Ciemiernik biały
Helleborus niger
Ciemiernik biały jest zimozieloną byliną z rodziny jaskrowatych. Rozbieżność między polską i łacińską nazwą gatunkową wynika z tego, że „biały” odnosi się do koloru kwiatów, a „niger” do czarnej barwy korzeni. Niezwykłość ciemiernika białego, jako rośliny ozdobnej, polega na nietypowym okresie kwitnienia. Jeśli warunki atmosferyczne są sprzyjające, może zakwitnąć już w grudniu. W gorszych okoliczność opóźnia rozwój kwiatów do lutego albo marca.
Wygląd ciemiernika białego
Dorasta do 10-30 cm wysokości. Na odpowiednim stanowisku ciemiernik biały może dożyć wieku do 25 lat. Kwiaty osiągają średnicę od 5 do 10 cm, zwykle rosną pojedynczo na końcu łodygi. Białe kwiaty składają się z pięciu owalnych płatków. Ciemnozielone liście są podzielone na pięć do dziewięciu działek.
Roślina trująca!
Ze względu na duże stężenie heleboryny w korzeniach, ale także zawartość saponiny i protoanemoniny we wszystkich częściach rośliny, ciemiernik biały jest trujący. Należy zwracać uwagę, aby znajdował się poza zasięgiem małych dzieci i domowych zwierząt.
Zastosowanie ciemiernika w ogrodzie
Ciemiernik biały pięknie się prezentuje w małych grupach albo razem z innymi wiosennymi kwiatami. Ponieważ jako bylina tworzy wspaniałe, gęste formy dopiero po kilku latach i może w jednym miejscu długo pozostawać, zaleca się wybór stanowiska dobrze przemyślanego.
Wczesne i okazałe białe kwiaty ciemiernika doceniano już w XVI wieku, pielęgnując te rośliny w ogrodach. W XIX wieku powstały liczne odmiany hodowlane, które wykazywały większe kwiaty i bardziej obfite kwitnienie, niż forma dzika. Istnieją też odmiany ciemiernika o barwnych kwiatach, a także z płatkami w plamki i kropki.
Komentarze