Berberys Thunberga

Berberis thunbergii

Pokrój:
regularny zwarty prawie kulisty
Wysokość:
1-2 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6-7,2 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły owoce
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
sierpień wrzesień
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Silver Beauty' 'Bagatelle' 'Harlequin' 'Rose Glow' 'Pink Queen' 'Helmond Pillar' 'Atropurpurea Nana'

Krzew z rodziny berberysowatych, którego ojczyzną są Chiny i Japonia. W XVIII wieku przywiózł ten gatunek do Europy szwedzki przyrodnik Carl Thunberg – stąd też dzisiejsza nazwa gatunkowa rośliny.

Wygląd berberysu Thunberga

Berberys Thunberga dorasta do 2 m wysokości, jako ciernisty, gęsty i mocno rozgałęziony krzew. Jajowate liście mają długość ok. 1-3,5 cm, są całobrzegie. W zależności od odmiany mogą mieć barwę zieloną, żółtą albo czerwoną. Jesienią przed opadnięciem przebarwiają się pięknie na różne odcienie żółci, czerwieni i pomarańczy. Ciernie mają długość od 1 do 3 cm.

Zebrane w grona kwiaty berberysu Thunberga mają kolor żółty, są niewielkie i przyjemnie pachną. Rozwijają się w maju i czerwcu. Owocami są podłużne jagody w różnych odcieniach czerwieni. Długo utrzymują się na krzewach, stanowiąc piękną ozdobę ogrodu.

Berberys Thunberga w ogrodach skalnych i w formie żywopłotu

Jako roślina ozdobna berberys dobrze komponuje się z iglastymi krzewami i drzewami. Ze względu na swoje barwne liście, kwiaty i owoce nadaje się do nasadzeń pojedynczych np. w ogrodach skalnych. Gęste i cierniste krzewy berberysu mogą też tworzyć efektowne i trudne do pokonania żywopłoty.     

Berberys Thunberga jest odporny na mróz i mało wymagający, jeśli chodzi o glebę. Znosi zasolenie gleby i zanieczyszczenie powietrza.

Roślina trująca!

Jak wszystkie gatunki należące do tego rodzaju zawiera głównie w korze, liściach i korzeniach alkaloid zwany berberyną. Objawami zatrucia są wymioty, biegunka, senność, duszność, drgawki, rozstrój żołądka.

Komentarze