Chryzantema wielkokwiatowa

Chrysanthemum × grandiflorum

Pokrój:
krzaczasty
Wysokość:
20 cm-1,5 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5,6-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Owocowanie:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
'Madonna' 'Madam' 'Anabel' 'Isabellarose' 'Escort Czerwona'

Chryzantema wielkokwiatowa - najpiękniejsza chryzantema

Chryzantema wielkokwiatowa, ozdobna bylina albo półkrzew z rodziny astrowatych, nie jest gatunkiem botanicznym i w formie dzikiej nigdzie nie występuje. Wszystkie różnorodne odmiany znane pod nazwą chryzantem wielkokwiatowych japońskich albo chińskich, powstały w rezultacie wielowiekowej uprawy. Na skutek przypadkowej albo zamierzonej selekcji i hybrydyzacji gatunków z rodzaju Chrysanthemum chińscy ogrodnicy uprawiali zachwycające odmiany tych kwiatów już w IV wieku p.n.e. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckich słów chrysos = złoty i anthemon = kwiat.

Przeczytaj także -> Jak pielęgnować chryzantemy?

Wygląd chryzantemy - charakterystyka

Chryzantemy wielkokwiatowe rosną zwykle jako wieloletnie rośliny zielne albo lekko zdrewniałe przy gruncie półkrzewy. W zależności od odmiany dorastają od 20 do 150 cm wysokości. Łodygi są wyprostowane, czasem mocno rozgałęzione. Liście w obrysie szerokojajowate przechodzą klinowato w ogonek liściowy. Długość liścia odmiany wielkokwiatowej wynosi do 15 cm i szerokość ok. 8 cm. Dolne liście są pierzasto powcinane, w górnej części łodygi natomiast są mniejsze, z krótkimi ogonkami i prawie całobrzegie. Mają teksturę grubą i skórzastą. Na liściach widoczne są liczne punktowe gruczoły. Górna strona liści jest zielona, z lekka owłosiona. Dolna strona szarozielona od obfitego owłosienia. Liście mają specyficzny zapach.

Kwiatostany chryzantemy i kolory

To, co wydaje się być na pierwszy rzut oka pojedynczym kwiatem chryzantemy jest w rzeczywistości całym kwiatostanem. Kwiatowy koszyczek składa się z mnóstwa (do 1000) języczkowatych i rurkowatych kwiatów. Na obrzeżu kwiatostanu ustawione są jednopłciowe żeńskie kwiaty języczkowate. Środkowe kwiaty rurkowate są obupłciowe. Kwiatostany chryzantemy różnią się wielkością, formą i kolorem. Średnica koszyczka wynosi od 10 do 25 cm. Kwiatostany mogą być pojedyncze albo zebrane od 2 do 10. Paleta kolorów rozciąga się od bieli i zieleni przez żółć do różu i purpurowej czerwieni.

Komentarze