Rośliny akwariowe – przegląd gatunków i wymagań
Rośliny akwariowe to znacznie więcej niż zwykła dekoracja zbiornika z wodą. Stanowią one ważny element ekosystemu każdego akwarium. Pobierają z wody i gleby składniki odżywcze, redukują zawartość dwutlenku węgla w wodzie i wytwarzają tlen.
Ogólnie biorąc, wszystkie rośliny akwariowe mają takie same potrzeby: potrzebują światła, pokarmu i dwutlenku węgla. Niemniej jednak zakres tolerancji w stosunku do podstawowych parametrów środowiska jest tak różny, jak wielka jest różnorodność roślin akwariowych.
Dlaczego rośliny akwariowe są pożyteczne?
Jeśli chce się urządzić akwarium, które w stabilny sposób zapewnia jego mieszkańcom dobre warunki życia, rośliny potrzebne są do tego przynajmniej z czterech powodów.
- Rośliny zapewniają mniejszym zwierzętom spokój i ochronę. Dają im możliwość wycofania się, co jest szczególnie ważne, kiedy razem żyją różne gatunki.
- Drugi powód obecności roślin w akwarium wiąże się ściśle z pierwszym: liście stanowią doskonałe miejsce do składania ikry. Złożone jajeczka są w gąszczu roślin bezpieczne, co pozytywnie wpływa na wyniki hodowli.
- Rośliny są dla niektórych mieszkańców akwarium dobrym źródłem pożywienia, z którego chętnie korzystają.
- Obecność roślin pozytywnie wpływa na parametry wody. Rośliny pochłaniają różne szkodliwe substancje, które powstają w każdym akwarium oraz produkują tlen. Pomagają też utrzymać równowagę biologiczną. Przy odpowiedniej ilości roślin niepożądane glony mają zwykle nikłe szanse na swobodny rozwój.
Jakie rośliny wybrać do urządzania akwarium?
Podobnie jak rośliny ogrodowe, tak i gatunki, które można wykorzystać w akwarium tworzą ogromną różnorodność. Przy wyborze odpowiednich roślin należy się kierować ich przeznaczeniem w przestrzeni akwarium. Można tutaj wyróżnić rośliny tła akwarium, rośliny pierwszego i drugiego planu oraz akwariowe solitery. Dzięki takiemu zróżnicowaniu, całość zyskuje optyczną głębię, a poszczególne rośliny nie przesłaniają widoku.
1. Rośliny tła akwarium
Cztery ściany i dno akwarium wykonane są ze szkła. Jest to idealny materiał do tego celu, ponieważ umożliwia swobodny widok, a zarazem nie wpływa na jakość wody. Przejrzystość szkła stanowi jednak małą wadę, którą trzeba wziąć pod uwagę, urządzając akwarium. Tylna ściana mianowicie musi być często tak zaprojektowana, aby znajdująca się za nią aparatura nie rzucała się zbytnio w oczy. Stosowane zwykle folie i tapety nie wnoszą jednak do akwarium prawdziwego życia. Wiele osób korzysta z powodzeniem z możliwości obsadzenia tylnej ściany odpowiednią roślinnością.
Rośliny rosnące w tle wykazują z reguły pokaźny wzrost na wysokość i szerokość. Ważne jest, aby były na tyle duże, żeby stworzyć prawdziwą tylną ścianę akwarium od dna aż do powierzchni wody. Sadząc w akwarium roślinne tło, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ścianek.
Wybór gatunków roślin, które mogą stanowić tło akwarium jest ogromny. Do bardziej znanych należą:
- Echinodorus bleherae – Popularna, szybkorosnąca roślina. Lubi żyzne podłoże i natężenie światła przeciętne do wysokiego. Może osiągać znaczne rozmiary. Jest bardzo tolerancyjna, jeśli chodzi o temperaturę wody.
- Microsorum pteropus – Gatunek paproci uprawianej w akwariach. Intensywnie zielone liście tworzą piękny widok. Jaśniejsza barwa liści nie musi być sygnałem alarmowym, ponieważ młode liście dopiero z czasem w pełni się wybarwiają. Należy pamiętać, aby sadząc tę paproć umieszczać w ziemi jedynie korzenie, a nie jak w przypadku innych roślin całą część poniżej liści.
- Anubias barteri – Roślina z kłączami. Nie sadzi się jej w podłożu, ale przymocowuje tak, aby korzenie pozostawały w wodzie.
2. Rośliny pierwszego planu akwarium
Akwarium powinno posiadać nie tylko doskonałej jakości wodę, ale także estetyczny widok. Do posadzenia w pierwszym rzędzie nadają się rośliny stosunkowo niewielkie, względnie o powolnym i skromnym wzroście. Tyko takie zapewnią niezakłócony widok na ryby, ślimaki i innych mieszkańców akwarium. Należą do nich m.in.:
- Cryptocoryne parva – Pochodzi ze Sri Lanki, gdzie zarasta płycizny rzek. Rośnie bardzo wolno, tworząc z czasem gęste dywaniki.
- Pogostemon helferi - Rośnie wolno i osiąga niewiele ponad 10 cm wysokości. Ładna roślina z liśćmi ułożonymi gwiaździście.
- Marsilea hirsuta – Pochodząca z Australii roślina o niewielkich wymiarach. Doskonale nadaje się do akwarium.
3. Rośliny pływające do akwarium
W akwarium można zastosować nie tylko rośliny rosnące w gruncie, ale również pływające. Stanowią one grupę roślin, które mogą z powodzeniem uzupełniać wodne kompozycje. Na przykład takie gatunki, jak:
- Hydrocharis morsus-ranae – Piękna roślina pływająca, wzbogacająca widok akwarium. Na wodzie unoszą się rozetki okrągłych liści z pęczkiem zwisających korzeni.
- Ceratophyllum demersum – Roślina pokrojem przypomina nieco skrzyp polny. Jest szybkorosnąca.
Jeśli chodzi o ilość roślin w akwarium, trudno w zasadzie o przesadę, jako że pełnią one bardzo ważną rolę. Niemniej jednak każda przesada jest szkodliwa i nie należy popełniać błędu początkujących akwarystów i kupować każdego reklamowanego gatunku.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.