Bluszcz pospolity 

Hedera helix

Pokrój:
płożacy pnący
Wysokość:
15-30 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,6-7,6 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
wrzesień październik
Owocowanie:
Odmiany:
'Arborescens' 'Arbori Compact' 'Crispa' 'Green Ripple' 'Teadrop' 'Zebra'

Bluszcz pospolity - wiecznie zielone pnącze

Bluszcz pospolity jest wiecznie zielonym pnączem z rodziny araliowatych, tej samej, do której należy między innymi sławny żen-szeń. Nazwę rodzajową wywodzą niektórzy botanicy od greckiego hédra (siedzenie), a inni od celtyckiego hedea” (sznur). Gatunkowy epitet helix pochodzi od słowa helisso i znaczy tyle, co „wić się, obracać”. Obszarem naturalnego występowania bluszczu pospolitego jest Europa od południowej Szwecji do Turcji. W Ameryce, Australii i Nowej Zelandii występuje jako neofit i często staje się rośliną inwazyjną.

Bluszcz - idealne pnącze do cienia

Bluszcz pospolity należy do nielicznych roślin pnących, które znoszą zacienienie. Jest rośliną bardzo długowieczną; może osiągnąć wiek 450 lat i więcej. Przy pomocy korzeni przybyszowych potrafi wspiąć się na wysokość 20 m, a czasem nawet 30 m. Po kilku latach wzrostu łodygi bluszczu drewnieją, roślina przekształca się półkrzew albo krzew, bardzo rzadko przybiera formę drzewiasta. Zdrewniałe łodygi starych egzemplarzy mogą osiągać w dolnej części średnicę do 30 cm.

Kwitnienie bluszczu pospolitego

Bluszcz pospolity wykazuje zjawisko heterofilii, czyli zróżnicowanie kształtu liści wyrastających na tej samej roślinie. Proste, skórzaste blaszki liściowe są nagie. Młodsze formy rośliny mają liście o długości zwykle 4 do 10 cm, dłoniasto klapowane z trzema do pięciu trójkątnymi, całobrzegimi klapami. Starsze, zdolne do kwitnienia osobniki, wytwarzają liście jajowate do romboidalnych, o długości 6 do 10 cm, nieklapowane. Co ciekawe, kształt blaszki liściowej zależy również od warunków świetlnych. W cieniu wykształcane są inne formy liści niż w słońcu. Górna strona liści jest ciemnozielona, z połyskiem, często z widocznymi jaśniejszymi żyłkami. Dolna strona jest jaśniejsza. Czasem blaszki liściowe stają się późnym latem jasnozielone do żółtawych, a wierzchnia strona może zabarwić się zimą na kolor purpurowy. To pomaga bluszczowi lepiej przetrwać mrozy.

Kwiaty bluszczu pospolitego są obupłciowe, drobne i zebrane w baldachowate kwiatostany. Pojedyncze kwiatki są pięciopłatkowe, żółtawozielone, promieniście symetryczne. Bluszcz wytwarza bardzo dużo kwiatów, na jednej roślinie może ich być czasem ponad sto tysięcy. Owocami są pestkowce o średnicy 8 do 10 mm, początkowo ciemnobrązowe, a dojrzałe przebarwiają się na kolor ciemnoniebieski, prawie czarny.

Bluszcz pospolity to zarówno roślina trująca, jak i lecznicza

Bluszcz pospolity jest stosowany jako roślina lecznicza, mimo że zawiera również substancje toksyczne. Więcej informacji na ten temat:

Komentarze