Kolcowój pospolity (szkarłatny)
Lycium barbarum
Kolcowój pospolity albo szkarłatny jest rośliną należącą do znanej rodziny psiankowatych. Tytoń, pomidor, ziemniak, brugmansja, petunia – to tylko niektórzy krewni rośliny, której owoce sprzedawane są pod nazwą jagód goji. Trudno dzisiaj ustalić, gdzie znajduje się pierwotna ojczyzna kolcowoju pospolitego. Typowym regionem występowania są Chiny, skąd gatunek, jako roślina uprawna, rozprzestrzenił się na całą Azję i inne kontynenty. Nazwę rodzajową Lycium nadał Linneusz w 1753 roku. Łacińska nazwa pochodzi od greckiego słowa λυκιον (lykion), użytego przez Pliniusza Starszego oraz Dioskurydesa w stosunku do rośliny prawdopodobnie z rodzaju szakłak (Rhamnus). Spotykana w języku angielskim (ale również niemieckim i rosyjskim) nazwa „wilcza jagoda” albo „chińska wilcza jagoda” jest nieporozumieniem, które powstało prawdopodobnie na skutek błędnego skojarzenia łacińskiego słowa lycium z greckim λύκος (wilk). Z kolei „jagoda goji”, to przybliżona wymowa chińskiej nazwy rośliny 枸檵 (goujì).
Kolcowój pospolity – cechy charakterystyczne
Kolcowój pospolity jest szybko rosnącym krzewem, dorastającym do 2-3 m wysokości. Długie pędy pokryte kolcami zwieszają się łukowato. Z wiekiem krzew osiąga szerokość dwa razy większą od wysokości. Liście są lancetowate, całobrzegie, szarozielone, o długości do 10 cm i szerokości 2 do 3 cm.
Od czerwca do sierpnia pojawiają się obupłciowe, purpurowofioletowe, pięciopłatkowe dzwonkowate kwiaty. Rosną pojedynczo albo zebrane po kilka sztuk. Mają długość do 2 cm, zwisają z łodygi. Owoce dojrzewają od sierpnia do października. Mają kolor jaskrawo czerwony albo pomarańczowożółty. Są podłużne do jajowatych. Ich długość wynosi 4 do 20 mm, a średnica 5 do 12 mm. Każdy owoc zawiera 4 do 20 nasion. Brązowożółte nasiona są okrągłe i mają średnicę ok. 2 mm. Jagody goji mają liczne właściwości lecznicze.
Komentarze