Porady

Tamaryszek – cięcie, uprawa, najlepsze gatunki

0 (0 opinii)

Kto chce wprowadzić do ogrodu powiew Południa, dla tego tamaryszek jest doskonałym wyborem. Nie tylko pięknie wygląda, ale jest na dodatek łatwy w uprawie. O najlepszych gatunkach i szczegółach uprawy, przeczytacie w artykule!

Tamaryszek - pochodzenie i stanowisko

Rośliny zielne, krzewy i drzewa odgrywają wiosną każdego roku w ogrodzie niepowtarzalny spektakl swoich kwiatów. Każdy gatunek ma w nim swój efektowny udział. Szczególna rola przypada przy tym tamaryszkowi, którego pierzaste kwiatostany składają się z filigranowych różowych kwiatków. Chodzi tutaj głównie o tamaryszki wiosenne. W porównaniu do nich tamaryszki letnie miewają – w zależności od gatunku – kwiaty białe do białoróżowych.

Ojczyzna tamaryszków (Tamarix L.) (a jest ich około 50 gatunków) leży w rejonie Morza Śródziemnego, Azji Przedniej i Afryki Północnej. Różne gatunki osiągają wysokość od 2 do 10 metrów. Różnią się też kolorem kwiatów. Podczas gdy kwiatostany wiosennego tamaryszka drobnokwiatowego Tamarix parviflora i wielu gatunków letnich, np. tamaryszka pięciopręcikowego (Tamarix ramosissima), olśniewają kolorem różowym albo różowoczerwonym, taki przykładowo tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix africana) zakwita na biało. Delikatne łuskowate liście przybierają jesienią jaskrawożółtą barwę.

Miejsce dla tamaryszka w ogrodzie powinno być najlepiej słoneczne. Możliwy jest też półcień z dostępem do słońca w ciągu czterech godzin. Im więcej promieni słonecznych otrzyma tamaryszek, tym bujniej zakwitnie. Jednak nie lubi długotrwałych letnich upałów.

Jeśli chodzi o glebę, z tym nie ma żadnego problemu. Tamaryszek rośnie prawie na każdym podłożu. Ciężkie gleby należy jednak wymieszać z piaskiem, aby poprawić przepuszczalność wody. Odczyn gleby może być zarówno słabo kwaśny, jak i zasadowy. Nawet ubogie gleby są dla tego krzewu do przyjęcia.

Tamaryszki sadzi się najlepiej wiosną albo jesienią
Wikimedia
Tamaryszki sadzi się najlepiej wiosną albo jesienią

Jak sadzić tamaryszek?

Tamaryszki sadzi się najlepiej wiosną albo jesienią. Szczególnie efektownie wychodzą w roli soliterów. Podczas sadzenie trzeba zwrócić uwagę:

  • Krzewy mają głęboki system korzeniowy, trzeba więc pamiętać, aby miejsce było możliwie głęboko spulchnione. Dzięki temu roślina może się dobrze ukorzenić. Zaplanować trzeba też odległości o sąsiadujących roślin. Powinny wynosić połowę oczekiwanej szerokości korony tamaryszka. Tę informację można znaleźć w opisie odmiany podczas zakupu sadzonki.
  • Kiedy wszystko jest już zaplanowane, można rozpocząć sadzenie. Dołek powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej. Przed posadzeniem trzeba całą bryłę korzeniową dobrze nasączyć wodą.
  • Młode rośliny trzeba traktować bardzo ostrożnie. Nie wolno uszkodzić korzeni, ponieważ tamaryszek tego nie znosi.
  • W kolejnych tygodniach i miesiącach należy młode krzewy regularnie podlewać. Dopiero kiedy dorosną, podlewanie będzie całkowicie zbędne.
  • Podlewanie i nawożenie
  • Tamaryszki uchodzą za odporne na suszę. Jedynie przy długo utrzymujących się upałach bez deszczu należy podać im wodę. Ale tylko wczesnym rankiem. Natomiast nawożenie nie jest konieczne.

Jak przycinać tamaryszek?

Przycinać można tamaryszki zaraz po przekwitnieniu, ale nie zaleca się cięć zbyt radykalnych, ponieważ krzewy ciężko to regenerują. Poza tym tamaryszki kwitną wyłącznie na starych pędach. Wykonując ten zabieg trzeba przestrzegać pewnych zasad:

  • Usuwać z krzewu obumarłe gałęzie i mocno pokrzywione pędy.
  • Słabsze i przekwitłe pędy można skrócić do mocnego pędy bocznego.
  • Aby uzyskać dobre przyrosty u młodych roślin, dobrze jest skrócić pędy o połowę.
  • Jeśli tamaryszek ma być prowadzony w formie małego drzewa, należy usunąć zbędne gałęzie z pnia w okresie od października do marca.
  • Podczas przycinania gałęzi należy uważać, aby nie uszkodzić pnia, ani nie pozostawiać niedociętych drzazg.
Tamaryszek rośnie prawie na każdym podłożu
Wikipedia
Tamaryszek rośnie prawie na każdym podłożu

Popularne gatunki tamaryszka

Tamaryszek czteropręcikowy (afrykański) (Tamarix africana)

Dorasta do 2-5 m wysokości. Różowe kwiaty rozwijają się w maju. Liście łuskowate, opadające na zimę.

Tamaryszek odeski (Tamarix odessana)

Krzew o wysokości do 4 m. Kwiaty różowe albo białe, drobne, na czerwonawych gałązkach. Rozbudowany system korzeniowy umożliwia sadzenie tego gatunku na piaszczystych glebach.

Tamaryszek bezlistny (Tamarix aphylla)

Ciemnozielone, drobne, łuskowate liście przypominają igły sosny. Rozwija dużą ilość jasnoróżowych albo białawych kwiatków na końcach gałęzi. Oddzielnie męskie i żeńskie kwiaty wyrastają na jednym krzewie.

Tamaryszek kanaryjski (Tamarix canariensis)

Krzew do 5 m wysokości z szerokim systemem korzeniowym. Liście drobne i łuskowate, bardzo przypominają zredukowane liście drzew cedrowych. Jesienią przybierają kolor złocistopomarańczowy. Różowe kwiaty tworzą się na końcach tegorocznych pędów.

Tamaryszek chiński (Tamarix chinensis)

Słabo rozgałęziony krzew albo małe drzewo. Liście romboidalne, zaostrzone, do 3 mm długości. Kwiaty białawe albo różowawe pojawiają się najobficiej od kwietnia do sierpnia.

Tamaryszek francuski (Tamarix gallica)

Tamaryszej francuski to duży krzew wyrastający na niewielkie drzewo ze zwisającymi gałęziami. Liście drobne, na młodych pędach owalne, na starszych trójkątne. Maleńkie kwiatki tworzą różową mgiełkę wokół tego tamaryszka.

Tamaryszek pięciopręcikowy (Tamarix ramosissima)

Krzew osiągający do 3 m wysokości i szerokości. Czerwonobrązowe pędy są słabo rozwidlone, wyglądają z gracją, lekko zwisają. Zaostrzone liście mają do 4 mm długości, wyglądają jak łuski albo igły. Od lipca do września rozwijają się jasnoróżowe kwiatki, tworzące długie grona.

  • Tamarix ramosissima ‘Rubra’
  • Tamarix ramosissima ‘Pink Cascade’
  • Tamarix ramosissima ‘Rosea’
  • Tamarix ramosissima ‘Summer Glow’
0 (0 opinii)