Awokado właściwe

Persea americana

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
10-25 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6-8 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
liście/igły
Kwitnienie:
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Duke' 'Mexicola' 'Hass' 'Linda' 'Fuerte' 'Zutano' 'Booth ' 'Lula'

Awokado właściwe, albo inaczej smaczliwka wdzięczna, jest wiecznie zielonym drzewem z rodziny wawrzynowatych. Osiąga wysokość do 20 m. W tropikalnych i subtropikalnych regionach Ameryki Centralnej owoce awokado były wykorzystywane od co najmniej 10 000 lat. Nazwa wywodzi się z języka azteckiego – „ahuacatl” [awakatl], a dzisiejsze brzmienie zawdzięcza ludowej etymologii Hiszpanów.

Jak wygląda awokado?

Kora drzewa jest gładka i popielatoszara. Liście są duże, spiralnie ułożone, ciemnozielone do zielonobrunatnych. Są eliptyczne, jajowate do lancetowatych do 45 cm długości. Młode liście są czerwonawe i delikatnie owłosione, później górna strona staje się prawie gładka, z połyskiem.

Drzewo awokado rozpoczyna kwitnienie zwykle po 10 latach i później. Istnieją jednak odmiany, które kwitną i owocują już po dwóch latach. Kwiaty są małe, zielonawe albo żółtawe, zebrane w wiechy.

Owoce awokado

Owoc awokado jest jagoda najczęściej w formie gruszki, chociaż bywają też okrągłe i jajowate. Długość owocu wynosi od 5 cm do 20 cm, a masa od 50 g do 1,8 kg (a nawet podobno do 2,5 kg). Zewnętrzna warstwa (egzokarp) okrywająca tłusty miąższ i nasiono jest w zależności od gatunku skórzasta, pomarszczona albo gładka, woskowa. Jest zielona do ciemnozielonej, ale może być też ciemnoczerwona, purpurowa do prawie czarnej. Nasiono wewnątrz jagody awokado jest duże, prawie jak piłka golfowa, a jego masa wynosi 13-18% całego owocu. Dojrzewanie owoców trwa bardzo długo, nawet do 8 miesięcy.

Popularną odmianą jest ‘Hass’, przy czym nie jest to celowy kultywar, ale przypadkowa mutacja.  Poza licznymi naturalnymi odmianami istnieje ponad 400 odmian wyhodowanych sztucznie.

Ciekawostka! Awokado można wyhodować z pestki w doniczce - sprawdź, w jaki sposób.

Uwaga - roślina trująca!

W całej roślinie awokado zwarta jest toksyna zwana persyną oraz inne szkodliwe substancje. Podczas dojrzewania owocu, persyna ulega enzymatycznej przemianie i stopniowo jej koncentracja maleje. Dla zwierząt, które zjadłyby większą ilość np. liści, persyna stanowi zagrożenie.  

Komentarze