Begonia bulwiasta

Begonia × tuberhybrida

Pokrój:
wzniesiony kępiasty
Wysokość:
20-40 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,5-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
balkonowa ogrodowa
Odmiany:
'Primary Yellow' 'Illumination Apricot' 'Pendula Caskade'

Begonia bulwiasta jest mieszańcem kilku gatunków pochodzących z Ameryki Południowej. Istnieje cała duża grupa begonii bulwiastych uprawianych jako rośliny ozdobne, których przodków trudno jest dzisiaj ustalić. Wiadomo, że różne dzikie gatunki wzięto z andyjskich regionów Peru, Ekwadoru i Boliwii. Nazwa rodzajowa Begonia pochodzi od nazwiska botanika Michaela Begon’a.

Jak wygląda begonia bulwiasta?

Begonia bulwiasta jest wieloletnią rośliną zielną, z bulwami jako organami przetrwalnikowymi. W ogrodach jest uprawiana często w formie rośliny jednorocznej. Istnieje jednak wiele odmian, które umożliwiają przezimowanie bulw w nieprzemarzającym pomieszczeniu. Na otwartej przestrzeni begonie marzną, kiedy tylko temperatura spadnie poniżej zera. Begonia bulwiasta osiąga wysokość 20 do 40 cm. Niektóre odmiany rosną ze zwisającymi pędami, inne mają łodygi wyprostowane albo pokładające się. Liście są spiczasto sercowate, niesymetryczne i lekko mięsiste, na brzegach pikowane. Zabarwienie mają przeważnie ciemnozielone, chociaż niektóre odmiany miewają też czerwonawe liście.

Begonie bulwiaste kwitną bardzo długo. Pierwsze kwiaty pojawiają się już w maju, aby nieprzerwanie rozwijając się do pierwszych przymrozków, zwykle więc do października. Paleta barw sięga od bieli, żółci i pomarańczy do różu i czerwieni (brakuje tylko błękitu), a bywają też dwukolorowe. Każda roślina wytwarza męskie i żeńskie kwiaty, pojedyncze lub pełne.

Zastosowanie begonii bulwiastej na balkonie

Begonie bulwiaste są klasycznymi kwiatami balkonowymi. Mogą rosnąć nawet na zacienionych balkonach północnych. Podczas sadzenia bulw do skrzynek ważne jest, aby nie sadzić ich zbyt gęsto i zachować między nimi odstępy co najmniej 20 cm. Odmiany zwisające nadają się szczególnie do kwietników podwieszonych. Ogromna różnorodność barw begonii oraz długi okres kwitnienia dają doskonałe efekty również na ogrodowych rabatach. Ze względu na swoją cienioznośność, begonie bulwiaste mogą być podsadzane pod drzewami i krzewami.

Komentarze