Perukowiec podolski

Cotinus coggygria Scop.

Pokrój:
lekko zaokrąglony rozłożysty
Wysokość:
3-5 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,6-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
liście/igły owoce
Kwitnienie:
Owocowanie:
kwiecień maj czerwiec
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
Odmiany:
‘Notcutt’s Variety’ ‘Flame’ ‘Royal Purple’ ‘Grace’ ‘Golden Spirit’ ‘Young Lady’ ‘Lila’ ‘Red Beauty’ ‘Rubrifolius’

Nazwa i pochodzenie 

Perukowiec podolski jest krzewem z rodziny nanerczowatych, a więc wykazuje pokrewieństwo z takimi znanymi rodzajami, jak sumak, pistacja albo mango. W warunkach naturalnych występuje w regionie śródziemnomorskim, w południowej Europie, południowo-wschodniej Azji, a także w Chinach. Spotyka się go też w Azji Mniejszej. Polska nazwa rodzajowa nawiązuje do delikatnych owocostanów, przypominających perukę. Nazwa naukowa Cotinus pochodzi od łacińskiego cotinus albo cotanus – nazwy nadanej przez Pliniusza krzewowi, z którego otrzymywano czerwony barwnik. W języku greckim słowo κότινος oznacza „dzikie drzewo oliwkowe”. Etymologii epitetu gatunkowego można się doszukiwać w greckim κοκκυγέα albo łacińskim coccygéa, co po włosku oznacza „cotino, sommacco” – sumak.

Jak wygląda perukowiec podolski?

Perukowiec podolski rośnie jako rozłożysty krzew i osiąga wysokość 3 do 5 m. Skrętolegle ułożone liście mają długie ogonki (ok. 3,5 cm) i blaszki liściowe o długości 3 do 8 cm i szerokości 2,5 do 6 cm. Są całobrzegie, jajowate, zielone albo u niektórych odmian czerwone i przebarwiające się jesienią na żółtopomarańczowe do szkarłatnych.

Kwiaty i owoce perukowca podolskiego

Pojedyncze kwiaty pojawiające się obficie od maja do lipca mają tylko 3 mm średnicy i są raczej niepozorne. Zebrane w duże filigranowe kwiatostany – wiechy w kolorze żółtozielonym stają się bardzo efektowne. Okrywają cały krzew i wyglądają z daleka, jak wata cukrowa. Perukowiec podolski jest rośliną dwupienną, co oznacza, że oddzielnie rozwijają się męskie i żeńskie egzemplarze. Owocami są pestkowce o długości ok. 4,5 mm i średnicy 2,5 mm. Szypułki wydłużaj się po kwitnieniu i posiadają długie, delikatne, często fioletowe włosy, co prowadzi do podobieństwa owocostanu do peruki. Najbardziej dekoracyjne są właśnie te owocostany.

Odmiany perukowca podolskiego

‘Notcutt’s Variety’, ‘Flame’, ‘Royal Purple’, ‘Grace’, ‘Golden Spirit’, ‘Young Lady’, ‘Lila’, ‘Red Beauty’, ‘Rubrifolius’

Komentarze