Aksamitka wąskolistna
Tagetes tenuifolia
Aksamitka wąskolistna pochodzi z terenów od Meksyku do Kostaryki, gdzie rośnie na brzegach rzek. Jest jednoroczną rośliną z rodziny astrowatych. Łacińska nazwa rodzajowa pochodzi od Tagesa, który u Etrusków był bogiem mądrości, a u Rzymian wnukiem Jowisza. Epitet gatunkowy polski i łaciński nawiązuje do wąskich liści rośliny.
Jak wygląda i pachnie aksamitka wąskolistna?
Ten gatunek aksamitki dorasta do 20-40 (70) cm wysokości. Roślina jest mocno rozkrzewiona, ale pokrój ma bardziej delikatny, niż inne jej krewniaczki. Jasnozielone liście o długości 5 do 13 cm mają od 12 do 22 wąskolancetowatych i ostro ząbkowanych odcinków. Drobne, mocno rozgałęzione gałązki z ażurowymi, subtelnymi liśćmi dają wrażenie, jakby cała rabata była jedną kwitnąca rośliną. Aromat aksamitki wąskolistnej różni się od zapachu aksamitki rozpierzchłej i innych, jest delikatny, uspokajający z cytrusową nutą.
Kwiaty są drobne, mają zaledwie 1,5 do 3 cm średnicy. Odznaczają się prostą budową; odmian z pełnymi kwiatami praktycznie brak. Za to ich liczba jest naprawdę imponująca. Zwykle cała roślina jest tak gęsto pokryta dwubarwnymi często kwiatkami, że liście służą właściwie tylko za tło. Barwa kwiatów może w różnych odcieniach żółci, pomarańczy albo czerwieni. Często zdarzają się płatki w dwóch kolorach. Pięć dużych, jajowatych kwiatów języczkowych osadzonych jest na obrzeżu koszyczka. Jego środek wypełnia 10 do 40 kwiatów rurkowatych. Na roślinie w tym samym czasie spotyka się pąki kwiatowe, w pełni rozwinięte kwiaty, jak i przekwitłe, tworzące nasiona. Okres kwitnienia trwa od czerwca do listopada.
Komentarze