Konwalia majowa

Convallaria majalis

Pokrój:
Wysokość:
10-30 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,6-7,1 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
'Rosea' 'Albostriata'

Konwalia majowa jest byliną z rodziny szparagowatych. Rośnie w naturalnym środowisku prawie w całej Europie aż po Kaukaz. Nazwa rodzajowa Convallaria wywodzi się od łacińskiego słowa convallis oznaczającego „głęboką, otoczoną górami dolinę” i ma związek z wymienioną w Biblii lilium convallium, którą uznano za konwalię majową. Epitet gatunkowy majalis wskazuje na okres kwitnienia rośliny. Konwalia jest jedną z najpiękniejszych roślin wiosennych.

Konwalia majowa – kwitnąca bylina 

Konwalia majowa jest byliną ze stosunkowo cienkimi kłączami (do 5 mm), które rozgałęziają się pełzając pod powierzchnią ziemi. Osiąga wysokość od 10 do 30 cm. Wiosną wyrastają z zimujących kłączy lancetowate, długie liście. Mogą być pomylone z liśćmi czosnku niedźwiedziego. Wątpliwości rozwiewa próba zapachu: liście czosnku niedźwiedziego mają mocny, charakterystyczny zapach, którego nie ma konwalia. Blaszki liściowe są całobrzegie i nieowłosione. Mają długość 12 do 20 cm i szerokość 2,5 do 5 cm. Z obu stron mają ciemnozielony kolor. Strona wierzchnia liścia ma wyraźny połysk. Liście rosną parami, a między nimi pojawia się łodyga kwiatowa.

Konwalia majowa – piękny wiosenny kwiat

Od maja do czerwca rozwijają się małe, pachnące dzwonki kwiatów. Są białe, a u niektórych odmian ogrodowych również jasnoróżowe. Kwiaty są zebrane w jednostronne grono. Konwalia majowa dziko rosnąca ma zwykle grono złożone z 5-9 kwiatów, natomiast odmiany ogrodowe 11 do 18. Charakterystyczny dla konwalii majowej jest intensywnie słodki zapach, który wabi owady. Owocami są czerwone, kuliste jagody o średnicy 6 do 12 mm. Zawierają miąższ i jedno do pięciu nasion. Nasiona są gładkie, prawie kuliste i osiągają średnicę ok. 2,5 mm.

Uwaga! Konwalia to roślina trująca

Konwalia majowa jest rośliną silnie trującą. Właściwości toksyczne wykazują wszystkie części rośliny, a zwłaszcza kwiaty i owoce.

Komentarze