Ligustr pospolity

Ligustrum vulgare

Pokrój:
nieregularny krzaczasty
Wysokość:
2-5 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,5-7,2 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
czerwiec lipiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Odmiany:
'Atrovirens' 'Lodense' 'Aureum'

Ligustr pospolity jest krzewem z rodziny oliwkowatych. Jest jedynym w Europie przedstawicielem botanicznego rodzaju Ligustrum, a jego zasięg naturalny sięga od północno-zachodniej Afryki przez Europę do Kaukazu. Nazwa rodzajowa pochodzi od łacińskiego ligare = wiązać. Niektórzy wywodzą pochodzenie nazwy rośliny od regionu Liguria, gdzie ligustr obficie występował.

Ligustr pospolity – roślina na żywopłot

Ligustr pospolity rośnie jako mocno rozgałęziony krzew i osiąga wysokość 2 do 5 m. Elastyczne pędy wyrastają pionowo, mają korę oliwkowozieloną, a później szarobrązowa. W łagodnym klimacie, jaki panuje na przykład w Europie Południowej, liście opadają dopiero wiosną przed rozwojem nowych. Im niższe są temperatury, tym wcześniej zrzuca liście. Młode pędy bywają nagie albo lekko owłosione. Widoczne są wyraźnie drobne przetchlinki. Płaski system korzeniowy ligustru dobrze nadaje się do umacniania luźnej gleby albo zboczy. Liście są szerokolancetowate, ciemnozielone i umieszczone naprzeciwlegle. Typowe dla rodziny oliwkowatych skórzaste i nagie liście mają krótkie ogonki (1-3 mm), długość blaszki liściowej 2,5 do 8 cm i szerokość 0,8 do 2 cm. Jesienią ciemnozielona barwa liści przechodzi często w fiolet.

Obupłciowe, kremowobiałe albo białozielonkawe kwiaty rozwijają się na ligustrze pospolitym w czerwcu i lipcu na końcach nowych pędów. Tworzą stożkowate wiechy kwiatostanów o długości 3 do 8 cm. Kwiaty są pachnące, poczwórne o średnicy ok. 5 mm. Owocami są podobne do jagód pestkowce. Mają czarny kolor z połyskiem, są okrągłe albo jajowate. Intensywna barwa owoców świadczy o wysokim stężeniu w nich antocyjaniny.

Ligustr pospolity jest łatwy w uprawie i świetnie nadaje się na żywopłot.

Ligustr pospolity to roślina trująca

Jagody ligustru są trujące; spożycie większej ilości może prowadzić do nudności, wymiotów, biegunki i bólu brzucha. Liście zawierają szkodliwą syringinę i również są trujące.

Komentarze