Bieluń drzewiasty (brugmansja, anielskie trąby)
Brugmansia arborea
Datura, brugmansja, bieluń - jaka nazwa jest poprawna?
Parafrazując Szekspira można by powiedzieć, że „to, co zwiemy brugmansją, pod inną nazwą pachniało równie pięknie”. Tak się składa, że zaliczana do rodzaju Datura (bieluń) brugmansja została wydzielona do własnego rodzaju o tej samej nazwie i z bieluniem łączy ją tylko przynależność do wspólnej rodziny psiankowatych. Roślina potocznie nazywana wciąż bieluniem drzewiastym jest zgodnie z najnowszą metryką brugmansją drzewiastą. Nazwa rodzajowa została nadana roślinie na cześć holenderskiego botanika Sebalda Brugmansa (1763-1819). Ojczyzną brugmansji drzewiastej są górskie rejony południowej Kolumbii, Peru, Boliwii oraz Peru. Odporna na chłód i suszę, występuje często w suchych dolinach Andów i do wysokości 2000-3000 m, gdzie wytrzymuje lekkie przymrozki.
Brugmansja drzewiasta - wieloletni krzew ogrodowy
Brugmansja drzewiasta jest wieloletnią rośliną dorastającą w krzewiastej formie do dwóch, a nawet czterech metrów wysokości. Nawiasem mówiąc, bieluń jest w przeciwieństwie do niej rośliną najczęściej jednoroczną o wyprostowanych, a nie zwieszonych kwiatach. Starsze pędy brugmansji drewnieją z czasem, tworząc rozgałęzioną koronę. Roślina jest delikatnie owłosiona. Liście ma jajowatoeliptyczne o długości 20 do 30 cm i szerokości 10 do 15 cm. Krawędź blaszki liściowej jest całobrzega.
Anielskie trąby - kwitnienie brugmansji
W czerwcu rozwijają się w kątach liści bardzo efektowne, duże kwiaty. Są zwisające i mają kształt trąby – stąd nazwa „anielskie trąby”. Kwiaty mają długość do 30 cm i średnicę na wylocie trąby od 16 do 20 cm. W zależności od odmiany kwiaty brugmansji mogą być białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, czerwone albo różowe, w formie pojedynczej albo podwójnej. Wydzielają mocny, przyjemny zapach, szczególnie intensywny wieczorem.
Uwaga! Brugmansja jest trująca!
Wszystkie gatunki brugmansji zawierają trujące alkaloidy, występują one również w korzeniach rośliny.
Komentarze