Wrotycz (złocień) maruna

Tanacetum parthenium

Pokrój:
rozgałęziony
Wysokość:
25-90 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
4,4-7,2 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
czerwiec lipiec sierpień wrzesień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Aurerum' 'Doscoideum' 'Selma Star' 'Sweet Yellow' 'Schneeball' 'Crown White’

Złocień maruna (wrotycz) – roślina lecznicza

Wrotycz maruna jest starą rośliną leczniczą i ozdobną z rodziny astrowatych. Jest więc spokrewniony z rumiankiem i mniszkiem lekarskim. Jego pierwotną ojczyzną jest wschodni region Morza Śródziemnego. Ze względu na długą obecność w Europie Środkowej zakwalifikowano wrotycz maruna do archeofitów, czyli gatunków przybyłych na obcy teren w okresie przed odkryciem Ameryki. Wielkie odkrycia geograficzne spowodowały wymianę gatunków między Nowym i Starym Światem.

Wrotycz maruna – wygląd

Wrotycz maruna jest wieloletnią rośliną zielną i osiąga w swojej dzikiej formie wysokość od 25 do 90 cm. W ogrodach uprawiany jest przeważnie jako roślina jednoroczna. Łodyga jest bruzdkowana, w górnej części rozgałęziona. Roślina jest mocno aromatyczna, jej zapach przypomina rumianek. Ustawione naprzemianlegle liście są zaopatrzone w ogonki. Delikatne, jasnozielone, prawie nagie blaszki liściowe są jajowate w obrysie i podwójnie albo potrójnie pierzaste.

Kiedy kwitnie wrotycz maruna?

Od czerwca do września pokazują się liczne, podobne do koszyczków rumianku główki kwiatów. Mają średnicę od 13 do 22 mm i są zebrane po 5 (20) do 35 sztuk w luźny, wiechowaty kwiatostan. Pojedyncze koszyczki zawierają żółte kwiaty rurkowate, które są otoczone wiankiem białych kwiatów języczkowatych. Owocami wrotycza maruny są niełupki o długości ok. 1,5 mm.

Zastosowanie rośliny w ogrodzie

Podobne do rumianku kwiaty i przypominające chryzantemę liście stanowią efektowną ozdobę nie tylko rabat, ale też tarasów i balkonów. Zakwita poza tym znacznie wcześniej, niż chryzantemy. Należy do najbardziej trwałych kwiatów ciętych. Może stać w wazonie co najmniej 10 dni bez żadnych środków podtrzymujących świeżość. Trzeba tylko ściąć łodygi wrotycza, kiedy otwartych jest dopiero jedna trzecia koszyczków kwiatowych. Wrotycz maruna występuje w wielu odmianach, z kwiatami pojedynczymi i pełnymi. 

Zobacz, jak uprawiać wrotycz marunę.

Komentarze