Kalina koralowa

Viburnum opulus

Pokrój:
szerokokulisty zwarty gęsty
Wysokość:
1,5-6 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,5-7,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
maj czerwiec lipiec
Owocowanie:
sierpień wrzesień październik
Miejsce uprawy:
Odmiany:
'Compactum' 'Roseum' 'Aureum' 'Nanum' 'Park Harvest' 'Pink Sensation' 'Xanthocarpum'

Kalina koralowa, krzew z rodziny piżmaczkowatych, jest jednym z dwóch gatunków kaliny (obok kaliny hordowiny), który rośnie dziko na terenie Polski. Wybiera wilgotne zarośla, brzegi strumieni, rzek i jezior.

Wygląd kaliny koralowej

W formie krzewu z luźną koroną dorasta do wysokości 1,5 do 6 m. Młode gałązki są kanciaste, z zielonawobrązowo, a czasem czerwonawą korą. W drugim roku kora staje się żółtawa albo czerwonobrązowa z licznymi przetchlinkami. Liście są ustawione naprzeciwlegle, szerokojajowate albo okrągłojajowate mają długość 6 do 12 cm i szerokość 5 do 10 cm. Blaszka liściowa ma 3-5 klap, jest ciemnozielona z wierzchu i jaśniejsza pod spodem. Liście w górnej części gałęzi są zwykle węższe i dłuższe, eliptyczne do podłużnie lancetowatych, słabo klapowane. Jesienią liście przybierają kolor purpurowy.

Kwiaty i owoce krzewu

Kalina koralowa kwitnie po rozwoju liści od maja do sierpnia. Na końcach gałązek tworzą się kwiatostany w postaci płaskich baldachogron o średnicy 5 do 12 cm. Kwiaty na obrzeżu mają pięć płatków, są białe i płonne. Kwiaty w środku kwiatostanu są dzwonkowate, mniejsze (do 5 mm), obupłciowe.

Podobne do jagód pestkowce mają średnicę 8 do 10 (12) mm, są prawie kuliste, szkarłatnoczerwonego koloru z połyskiem. Owoce dojrzewają od sierpnia do listopada.

Kalina koralowa w ogrodzie

W uprawie ogrodowej znajdują zastosowanie liczne odmiany hodowlane kaliny koralowej. Można je podzielić na kilka grup: o kulistych kwiatostanach, z barwnymi liśćmi, o karłowatym wzroście albo żółtych owocach.

Komentarze