Ananas jadalny

Ananas comosus

Pokrój:
kępiasty
Wysokość:
75 cm-1,5 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,5-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
czerwiec lipiec
Owocowanie:
sierpień
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Cayenne' 'Cesar'

Ananas – egzotyczny owoc

Ananas jadalny albo właściwy jest wieloletnią rośliną zielną z rodziny bromeliowatych. Za jego pierwotną ojczyznę uważa się obszar Paragwaju oraz południową część Brazylii. Nie wiadomo, kiedy dokładnie zaczęto uprawiać tę roślinę, ale Indianie znali ananasy już 4000 lat temu i rozprzestrzenili je w Ameryce Południowej i Centralnej, a także na Wyspach Karaibskich. Nazwa rodzajowa pochodzi od oryginalnej nazwy owocu w języku guarani, w którym słowo nanas oznacza „doskonały owoc”. Odnotował to w 1555 roku francuski badacz André Thevet. Z kolei łaciński epitet gatunkowy comosus = czubaty i odnosi się do czuba liści w górnej części owocostanu. Egzotyczny owoc szybko zyskał w Starym Świecie wielką popularność, a ze względu na duże koszty uprawy w oranżeriach stał się symbolem luksusu. W niektórych arystokratycznych domach stosowano nawet mały podstęp: w czasie uroczystego przyjęcia na cześć gości wystawiano ananasy na pokaz, ale nie podawano ich na stoły. W ten sposób kosztowne owoce można było wykorzystać wielokrotnie.

Zobacz, jak wyhodować i pielęgnować ananas w doniczce.

Ananas jadalny – co warto wiedzieć?

Ananas jadalny jest niewysoką rośliną, dorastającą do 0,75 – 1,5 m wysokości. Maczugowata łodyga ma u podstawy średnicę 2 do 3,5 cm, a w najrubszym miejscu, poniżej wierzchołka, 5 do 7 cm. Liście są wąskolancetowate, o długości do 120 cm i szerokości 3 do 7 cm. Są sztywne i kłujące, ustawione spiralnie na łodydze. Układ liści można opisać dywergencją 5/13, co oznacza, że po pięciu obrotach kolejny liść znajduje się dokładnie nad leżącym niżej i jest to liść trzynasty. Jak widać, ananas (ale także słonecznik zwyczajny i wiele innych roślin) korzysta z ciągu liczb Fibonacciego (…5,8,13,21…). W zależności od odmiany liście mogą być albo czysto zielone, albo z czerwonymi, żółtymi lub jasnymi smugami.

W okresie kwitnienia z łodygi rozwija się pęd kwiatowy z purpurowymi do fioletowych kwiatostanami. Kwiaty są niepozorne, gęsto ułożone na łodydze. Odmiany uprawiane rozwijają owoce bez zapylania. Rosnące w naturze ananasy są zapylane przeważnie przez kolibry i wytwarzają owocostany z dużą liczbą (2000-3000) drobnych, twardych nasion, nienadające się do spożycia.

Komentarze