Begonia stale kwitnąca (stalekwitnąca)

Begonia × semperflorens-cultorum

Pokrój:
kępiasty zwarty
Wysokość:
20-30 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5,6-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
czerwiec lipiec sierpień wrzesień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
balkonowa ogrodowa
Odmiany:
'Scarlet' 'White' 'Rose' 'Pink' 'Ascot Bicolour' 'Blush' 'Rum' 'Bronze White'

Begonia stalekwitnąca - nazwa i pochodzenie

Begonia stalekwitnąca albo ukośnica trwała jest grupą odmian hodowlanych (kultywarów) otrzymanych z mieszańców kilku gatunków. Ustalenie przodków uprawianych begonii jest dzisiaj raczej niemożliwe; wiadomo tylko, że formy pierwotne są zadomowione w Brazylii. Nazwa rodzajowa upamiętnia francuskiego botanika Begon’a, zaś drugi człon nazwy znaczy właśnie „zawsze, stale kwitnąca”. Zgodnie z zasadą dwuimiennego nazewnictwa gatunków łączny zapis „begonia stalekwitnąca” wydaje się lepszy niż rozdzielny, nawet jeśli przeczy temu zwyczaj językowy. Natomiast rozłączny zapis wskazuje, że nie chodzi o użycie nazwy botanicznej: stale kwitnąca begonia.

Jak wygląda begonia trwała?

Begonia trwała jest właściwie roślina zielną wieloletnią, jednak w uprawie traktowana jest jako jednoroczna. Osiąga wysokość 20 do 30 cm, chociaż wyhodowano też odmiany dorastające do 60 cm z kwiatami o średnicy do 8 cm. Liście są asymetryczne (stąd nazwa „ukośnica”), mięsiste i bardzo łatwo łamią się przy nacisku. Mają kształt jajowaty i kolor, w zależności od odmiany, świeżozielony albo czekoladowobrązowy. Odcienie zieleni mogą sięgać od jasnego koloru zielonych jabłek do ciemnozielonej barwy igieł jodły.

Kwitnienie begonii stalekwitnącej

Na szczycie łodygi wyrastają charakterystyczne dla begonii kwiaty z żółtym środkiem. Mogą mieć kolor czerwony, różowoczerwony albo biały. Do wyboru są też wersje dwukolorowe. Szczególnie efektowne są begonie o pełnych kwiatach, przypominających miniaturowe róże. Kwiaty begonii rozwijają się nieustannie aż do pierwszych mrozów. Roślina jest jednopienna, ale kwiaty są rozdzielnopłciowe. To oznacza, że każda begonia rozwija w kwiatostanie zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie.

Jak stosować? Rabaty, obwódki, doniczki

Begonia stalekwitnąca tworzy niskie i gęste dywaniki, Nadaje się doskonale do nasadzeń powierzchniowych. Rośliny nie tworzą odrostów, można więc tworzyć z nich piękne wzory i linie. Begonie z grupy ‘Big’ wyglądają efektownie w formie soliterów na rabacie albo w doniczce.

Komentarze