednie jest ciepłe pomieszczenie i regularne podlewanie, ale nie nawożenie.
  • Skrzydłokwiatu się nie przycina. Można jedynie odciąć suche albo przekwitnięte części rośliny.
  • Rozmnażanie tej rośliny udaje się poprzez podział. Kiedy skrzydłokwiat osiągnie po pewnym czasie znaczne rozmiary, można go podzielić na dwie części. Wyjętą z doniczki roślinę otrząsa się ze starej ziemi, a następnie ostrożnie dzieli bryłę korzeniową.

Szkodniki i choroby skrzydłokwiatu

Szkodniki: W przypadku skrzydłokwiatu mamy w zasadzie do czynienia z rośliną, która bardzo rzadko ulega chorobom i szkodnikom. Niemniej jednak dobrze jest zwrócić uwagę na pewne rzeczy. Czasem skrzydłokwiat może zostać opanowany przez przędziorka owocowca. Te roztocza z rodziny przędziorkowatych odwiedzają rośliny wtedy, gdy wilgotność powietrza jest za niska. Aby ich uniknąć, należy codziennie spryskiwać roślinę. Na dolnej stronie liści mogą też się osiedlić przędziorki. Wtedy może pomóc gruntowny prysznic.

Choroby: Brązowe końcówki liści są często spotykanym problemem. Wskazują na niską wilgotność powietrza. Można temu zapobiec poprzez spryskiwanie rośliny, co imituje warunki w tropikach. Inaczej wygląda problem z brązowymi kropkami na liściach. Tak skrzydłokwiat reaguje na zbyt duże dawki nawozu. Wysoka wilgotność powietrza sprzyja chorobom grzybowym. Aby uniknąć zakażenia, doniczka powinna być dobrze wietrzona. Drenaż z małych kamieni albo kawałków ceramiki zapewnia przepływ powietrza i redukuje ryzyko opanowania przez grzyby.

4,5 (78 opinii)