Kocimiętka Faassena – jak uprawiać tę hybrydę?
Chociaż kocimiętka występuje na kilku kontynentach i obejmuje ponad 250 gatunków, to kocimiętki Faassena próżno by szukać w naturze. Nepeta x faassenii jest hybrydą uzyskaną w 1853 roku ze skrzyżowania dwóch gatunków kocimiętki Nepeta racemosa i Nepeta nepetella. Nazwę nosi na cześć holenderskiego ogrodnika Johannesa Faassena.
Kocimiętka Faassena odznacza się długotrwałym i obfitym kwitnieniem. Dorasta do 30-60 cm wysokości. Kwiaty zebrane w kłosy na końcach pędów mają kolor niebieski, fioletowy, różowy albo biały. Kocimiętka doskonale nadaje się zarówno na rabaty, jak i do ogródków skalnych i pojemników. Pięknie komponuje się z różami.
Odmiany kocimiętki Faassena
Kocimiętka Faassena jest mieszańcem międzygatunkowym, który doczekał się wielu odmian o rozmaitych właściwościach. Do najbardziej popularnych należą:
- Nepeta x faassenii ‘Blue Wonder’: wysokość: 20 cm; kolor: jasnoniebieski; okres kwitnienia: czerwiec-wrzesień.
- Nepeta x faassenii ‘Six Hills Giant’: wysokość: 60 cm; kolor: niebieskofioletowy; okres kwitnienia: maj-wrzesień.
- Nepeta x faassenii ‘Walker’s Low: wysokość: 60 cm; kolor: jasnoliliowy; okres kwitnienia: maj-czerwiec i powtórnie wrzesień.
- Nepeta x faassenii ‘Alba: wysokość: 40 cm; kolor: białozielony; okres kwitnienia: czerwiec-wrzesień;
- Nepeta x faassenii ‘Dawn to Dusk: wysokość: 70 cm; kolor: różowy; okres kwitnienia: maj-wrzesień.
Stanowisko i przygotowanie gleby
Kocimiętka nie jest szczególnie wymagającą rośliną, jednak aby każdego roku mogła zdobić ogród długim i bujnym kwitnieniem, trzeba spełnić pewne warunki.
Należy wybrać dla kocimiętki miejsce nasłonecznione. Ziemię trzeba oczyścić z chwastów. Przekopać na głębokość ok. 35 cm. Wzbogacić glebę dodatkiem kompostu ewentualnie kompleksową mieszanką nawozów mineralnych. W razie potrzeby należy przygotować warstwę drenażową, aby uniknąć zastoju wody. Kocimiętka tego nie znosi. Dobrym przedplonem dla kocimiętki są ziemniaki, pomidory, ogórki albo kapusta. Idealne jest podłoże lekko piaszczyste, przepuszczalne o współczynniku pH 6,4.
Jak sadzić, podlewać i nawozić kocimiętkę?
Kocimiętkę sadzi się zwykle bezpośrednio na rabaty. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach i skrzynkach balkonowych. Przed sadzeniem należy bryłę korzeniową zanurzyć w wodzie, aby dobrze nasiąkła. To ułatwi ukorzenienie rośliny. Sadzonki nie powinno się umieszczać ani zbyt płytko, ani zbyt głęboko w ziemi.
- Odstęp miedzy roślinami ok. 30 cm.
- Na metr kwadratowy trzeba 8 do 12 sadzonek.
- Dobry efekt daje sadzenie kocimiętki w małych grupach po 3 do 10 roślin albo większych.
Podlewanie potrzebne jest podczas dłuższych okresów suszy. Można podać kompost, ale ważne jest, aby kocimiętki nie przenawozić.
Jak i kiedy powinno się przycinać kociemiętkę?
Aby przedłużyć okres kwitnienia, można kocimiętkę przycinać. Po głównym kwitnieniu, czyli mniej więcej w lipcu, przycina się na wysokości kilku centymetrów nad ziemią. Bylina odbija wtedy na nowo i tworzy kwiaty aż do jesieni. Potem pozostawia się całą roślinę, jako ochronę zimową. Cięcie wykonane będzie dopiero na wiosnę.
Aby przedłużyć okres kwitnienia, można kocimiętkę przycinać. Po głównym kwitnieniu, czyli mniej więcej w lipcu, przycina się na wysokości kilku centymetrów nad ziemią.
Pierwsze cięcie kocimiętki wykonuje się aby uniknąć tworzenia nasion i nadmiernego samosiewu rośliny. W przypadku kocimiętki Faassena ten powód odpada, ponieważ odmiany tej hybrydy są przeważnie płonne. Jeśli chce się liście suszyć do dalszego użycia, cięcie wykonuje się w lipcu. Kocimiętka jest zimoodporna także bez specjalnej ochrony. Jeśli pozostawi się jesienią łodygi, stanowi to dostateczne zabezpieczenie. Także po długiej i mroźnej zimie kocimiętka niezawodnie odbije. Wcześniej trzeba ją przyciąć.
Rozmnażanie kocimiętki przez sadzonki i podział
Brak możliwości samoczynnego i niekontrolowanego rozsiewania się kocimiętki Faassena ułatwia utrzymanie byliny w miejscu zaplanowanym.
- Rozmnażanie przez sadzonki – kwiecień do maja albo jesienią. Tnie się odcinki pędów o długości 7-10 cm, usuwa dolne liście i ukorzenia w wodzie. Wodę należy regularnie wymieniać.
- Podział bryły korzeniowej – kwiecień do czerwca. Podzielone części rośliny trzeba obficie podlać i posadzić na nowo.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.