Araukaria chilijska

Araucaria araucana

Pokrój:
stożkowaty
Wysokość:
15-50 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
4-5,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
liście/igły
Kwitnienie:
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:

Araukaria chilijska jest zimozielonym drzewem z rodziny araukariowatych. Znaleziska jej krewniaków datowane są na 90 mln lat, tak więc rodzina araukarii należy do najstarszych rodzin drzew na świecie. Pochodzi z regionu Andów w Chile i południowo-zachodniej Argentyny. W Andach rośnie dziko na wysokości od 600 do 1800 m. Do Europy araukaria chilijska trafiła dopiero w 1795 roku, a prawdziwą popularność jako roślina ozdobna zyskała dopiero w latach 80. ubiegłego wieku. Araukaria ma wiele potocznych nazw; bywa na przykład nazywana „małpim drzewem”, „jodłą andyjską” albo „jodłą chilijską”.

Araukaria chilijska –  ciekawy wygląd drzewa

 Wygląd araukarii chilijskiej jest w najwyższym stopniu osobliwy. Potoczne skojarzenia sięgają od „gadziego” do „pradawnego” drzewa. I rzeczywiście zalicza się araukaria do najstarszych żyjących roślin. W początkowym okresie wzrostu korona andyjskiej jodły ma kształt stożka, później staje się bardziej parasolowata. Z biegiem lat żeńskie drzewa osiągają wysokość 30 do 50 m, natomiast męskie egzemplarze tylko 15 do 18 m. Zasadniczo nawet w uprawie ogrodowej dwudziestopięciometrowa araukaria nie jest czymś nadzwyczajnym. Pień jest pokryty grubą do 15 cm warstwą kory w kolorze szarym, a potem czarnobrązowym. Każda utracona gałąź pozostawia długo widoczną bliznę. Słabo rozwidlone gałęzie są ułożone po pięć-siedem w okółkach i rosną – od podstawy do wierzchołka – prostopadle do pnia.

Liśćmi araukarii chilijskiej są trójkątne, płaskie igły o długości 2,5 do 5 cm. Są całobrzegie, ciemnozielone, połyskujące i bardzo sztywne. Igły są ułożone bardzo gęsto i pokrywają gałązki prawie całkowicie. W optymalnych warunkach stanowiskowych igły pozostają na gałęziach araukarii chilijskiej do 15 lat, po czym zaczynają obumierać i spadać razem z gałązkami.

Kwiaty araukarii chilijskiej są przeważnie dwupienne, to znaczy, są drzewa tylko męskie i tylko żeńskie. Podczas gdy męskie kwiaty są walcowate i brązowe, żeńskie mają okrągły kształt i kolor żółtozielony. Szyszki araukarii są kuliste, najpierw zielonawożółte, później brązowe i tworzą się z kwiatów żeńskich. Nasiona mają 3 do 5 cm długości i są jadalne.

Zobacz inne piękne iglaki do ogrodu.

Komentarze