Krzewuszka cudowna

Weigela florida

Pokrój:
krzaczasty
Wysokość:
2-3 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,3-6,8 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
Odmiany:
'Eva Rathke' 'Victoria' 'Suzanne' 'Candida' 'Black and White' 'Foliis Purpureis' 'Nana Purpurea

Krzewuszka cudowna jest krzewem z rodziny przewiertniowatych. Jest spokrewniona m.in. z jagodą kamczacką, wiciokrzewem, śnieguliczką i kolkwicją. Botaniczna nazwa rodzajowa rośliny upamiętnia niemieckiego i szwedzkiego lekarza i botanika Christiana Ehrenfrieda von Weigela. Określenie gatunkowe florida oznacza po łacinie „kwietny, bujnie kwitnący”. Krzewuszka cudowna pochodzi z Azji Wschodniej. Obszar jej naturalnego występowania rozciąga się przez wschodnie Chiny, Mandżurię, Koreę i Japonię. Do europejskich ogrodów trafiła w XIX wieku jako mocny i obficie kwitnący krzew ozdobny. Obok dzikiego gatunku dostępne są w handlu liczne hybrydy, wyhodowane przez angielskich, niemieckich i amerykańskich ogrodników.

Krzewuszka cudowna – piękny krzew kwitnący 

Krzewuszka cudowna rośnie jako wyprostowany krzew o szarej korze osiągający wysokość 2 do 3 m, rzadko do 4 m. Młode gałęzie mają dwa rzędy krótkich delikatnych włosków wzdłuż międzywęźli. Pączki zimowe są zaostrzone, okryte trzema-czterema łuskami i zwykle gładkie. Liście są siedzące albo z krótkimi ogonkami (1-3 mm). Proste blaszki liściowe mają długość 5 do 10 cm, są podłużne, eliptyczne albo odwrotnie jajowatoeliptyczne. Krawędź jest piłkowana, a koniec zaostrzony. Dolna strona liścia jest lekko owłosiona. Jesienią liście długo trzymają się na gałęziach, nie wykazując przebarwienia albo tylko słabe zielonożółte.

W maju i czerwcu pojawiają się w kątach liści pojedyncze albo zebrane po 3-4 kwiaty. Są lejkowato-dzwonkowate, pięciokrotne, o długości 3-4 cm i średnicy ok. 2 cm. Mają kolor różowy do ciemnoróżowego.

Krzewuszka cudowna – roślina łatwa w uprawie 

Krzewuszka jest łatwą w uprawie, mocną i zarazem dekoracyjną rośliną kwiatową. Poza tym rozwija swoje kwiaty, kiedy pierwsza kwiatowa fala forsycji, japońskiej wiśni i magnolii już opadnie. Kwitnie razem z bzem i złotokapem. Można krzewuszkę sadzić pojedynczo albo w małych grupach, daje się też komponować z kwitnącymi żywopłotami. Krzewy można podsadzać różnymi bylinami i roślinami okrywowymi, jak na przykład funkia, bodziszek, tiarella albo kuklik.

Komentarze