Klon palmowy
Acer palmatum
Klon palmowy należy do rodziny mydleńcowatych, czyli ma pośród krewnych nie tylko kasztanowca, ale też egzotyczne liczi i rambutan. Nazwa łacińska gatunkowa palmatum pochodzi od palma = dłoń i nawiązuje do kształtu liści. Pochodzi z Chin, Japonii i Korei. Europejską karierę rozpoczął pod koniec XVIII wieku, kiedy to szwedzki botanik Carl Peter Thunberg podczas podróży po Japonii zwrócił uwagę na to niewielkie drzewo i zabrał je do Europy. W tym czasie klon palmowy był już od wieków uprawiany w japońskich ogrodach, a poza tym już wtedy był jednym z najbardziej ulubionych gatunków do tworzenia bonsai.
Najpopularniejszy klon ozdobny do ogrodu
Jest niewątpliwie najbardziej popularnym klonem ozdobnym w ogrodzie. W handlu oferowane są przeróżne odmiany, różniące się formą liści wzrostu, od podobnych do bonsai do okazałych soliterów. Botaniczny gatunek klonu palmowego tworzy zwykle kilka pni i rozłożystą, luźną, rozgałęzioną koronę. Jego gałęzie i gałązki są wyjątkowo cienkie i wiele wnoszą do eleganckiej i subtelnej sylwetki drzewa. Rośnie stosunkowo wolno: przyrasta rocznie na wysokość zaledwie 20 do 30 cm. W naszych warunkach dorasta do 5-7 m wysokości, a na otwartej przestrzeni może osiągnąć podobną szerokość. Kora ma szarooliwkowy odcień i delikatny, podłużny rysunek. Liście ustawione naprzeciwlegle mają bardzo zmienną formę. Są pięcio- albo siedmioklapowe, rzadziej z dziewięcioma klapami i mają 6 do 10 cm długości i szerokości. Wcięcia są głębokie, a kolory, w zależności od odmiany, zielone, pomarańczowe aż do ciemnoczerwonych.
Kwiaty i owoce klonu palmowego
Klon palmowy rozwija swoje kwiaty w maju. Są to małe, niepozorne kwiatki zebrane w purpurowe grona. Ze świeżą zielenią liści tworzą piękny kontrast. Jak prawie wszystkie klony, klon palmowy ma typowe oskrzydlone orzeszki, zrośnięte po dwa. Skrzydełka są ustawione pod mocno rozwartym kątem. Nasiona są początkowo zabarwione na kolor czerwonego wina, a z czasem, pod koniec lata, stają się brązowe.
Komentarze