Czosnek niedźwiedzi

Allium ursinum

Pokrój:
zwarty
Wysokość:
20-50 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6,8-8 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
kwiecień maj
Owocowanie:
Miejsce uprawy:

Czosnek niedźwiedzi to wieloletnia roślina cebulowa z rodziny amarylkowatych - tej samej, do której zaliczają się m.in. zwartnica, amarylis, narcyz albo kliwia. Tworzy często rozległe łany. Liście są na długich ogonkach, eliptyczno-lancetowate, soczyście zielone. Cebula jest wąska i podłużna, długa na 1,5-4,5 cm.

Podobieństwo do roślin trujących

Mimo łatwej identyfikacji czosnku niedźwiedziego po charakterystycznym zapachu, jaki powstaje przy potarciu liści, ta całkowicie jadalna roślina bywa mylona z konwalią majową, zimowitem jesiennym oraz młodymi liśćmi obrazków plamistych. 

Kwiaty i nasiona czosnku niedźwiedziego

Pojedyncze białe kwiaty mają średnicę ok. 20 mm i są ustawione na szypułkach o długości 10-15 mm. Są zebrane w kuliste, spłaszczone baldachy na szczycie łodygi. Jeden kwiatostan zawiera od 3 do 30 pojedynczych kwiatów. Okres kwitnienia przypada na kwiecień i maj. Nasiona są czarne, zbliżone do kuli, o średnicy 2-3 mm.  

Właściwości i zastosowanie rośliny

Po kwitnieniu pod koniec maja czosnek niedźwiedzi wydziela wszechobecny zapach siarki, który wielu osobom nie odpowiada. Chociaż jest naszą rośliną rodzimą, to pewnie z powodu tego charakterystycznego aromatu przez długo czas był zapomniane w kuchni i ogrodzie. Niesłusznie, bo liście, kwiaty i owoce, a także część podziemna czosnku są nie tylko jadalne smaczne, ale wykazują również właściwości lecznicze. O leczniczym zastosowaniu czosnku niedźwiedziego przeczytasz TUTAJ.

Z powodu bardzo dekoracyjnych liści i efektownych wiosennych kwiatów, czosnek niedźwiedzi może być uprawiany jako ozdobna roślina ogrodowa. Dobrze rośnie na wilgotnych stanowiskach pod drzewami i krzewami. Odpowiada mu towarzystwo innych roślin cebulowych, a także róż, buraków i marchwi.   

Komentarze