Borówka wysoka, amerykańska

Vaccinium corymbosum

Pokrój:
mocno rozgałęziony
Wysokość:
1-4 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
3,5-4 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
Kwitnienie:
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Berkeley' 'Bluecrop' 'Sunrise' 'Weymouth' 'Elizabeth' 'Poppins' 'Coville' 'Goldtraube' 'Bluetta'

Wieloletnia roślina z rodziny wrzosowatych, pochodząca z Ameryki Północnej. Borówka wysoka, zwana amerykańską, jest najważniejszym gatunkiem, od którego pochodzą uprawiane dzisiaj liczne odmiany. W swojej ojczyźnie rośnie dziko na bagnistych łąkach i w mokrych lasach od Nowej Funlandii do Minnesoty, a na południe do Florydy i Luizjany. 

Wygląd, kwiaty i owoce borówki

W formie mocno rozgałęzionego półkrzewu dorasta od 1 m do 4 m wysokości. Gałęzie ma gładkie albo lekko owłosione. Liście są ciemnozielone, krótkoogonkowe, skórzaste, eliptyczne o długości 2,5 do 8 cm. Są przeważnie spiczasto zakończone i przynajmniej na dolnej stronie wzdłuż nerwów delikatnie owłosione.

Jasnoróżowe, dzwonkowate kwiaty, zebrane w grona, rozwijają się w kwietniu i maju. Jagody są bardzo podobne do owoców borówki czarnej, ale znacznie od nich większe. Mogą mieć średnicę od 6 do 8 mm i w przeciwieństwie do naszej leśnej borówki nie zawierają plamiącego soku. Owoce dojrzewają od lipca do września.

Właściwości i zastosowanie

Owoce borówki zawierają bardzo dużo różnych związków czynnych, zarówno witamin, jak i polifenoli, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe oraz zapobiegające chorobom układu krążenia. Nadają się do spożycia w stanie surowym oraz na przetwory.

Liczne odmiany hodowlane borówki amerykańskiej różnią się terminem zbioru, wielkością oraz smakiem owoców. Są odporne na niskie temperatury. Wiele nowych odmian doskonale nadaje się do uprawy jako rośliny dekoracyjne na balkonie i tarasie. Dorastają do wysokości 1-2 m, pięknie kwitną, zachęcają do zerwania jagód na przekąskę i są łatwe w pielęgnacji w doniczkach. 

Komentarze