Bieluń surmikwiat
Datura metel
Bieluń surmikwiat - inaczej datura
Bieluń surmikwiat jest gatunkiem rośliny jednorocznej z rodziny psiankowatych. Nazwa rodzajowa Daturai pochodzi z sanskryckiego „dathura” albo arabskiego „tatura” od „tat” – „kłuć”. Polska nazwa gatunkowa nawiązuje do kształtu kwiatów bielunia, które przypominają hinduski albo perski instrument muzyczny zwany surmą. Pierwotną ojczyzną tej rośliny były północne Indie. Stamtąd rozprzestrzeniła się w Azji Południowo-Wschodniej. Występowanie bielunia w Afryce, Ameryce i na Karaibach związane jest z działalnością człowieka.
Jak wygląd bieluń surmikwiat?
Jako roślina zielna dorasta do ponad dwóch metrów wysokości. Łodyga jest wyprostowana, często z fioletowym zabarwieniem. Jest mocno rozgałęziona i posiada duże, miękkie liście, z wierzchu ciemnozielone, pod spodem nieco jaśniejsze. Krawędzie blaszek liściowych są mocno piłkowane. Ogonki liściowe mają długość 2 do 6 cm. Blaszka ma formę jajowatą albo sercowatą i długość do 15 (20) cm, przy szerokości do 10 (15) cm.
Kwiaty bielunia: białe, żółte i fioletowe
Kwiaty mogą być w zależności od odmiany białe, żółte albo fioletowe. Mają kształt wydłużonego lejka (albo trąby) i przeważnie są ustawione skośnie do góry. Mogą się też kojarzyć z długą suknią tancerki – po rosyjską ten gatunek bywa nazywany „durmanem balerina”. Otwierają się wieczorem i roztaczają mocny, ale bardzo przyjemny zapach. Czasem kwiaty są podwójne albo potrójne. Okres kwitnienia bielunia surmikwiatu przypada w naszych warunkach od czerwca do października. Pojedynczy kwiat osiąga długość do 20 cm i średnicę do 10 cm. Okrągła, zwisająca torebka o średnicy ok. 3 cm jest owocem bielunia surmikwiatu. Przypomina kolczasty owoc kasztanowca. Nasiona mają średnicę ok. 3 mm i są jasnobrązowe.
Uwaga! Bieluń jest rośliną trującą!
Wszystkie części rośliny zawierają trujące alkaloidy, których spożycie jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Komentarze