Porady

Naparstnica purpurowa – uprawa i zastosowanie

0 (0 opinii)

Naparstnica purpurowa jest popularną rośliną dwuletnią, która ma piękne i okazałe kwiatostany i duże liście. Kwitnie latem i bardzo efektownie prezentuje się posadzona w większych grupach. Doskonale sprawdzi się w ogrodach w stylu wiejskim, angielskim i naturalistycznym. Jest łatwa w uprawie i nie ma dużych wymagań, dlatego często poleca się ją osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Jak uprawiać naparstnicę purpurową i jakie ma zastosowanie? Najważniejsze informacje zebraliśmy w artykule.

Naparstnica purpurowa – opis rośliny

Naparstnica purpurowa jest gatunkiem rośliny należącej do rodziny babkowatych. W środowisku naturalnym rośnie w Europie, Azji i Afryce Północnej. Spotkać ją można w lasach, nad strumieniami i rzekami oraz przy drogach. W Polsce najliczniej występuje w Karpatach. Dziko rosnąca może osiągnąć wysokość 1,6 metra, w uprawie ogrodowej zwykle jest to od 1 do 1,2 metra. Jest rośliną miododajną.

Naparstnica purpurowa ma grubą, wzniesioną łodygę, która w górnej części pokryta jest gęstymi, drobnymi włoskami. Jest rośliną dwuletnią, dlatego w pierwszym roku uprawy tworzy rozetę jajowato-lancetowatych, owłosionych, dużych liści o długości od 10 do 40 centymetrów i szerokości od 4 do 15. Mają zaostrzony szczyt i ząbkowany, karbowany lub piłkowany brzeg. Roślina kwitnie w drugim roku od wysiewu, w okresie od czerwca do sierpnia. Kwiaty pojawiają się w górnej części łodygi i tworzą jednostronne grono. Rosną na omszonych, krótkich szypułkach. Są duże, dzwonkowate i zwieszają się w dół, kształtem przypominają naparstki. Rozwijają się od dołu kwiatostanu ku górze i przyciągają pszczoły i inne owady zapylające. W zależności od odmiany mogą różnić się wielkością oraz barwą i mogą być białe, różowe, fioletowe lub wielobarwne. Gardziel pokryta jest ciemnymi plamkami z białą obwódką. Ciekawe odmiany naparstnicy purpurowej to:

  • ʹCamelot Whiteʹ to odmiana o białych kwiatach,

  • ʹCamelot Roseʹ jest odmianą o kwiatach różowych z czerwonymi plamami,

  • ʹPonʹs Choiceʹ odmiana o kwiatach kremowych z czerwonym środkiem,

  • ʹVirtuoso Redʹ jest odmianą, której kwiaty są różowe,

  • ʹPamʹs Choiceʹ to odmiana o białych kwiatach.

Naparstnica purpurowa jest rośliną trującą, jednak wykazuje właściwości lecznicze. Surowcem zielarskim są liście, które zawierają digitoksynę, będącą glikozydem nasercowym. To składnik leków, które są stosowane w przypadku niewydolności mięśnia sercowego. Z uwagi na niebezpieczeństwo nie wolno samodzielnie sporządzać preparatów i odwarów z tej rośliny.

Przeczytaj także: Naparstnica - lecznicza czy trująca? Rozwiewamy wątpliwości

Uprawa naparstnicy purpurowej

Naparstnica purpurowa jest łatwa w uprawie i nie ma specjalnych wymagań, dlatego nie przysporzy problemów nawet początkującym ogrodnikom. Najlepiej, jeśli wybierzemy dla niej miejsce słoneczne lub częściowo zacienione, ponieważ wtedy intensywnie kwitnie. Dobrze będzie rosła na każdym przepuszczalnym, dobrze uprawionym i przeciętnym podłożu o odczynie obojętnym, lekko kwaśnym lub lekko zasadowym. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, ale nie zalewana. W czasie suszy roślinę należy podlewać.

Naparstnica purpurowa może być nawożona nawozami wieloskładnikowymi, o przedłużonym uwalnianiu i organicznymi. Polecany jest kompost, obornik i ekologiczny biohumus, ponieważ poprawiają strukturę gleby i kondycję rośliny bez ryzyka przenawożenia. Nawozimy od maja do lipca. Warto zdecydować się na ściółkowanie, dzięki czemu ograniczymy parowanie wody z podłoża i rozwój chwastów.

Po zakończeniu kwitnienia przekwitłe kwiatostany możemy przyciąć nad ziemią, dzięki czemu w sprzyjających warunkach naparstnica purpurowa może powtórzyć kwitnienie jeszcze w tym samym sezonie. Jeżeli pozostawimy kwiatostany, to roślina się rozsieje, jednak kwiaty w drugim pokoleniu mogą mieć inny kolor.

Naparstnicę purpurową rozmnaża się poprzez wysiew nasion. Wysiewa się je od maja do czerwca do skrzynek lub na rozsadniku w ogrodzie. Nasiona kiełkują po upływie 8-10 dni. Po pojawieniu się 3-4 liści właściwych siewki pikujemy do doniczek, zachowując pomiędzy nimi 15 centymetrów odstępu. Do gruntu sadzimy w sierpniu, a jeśli rosły na rozsadniku to w kwietniu następnego roku. Pomiędzy sadzonkami zachowujemy rozstaw 30-40 centymetrów. Przed wysianiem nasiona można na kilka godzin umieścić w wodzie.

Naparstnica purpurowa – zastosowanie

Naparstnica purpurowa doskonale prezentuje się na średnich i wysokich rabatach kwiatowych. Możemy ją również posadzić przy ścianach budynków i ogrodzeniach. Najlepiej wygląda w dużych grupach, jest też ciekawym elementem kompozycji z wrzoścami, azaliami, różami i trawami ozdobnymi. Świetnie sprawdzi się w ogrodach naturalistycznych, wiejskich, pod koronami drzew. Może być sadzona w donicach i pojemnikach ustawionych na tarasach lub balkonach. Nadaje się na kwiat cięty do wysokich wazonów.

0 (0 opinii)