Budleja Davida

Buddleja davidii

Pokrój:
lekko wygięty
Wysokość:
1,2-3 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,1-7,4 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
balkonowa ogrodowa
Odmiany:
‘Blue Horizon’ 'Cardinal' 'Empire Blue' 'White Profusion' ‘Border Beauty’ ‘Foxtail ‘Pink Delight’ ‘Purple Emperor’ ‘White Chip’ ’Blue Chip’ 'White Bouquet'

Krzew z rodziny trędownikowatych, pochodzący z Chin, a spokrewniony między innymi z naszą dziewanną. Nazywany bywa potocznie motylim krzewem albo letnim bzem, jako że jego kwiaty przyciągają roje motyli, a kwiatostany formą przypominają bez lilak.

Budleja Davida otrzymała nazwę rodzajową z rąk Linneusza na cześć brytyjskiego botanika Adama Buddle’a, zaś nazwa gatunkowa rośliny upamiętnia francuskiego badacza flory Chin Armanda Davida.  

Dowiedz się, jak uprawiać budleję Davida - TUTAJ.

Wygląd krzewu ozdobnego - budlei Davida

Krzew osiąga zwykle wysokość i szerokość 1,5 do 3 m. Wysokość budlei zależy od odmiany: formy karłowe mają ok. 1,2 m, a większe nawet do 5 m. Kora jest jasnobrązowa do szarej i w starszym wieku łuszczy się paskami. Jajowato-lancetowate liście mają kolor jasnozielony i są ustawione naprzemianlegle. Pachnące kwiaty zebrane w stożkowe wiechy mają kolor różowy, fioletowy, biały, czerwony albo żółty. Mogą mieć długość do 40 cm. Kwiaty rozwijają się od lipca i kwitną do pierwszych przymrozków.

Zastosowanie rośliny

„Motyli bez” jest cennym urozmaiceniem każdego ogrodu. Roślina wabi mnóstwo pożytecznych owadów i niezmordowanie kwitnie przez całe lato. Można go posadzić pojedynczo w ogrodzie skalnym, albo w grupie skomponować z letnimi bylinami i innymi krzewami. Ładnie prezentuje się razem z ozdobnymi trawami, rozchodnikiem, jeżówką purpurową i innymi letnimi kwiatami.

Botaniczny gatunek rośliny jest w ogrodowej uprawie praktycznie bez znaczenia. Sadzi się wyłącznie odmiany hodowlane – hybrydy budlei Davida.      

Roślina trująca!

Cała roślina, a zwłaszcza liście i nasiona, zawiera trujące glikozydy.

Komentarze