Ciemiernik biały

Helleborus niger

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
10-30 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
7,4-8,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
styczeń luty grudzień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Odmiany:
'Pink Frost' ‘Praecox’ ‘HGC Joseph Lemper’ ‘Schneeball’ ‘Potter’s Wheel’ 'SP Sophie' 'Jonas' 'Monte Christo' 'Snow Dance'

Ciemiernik biały jest zimozieloną byliną z rodziny jaskrowatych. Rozbieżność między polską i łacińską nazwą gatunkową wynika z tego, że „biały” odnosi się do koloru kwiatów, a „niger” do czarnej barwy korzeni. Niezwykłość ciemiernika białego, jako rośliny ozdobnej, polega na nietypowym okresie kwitnienia. Jeśli warunki atmosferyczne są sprzyjające, może zakwitnąć już w grudniu. W gorszych okoliczność opóźnia rozwój kwiatów do lutego albo marca.

Wygląd ciemiernika białego

Dorasta do 10-30 cm wysokości. Na odpowiednim stanowisku ciemiernik biały może dożyć wieku do 25 lat. Kwiaty osiągają średnicę od 5 do 10 cm, zwykle rosną pojedynczo na końcu łodygi. Białe kwiaty składają się z pięciu owalnych płatków. Ciemnozielone liście są podzielone na pięć do dziewięciu działek.

Roślina trująca!

Ze względu na duże stężenie heleboryny w korzeniach, ale także zawartość saponiny i protoanemoniny we wszystkich częściach rośliny, ciemiernik biały jest trujący. Należy zwracać uwagę, aby znajdował się poza zasięgiem małych dzieci i domowych zwierząt.

Zastosowanie ciemiernika w ogrodzie

Ciemiernik biały pięknie się prezentuje w małych grupach albo razem z innymi wiosennymi kwiatami. Ponieważ jako bylina tworzy wspaniałe, gęste formy dopiero po kilku latach i może w jednym miejscu długo pozostawać, zaleca się wybór stanowiska dobrze przemyślanego.   

Wczesne i okazałe białe kwiaty ciemiernika doceniano już w XVI wieku, pielęgnując te rośliny w ogrodach. W XIX wieku powstały liczne odmiany hodowlane, które wykazywały większe kwiaty i bardziej obfite kwitnienie, niż forma dzika. Istnieją też odmiany ciemiernika o barwnych kwiatach, a także z płatkami w plamki i kropki.  

Komentarze