Chmiel zwyczajny 

Humulus lupulus

Pokrój:
pnący
Wysokość:
2,5-6 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,6-7,2 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
czerwiec lipiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Odmiany:
'Lomik' 'Sybilla' 'Marynka' 'Zula' 'Limbus'

Chmiel zwyczajny - "mały wilk"

Podejrzewa się, że chmiel zwyczajny rósł pierwotnie w regionie śródziemnomorskim i w zachodniej Azji. Uprawiany przez człowieka rozprzestrzenił się w umiarkowanej i cieplej strefie całej Eurazji. Pochodzenie nazwy rodzajowej ma kilka wersji: z języka protobułgarskiego - „chamla”, nowo-wysoko-niemieckiego - „hummeln”, jest też możliwość pochodzenia od protoirańskiego „hauma-arayka”. Łatwiejszy do objaśnienia jest epitet gatunkowy lupulus, czyli po łacinie „mały wilk”. Jest to nawiązanie do tendencji chmielu do duszenia innych roślin, głównie wierzb, podobnie jak to czynią wilki z owcami.

Przeczytaj także -> Chmiel – samodzielna uprawa w ogrodzie pod wyrób piwa

Szybko rosnąca roślina pnąca

Chmiel zwyczajny jest szybko rosnącą, prawoskrętną byliną pnącą. Chociaż każdej zimy jego część nadziemna obumiera, pędy wyrosłe na nowo z bryły korzeniowej pną się każdego roku na wysokość – w zależności od jakości gleby – od 2,5 do 6 m. Wciągu dnia cienkie łodygi rosną do 30 cm i oplatają gałęzie i krzewy w swoim zasięgu. Liście są naprzeciwległe, opadające na zimę i bardzo zmienne w swej formie. Roślina rozwija zarówno okrągławe do jajowatych, jak też wyraźnie klapowane liście o dużej wartości dekoracyjnej. Krawędzie blaszek liściowych są gruboząbkowane. Ogonki liściowe i wierzchnia warstwa blaszki są szorstko owłosione.

Kwitnienie chmielu zwyczajnego

Chmiel zwyczajny jest rośliną dwupienną – to oznacza, że na każdej roślinie występują tylko kwiaty męskie, albo tylko żeńskie. Kwiaty męskie tworzą niepozorne wiechy drobnych, zielonożółtych kwiatów, wyrastające w czerwcu i lipcu w kątach liści. Ozdobne kwiaty żeńskie są jasnozielone i przypominają z daleka świerkowe szyszki. Składają się cienkich, jak papier łusek, które w okresie dojrzewania przebarwiają się częściowo na kolor czerwonobrązowy.

Zastosowanie chmielu w ogrodzie: na żywopłot, do ogrodu naturalnego i jako osłona

Chmiel zwyczajny jest bardzo dekoracyjną byliną do ogrodów naturalnych. Można go na przykład komponować z dziko rosnącym żywopłotem, gdzie od wczesnego lata zapewni szczelną zasłonę liści. Nadaje się też doskonale do wypełniania zielenią ogrodowych osłon i krat. Stanowi poza tym ważną bazę pokarmową dla larw licznych gatunków motyli.

Komentarze