Cyprys wieczniezielony

Cupressus sempervirens

Pokrój:
smukły stożkowy szpiczasty
Wysokość:
20-35 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,5-8 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
liście/igły
Kwitnienie:
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
‘Stricta’ ‘Pyramidalis’ ‘Fastigiata’ 'Swane's Golden' 'Green Pencil'

To drzewo iglaste z rodziny cyprysowatych, pochodzące dzisiaj z regionu Morza Śródziemnego, rosło podobno również na terenie Polski. Tyle tylko, że było to w drugiej epoce neogenu. Dzisiaj smukłe, wysokie drzewa cyprysowe kojarzą się przede wszystkim z Toskanią i urlopowymi krajobrazami Italii.

Wiecznie zielona ozdoba ogrodu - cyprys

Cyprys wieczniezielony dorasta, w zależności od klimatu i stanowiska, do 20-30 m wysokości. W naszych warunkach jest to raczej nieosiągalne. W młodym wieku cyprys rośnie bardzo szybko i może po 10 latach sięgać 6 metrów. Smukłą, kolumnową formę korony oraz rosnące skośnie do góry gałęzie zachowuje roślina do późnego wieku. Nawet stuletnie cyprysy są rzadko szersze niż dwa metry. Popielatoszara do szarobrązowej kora posiada charakterystyczne bruzdki.

Jak wszystkie cyprysy, ten też posiada typowe, gęsto przylegające do cienkich gałązek łuskowate liście. Są wiecznie zielone i mają subtelny, żywiczny zapach.

Kwiaty i nasiona rośliny

Cyprys wieczniezielony jest rośliną jednopienną, to znaczy kwiaty żeńskie i męskie rozwijają się na każdym egzemplarzu. Żółte, jajowate, kilkumilimetrowej długości kwiaty męskie wyrastają na wierzchołkach pędów. Zielone do purpurowych, mniejsze kwiaty żeńskie pojawiają się z boku gałązek. Zapylone szyszki żeńskie najpierw są zielone, a potem przebarwiają się na żółto, aby po wyschnięciu przybrać kolor brązowy.

Zastosowanie w ogrodzie

Ze względu na swoje pochodzenie, cyprysy idealnie pasują do ogrodów urządzanych w stylu śródziemnomorskim. Ponieważ mają bardzo wąskie korony, nadają się nawet do małych ogrodów. Można komponować cyprysy z wawrzynem, oleandrem i innymi krzewami z tamtego regionu. Doskonale pasują poza tym do wszystkich róż.  

Komentarze