Tamaryszek drobnokwiatowy (czteropręcikowy) – charakterystyka i uprawa
Tamaryszek drobnokwiatowy to okazały i bardzo dekoracyjny krzew ozdobny. Charakteryzuje się atrakcyjnym, ażurowym pokrojem, a w czasie kwitnienia zachwyca ogromną ilością drobnych, różowych kwiatów zebranych w kwiatostany. Pięknie prezentuje się posadzony w ogrodzie na tle ciemnozielonych krzewów. Jest łatwy w uprawie i nie ma dużych wymagań, dlatego to świetny wybór nawet dla początkujących ogrodników. Czym charakteryzuje się tamaryszek drobnokwiatowy i jak go uprawiać?
Tamaryszek drobnokwiatowy – charakterystyka
Tamaryszek drobnokwiatowy, inaczej nazywany tamaryszkiem czteropręcikowym, to gatunek krzewu należącego do rodziny tamaryszkowatych, która liczy około 50 gatunków. W warunkach naturalnych rośnie na obszarach od południowo-wschodniej Europy po Bliski Wschód. W Polsce jest chętnie uprawiany jako roślina ozdobna i sadzony w wielu różnych typach ogrodów. Może osiągać wysokość 3-4 metrów i szeroko się rozrasta. Roczne przyrosty wynoszą około 40 centymetrów, docelowe rozmiary krzew osiąga po 15 latach.
Tamaryszek drobnokwiatowy to rozłożysty krzew o luźnym, ażurowym pokroju. Ma wiotkie i cienkie gałązki, które nieregularnie się ze sobą przeplatają. Całe pędy łukowato przewieszają się na zewnątrz, mogą również pokładać się po ziemi. Są ciemnobrązowe, a zimą niemal czarne. Liście są bardzo liczne, niewielkie, łuskowate, zielone i niemal igiełkowe, jesienią przebarwiają się na żółto i utrzymują się na krzewie do listopada, a przed zimą opadają, czasem z najcieńszymi gałązkami.
Krzew najpiękniej prezentuje się w porze kwitnienia, które trwa od kwietnia do czerwca. Na zeszłorocznych pędach pojawiają się wtedy bardzo liczne, drobniutkie, różowe kwiaty zebrane w wąskie grona o długości od 2 do 4 centymetrów.
Przeczytaj także: Krzewy ozdobne – przegląd najpiękniejszych gatunków
Jakie wymagania ma tamaryszek drobnokwiatowy?
Tamaryszek drobnokwiatowy to krzew, który nie ma dużych wymagań. Może być uprawiany nawet na ubogich glebach lub w przeciętnej ziemi ogrodowej, ale najlepsze do jego uprawy jest podłoże lekkie, przepuszczalne, suche o odczynie obojętnym lub zasadowym. Nie powinno się go sadzić na glebach bardzo zbitych, ciężkich i podmokłych. Krzew dobrze znosi zasolenie gleby i zanieczyszczenia powietrza, dlatego doskonale nadaje się do ogrodów miejskich nawet wtedy, gdy są położone w sąsiedztwie ruchliwych ulic.
Najlepsze dla tamaryszka drobnokwiatowego będzie stanowisko słoneczne, dzięki czemu będzie bardzo obficie kwitł. W miejscu zacienionym i cienistym będzie słabo rósł, niezbyt obficie kwitł i może chorować, a nawet zamierać. Decydując się na uprawę tego krzewu, trzeba pamiętać, że nie lubi przesadzania, dlatego miejsce powinno być dobrze przemyślane, tak by go nie przenosić. Młode egzemplarze mogą przyjąć się na nowym stanowisku, choć nie zawsze się to udaje, natomiast starsze najczęściej obumierają.
Tamaryszek drobnokwiatowy jest rośliną mrozoodporną, która znosi spadki temperatur do około -20°C. W przypadku bardzo srogich zim krzew dobrze jest zabezpieczyć przed mroźnym wiatrem. Jeżeli dojdzie do przemarznięcia, to nawet po przycięciu pędów nisko nad ziemią, krzew ładnie odbija i dobrze dalej rośnie. Na przemarzanie najbardziej narażone są młode egzemplarze, szczególnie jeśli uprawiane są we wschodniej części Polski na nieosłoniętych stanowiskach, dlatego dobrze jest je zabezpieczyć przed mrozem.
Sprawdź: Tamaryszek francuski – uprawa, wymagania, charakterystyka
Uprawa tamaryszka drobnokwiatowego
Tamaryszek drobnokwiatowy jest niezwykle atrakcyjnym krzewem, którego uprawa nie jest skomplikowana, dlatego poradzą z nią sobie również ogrodnicy bez dużego doświadczenia. Krzew jest odporny nawet na długotrwałą suszę, ponieważ wytwarza głęboko sięgający system korzeniowy. Regularnego podlewania wymagają jedyne sadzonki i młode rośliny. Najlepszą porą jest ranek lub wieczór, nie należy podlewać w południe, gdyż zmoczone części mogłyby ulec wypaleniu. Nawożenie nie jest konieczne, dotyczy to zwłaszcza stosowania nawozów mineralnych. W utrzymaniu krzewu w dobrej kondycji pomóc mogą długo działające nawozy organiczne, takie jak kompost lub obornik.
Krzew sadzimy w kwietniu lub maju, zachowując rozstaw 150-200 centymetrów. Po posadzeniu wszystkie pędy należy skrócić o połowę, dzięki czemu tamaryszek drobnokwiatowy będzie ładnie się zagęszczał. Przed posadzeniem trzeba pozbyć się chwastów, które konkurowałyby o wodę i składniki pokarmowe z nowo posadzoną rośliną. Dołek powinien być na tyle duży, by swobodnie umieścić w nim sadzonkę i obsypać bryłę korzeniową dookoła ziemią.
Tamaryszek drobnokwiatowy rozmnaża się za pomocą zdrewniałych sadzonek pędowych, które pobiera się zimą i do wiosny przechowuje zadołowane w ziemi w chłodnym pomieszczeniu. Do rozmnażania można wykorzystać również pobrane latem sadzonki zielne, które ukorzenia się w wilgotnym podłożu.
Cięcie krzewu pozwala zachować jego atrakcyjny pokrój i zapewnia obfite kwitnienie. W przypadku tego gatunku należy jednak pamiętać, że kwitnie on na ubiegłorocznych pędach, dlatego właściwym terminem tego zabiegu jest pora po kwitnieniu. Pędy rosnące u podstawy skraca się o ½, a wyższe o 1/3 do silnego pędu bocznego skierowanego na zewnątrz. Dzięki temu zapobiega się wrastaniu gałęzi do środka i nadmiernemu zagęszczeniu krzewu. Cięcie przeprowadza się co 2-3 lata. Co roku konieczne jest usuwanie pędów martwych i chorych.
Tamaryszek drobnokwiatowy jest rośliną łatwą w uprawie i nie wymagającą skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. To bardzo dekoracyjny krzew, który pięknie się prezentuje posadzony pojedynczo jako soliter, w grupach, wzdłuż alei i w towarzystwie innych roślin. Sadząc go, musimy jednak pamiętać, że ma rozłożysty pokrój i znacznie się rozrasta, dlatego potrzebuje dość dużo miejsca w ogrodzie.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.