Aksamitka rozpierzchła

Tagetes patula

Pokrój:
kępiasty zwarty
Wysokość:
30-40 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5,5-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
balkonowa ogrodowa
Odmiany:
'Red Marietta' 'Orange Flame' 'Aurora' 'Pascal'

Aksamitka rozpierzchła – piękna roślina jednoroczna

Aksamitka rozpierzchła jest rośliną jednoroczna z bardzo licznej rodziny astrowatych. Jej ojczyzną jest Meksyk i Gwatemala, a od 400 lat zadomowiła się na dobre w europejskich ogrodach. Nazwa rodzajowa rośliny nadana przez Linneusza pochodzi od imienia etruskiego boga mądrości Tagesa.

Jak wygląda aksamitka? Liście i kwiaty

Ten gatunek aksamitki ma mocno rozgałęzione łodygi, dorasta do 30-40 (60) cm wysokości i 20-30 cm szerokości. Ciemnozielone liście są pierzastodzielne albo bardzo klapowane, co nadaje im delikatny, filigranowy wygląd. Roślina posiada charakterystyczny zapach, który nie każdemu odpowiada. Nowe odmiany są tego aromatu pozbawione, albo jest on zamieniony na cytrynowy.

Koszyczki kwiatowe aksamitki rozpierzchłej są osadzone pojedynczo na końcach łodyg. Wewnętrzne kwiaty są rurkowate i niewielkie, natomiast zewnętrzne języczkowe, jak zwykle w tej rodzinie bywa, są duże i efektowne. Paleta barw sięga od mocnej żółci przez pomarańcz do czerwieni i kasztanowego brązu. Kwiaty bywają, w zależności od odmiany, jednobarwne, wzorzyste, pełne z dużymi, kulistymi główkami albo małe, zbliżone do dzikiego gatunku. Niektóre osiągają nawet 10 cm średnicy. Okres kwitnienia aksamitek trwa od czerwca do października.

Zastosowanie aksamitki rozpierzchłej w ogrodzie i na balkonie

W większych grupach albo w formie dywaników, aksamitki zawsze dają wyraźny efekt optyczny. Nic dziwnego, że są chętnie wykorzystywane zarówno w publicznych miejscach zieleni, jak i w kompozycjach ogrodowych. Doskonale nadają się poza tym do uprawy w doniczkach i pojemnikach. Mocne kolory aksamitki rozpierzchłej są idealne do ogrodów wiejskich. W połączeniu z bylinami, jak nawłoć (Solidago), dzielżan (Helenium), kosmos (Cosmos), nagietek (Calendula) albo pozłotka (Eschscholzia) tworzą kompozycje przyciągające wzrok. Rośliny o kwiatach niebieskich, białych i czerwonych uzupełniają harmonijnie najczęściej żółtopomarańczową paletę barw aksamitek.

Komentarze