Hortensja ogrodowa 'Otaksa'

Hydrangea macrophylla 'Otaksa'

Pokrój:
Wysokość:
1,2-1,8 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5-5,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
czerwiec lipiec sierpień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:

Historia odmiany

Hortensja ogrodowa 'Otaksa' jest jedną z najstarszych odmian hortensji znanych w Europie. Historia tej pięknej rośliny ma w tle poruszającą historię miłosną. Niemiecki lekarz i przyrodnik Philipp Franz von Siebold (1796-1866) przebywał przez sześć lat w Japonii w okolicach Nagasaki. Ponieważ w owym czasie Japonia izolowała się od świata zewnętrznego, przyjazd i pobyt europejskich kobiet był zabroniony. Lepiej sytuowani pracownicy kompanii handlowych zawierali związki z Japonkami, które miały dostęp do europejskich placówek. Siebold związał się z Sonogi O-Taki (później: Kusumoto Taki, 楠本滝, 1807–1865). Była to dziewczyna z dobrego domu, która z miłości do Siebolda opuściła rodzinny dom i przeprowadziła się do niego. To dla niej Philipp Siebold nazwał hortensję Hydrangea Otaksa, znaną dzisiaj jako Hydrangea macrophylla ‘Otaksa’. W 1827 roku urodziła się jego córka O-Ine. Według japońskiego prawa zarówno ona, jak i o-Taki musiały pozostać w kraju, kiedy Siebold opuszczał Japonię. Nieco wcześniej, w 1790 roku, piękną odmianę hortensji sprowadził z Chin brytyjski botanik sir Joseph Banks i nazwał ją swoim imieniem i nazwiskiem. Po latach badania wykazały, że chińska Hydrangea macrophylla 'Joseph Banks' i japońska Hydrangea macrophylla ‘Otaksa’ stanowią tę samą odmianę, a obie nazwy są synonimami.

Jak wygląda hortensja ogrodowa 'Otaksa'?

Hortensja ogrodowa 'Otaksa' jest krzewem dorastającym do wysokości 1,2 do 1,8 m. Szerokość korony sięga podobnych rozmiarów. Duże kuliste kwiatostany rozwijają się na nowych przyrostach, a także na już zdrewniałych pędach. Kwiaty płonne w kolorze różowym albo niebieskim, w zależności od kwasowości gleby, rozwijają się w dużej ilości od lata do późnej jesieni. Bardzo duża mrozoodporność tej odmiany gwarantuje efektowne kwitnienie każdego roku. Lubi glebę kwaśną i wilgotną. Stanowisko powinno być półzacienione albo cieniste.

Zastosowanie hortensji 'Otaksa'?

Doskonale nadaje się do ogrodów dużych i małych. Może zdobić rabaty, pełnić rolę solitera, albo w doniczkach i pojemnikach rosnąć na tarasach.

Komentarze