Kocimiętka Faassena

Nepeta × faassenii

Pokrój:
wzniesiony rozłożysty krzaczkowaty
Wysokość:
20-50 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6-7,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec lipiec sierpień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Odmiany:
'Six Hills Gigant' 'Snowflake' 'Limelight' 'Purrsian Blue'

Wieloletnia roślina zielna z rodziny jasnotowatych (wargowych). Nie jest jednak odrębnym gatunkiem botanicznym, ale hybrydą powstałą w 1853 roku z gatunków Nepeta racemosa i Nepeta nepetella. Nazwa rodzajowa określa wyjątkowe upodobanie kotów do zapachu tej rośliny, a epitet gatunkowy upamiętnia holenderskiego botanika Johannesa Faassen’a. Z kolei łacińska nazwa Nepeta pochodzi od miasta Etrusków Nepet (Nepi), gdzie kocimiętka występuje w dużej ilości.

Sprawdź, jak uprawiać kocimiętkę w ogrodzie -> KLIKNIJ.

Jak wygląda kocimiętka Faassena?

Hybrydowa kocimiętka Faassena jest byliną dorastającą do 20-50 cm wysokości (rzadko do 75 cm). Blaszka liściowa jest wąskojajowata do lancetowatej, lekko pomarszczone z karbowaną krawędzią. Kolor liści szarozielony albo srebrzysty. Fascynujący kontrast tworzą fioletowoniebieskie kwiaty zebrane w kłosy. Rozwijają się od maja do września. Zarówno liście, jak i kwiaty wydzielają charakterystyczny zapach kocimiętki, nadający ogrodowi specjalny charakter. Jeśli po przekwitnieniu kwiatostany zostaną ścięte, roślina zakwitnie po raz drugi.

Zastosowanie kocimiętki - nie tylko w ogrodzie!

  • Kocimiętka Faassena nadaje się doskonale do ogrodów naturalnych, jako roślina okrywowa, do rozdzielania powierzchni trawnikowych oraz do nasadzeń grupowych. Interesująco daje się komponować w ogrodach skalnych. Można też kocimiętkę uprawiać w doniczkach i pojemnikach.
  • Kwiaty kocimiętki przyciągają do ogrodu w miesiącach letnich roje pszczół i motyli. Aby zachować aromat na okres zimy, trzeba ściąć kwiatostany i zasuszyć. W ten sposób zapach Nepeta x faassenii pozostanie w mieszkaniu na długo.
  • Kocimiętka zawiera w olejkach eterycznych związek chemiczny o nazwie nepetalakton, który jest odpowiedzialny za zapach wabiący koty. Naturalną funkcją tej substancji jest ochrona rośliny przed owadami. Na zwierzęta i ludzi działa lekko oszałamiająco.

Komentarze