Porady

Naparstnica – uprawa w przydomowym ogródku [10 ZDJĘĆ]

5 (1 opinia)

Naparstnica to popularna roślina, która jest jednocześnie lecznicza i trująca. Należy do niej kilkanaście gatunków, z których gatunkiem rodzimym w Polsce jest tylko naparstnica zwyczajna (Digitalis grandiflora), ale w ogrodowej uprawie spotyka się też wiele innych. Dziś zgłębiamy uprawę tej rośliny w przydomowym ogródku!

Jak wygląda naparstnica? Ile osiąga wzrostu?

Naparstnica (Digitalis L.) jest rodzajem botanicznym roślin z rodziny babkowatych. Rośnie jako roślina dwuletnia albo krótkotrwała bylina. W pierwszym roku życia tworzy odziomkową rozetę liści. Mają one do 20 cm długości, są lancetowate, z widoczną siatką żyłek i są u niektórych gatunków lekko owłosione. Z rozety wyrasta w kolejnym roku nierozgałęziona łodyga kwiatowa o długości do dwóch metrów. Rozwijają się na niej zebrane w kłosowe grona duże, rurkowate kwiaty z wyraźnymi plamkami wewnątrz gardzieli. Okres kwitnienia trwa od czerwca do sierpnia. Z kwiatów rozwijają się torebki o długości ok. 12 mm, w których znajdują się liczne, drobne nasiona.

Naparstnica jest jednocześnie rośliną trującą i leczniczą. Zawarte w niej glikozydy są w małych dawkach stosowane w chorobach serca, natomiast spożycie dwóch-trzech liści może wywołać śmiertelne zatrucie. Na szczęście wszystkie części naparstnicy są mocno gorzkie i rzadko dochodzi do zatrucia.

Stanowisko i podłoże dla naparstnicy

Większość gatunków naparstnicy preferuje gleby próchniczne, umiarkowanie wilgotne, żyzne i ubogie w wapń. Naparstnice lubią półcień, ale na dostatecznie wilgotnych glebach rosną również w miejscach intensywnie oświetlonych. W pełnym słońcu czują się jednak nie najlepiej, ponieważ źle znoszą bezpośrednie, południowe nasłonecznienie.

Większość gatunków naparstnicy preferuje gleby próchniczne, umiarkowanie wilgotne, żyzne i ubogie w wapń.
Większość gatunków naparstnicy preferuje gleby próchniczne, umiarkowanie wilgotne, żyzne i ubogie w wapń.

Jak sadzić i pielęgnować naparstnicę?

Ponieważ naparstnice, podobnie jak wiele bylin, są oferowane do sprzedaży w doniczkach, można je sadzić w ogrodzie przez cały sezon.

Glebę dla naparstnicy trzeba, w miarę potrzeby, wzbogacić domieszką próchnicy. Poza tym roślina lubi warstwę ściółkę z na pół rozłożonych liści. Kiedy dobrze się ukorzeni, naparstnica rosnąca na właściwym stanowisku nie potrzebuje w zasadzie nawożenia i dodatkowego podlewania.

Nadmiar siewek, które się pojawiają, można usunąć z rabaty. A w ogóle powinno się przekwitłe kwiatostany w porę ścinać, aby uniknąć zbędnego tworzenia przez roślinę nasion. To przedłuża też żywotność naparstnicy.

Podział bryły korzeniowej w przypadku naparstnicy nie jest zalecany i korzystny. Jej korzeń palowy jest bardzo wrażliwy i zabieg kończy się zwykle niepowodzeniem.

Zastosowanie naparstnicy w ogrodzie

Naparstnica jest, jak wiele roślin dwuletnich, typowym wędrownikiem po rabatach. Ponieważ sama się rozsiewa, pojawia się każdego roku w nowych miejscach, jednak bez szczególnego natręctwa. Nadaje rabatom naturalnego wyglądu. Można naparstnice bardzo dobrze komponować z roślinami o ozdobnych liściach, jak funkia, rodgersja albo żurawka. Pasują też do kwiatowych bylin o podobnych wymaganiach stanowiskowych, jak dzwonki i tawułki. Ze swoimi głęboko w ziemię zagłębionymi korzeniami może naparstnica rosnąć także pod drzewami w nieprzyjaznym dla innych środowisku pod brzozami albo klonami.

Ponieważ większość gatunków i odmian naparstnicy ma jasne kwiaty, szczególnie efektownie prezentują się one na ciemnym tle, na przykład żywopłotu albo luźno rosnących krzewów. Czarująco wyglądają na skraju naturalnych zadrzewień. Jeśli miejsce jest dostatecznie zacienione i wilgotne, dobrym towarzystwem dla naparstnicy są paprocie.

Naparstnica rośnie jako roślina dwuletnia albo krótkotrwała bylina.
Naparstnica rośnie jako roślina dwuletnia albo krótkotrwała bylina.

Naparstnice, dzięki swojej wyprostowanej formie, wprowadzają na rabaty pionową strukturę i doskonale uzupełniają płasko rosnące byliny. Różne odmiany naparstnicy mają wysokość od 60 do 200 cm, co ułatwia znakomicie wybór w zależności od wysokości sąsiadujących roślin.

Jeśli na rabacie zostanie posiana barwna mieszanka naparstnicy, otaczające i tworzące tło byliny powinny mieć raczej spokojne, stonowane barwy. Dobrze nadaje się przywrotnik miękki (Alchemilla mollis) o gęstych liściach i jasnożółtych kwiatach.

Dobrym partnerem dla różowej albo białej naparstnicy będzie na przykład bodziszek wspaniały (Geranium x magnificum) i bodziszek Własowa (Geranium wlassovianum), tworzące liliowe dywaniki kwiatów.

Podobnie jak malwy, również wszechstronne naparstnice dobrze pasują do wiejskich tradycyjnych ogrodów. Wspaniale wyglądają nie tylko na rabatach, ale również w formie kwiatów ciętych w wazonach.

Jak rozmnażać naparstnicę? 

Naparstnica z reguły sama się rozsiewa i sama dba o swoją przyszłość. Jeśli jednak ktoś chce wysiać tę roślinę, dobrym czasem na to jest późne lato, zaraz po dojrzewaniu nasion. Kilka nasion trzeba po prostu wysiać na rabatę i przykryć cienką warstwą ziemi. Nie zaleca się siewu naparstnicy do doniczek, ponieważ ze względu na palową formę korzenia, trudno jest ją pikować.

Choroby i szkodniki

Napastnica jest z natury bardzo mocna i raczej nie jest narażona na atak ze strony szkodników i chorób, nawet ślimaki unikają naparstnicy.

Naparstnica - 10 zdjęć od naszych Czytelników

Piękna naparstnica
Piękna naparstnica
Naparstnica - ozdoba ogrodu
Naparstnica - ozdoba ogrodu
Naparstnica - warto mieć ją w ogródku!
Naparstnica - warto mieć ją w ogródku!
Naparstnice naszych Czytelników!
Naparstnice naszych Czytelników!
Naparstnice są naprawdę lubiane!
Naparstnice są naprawdę lubiane!
Cudowne naparstnice
Cudowne naparstnice
Naparstnice zdobią każdą przestrzeń
Naparstnice zdobią każdą przestrzeń
Cudowna ozdoba ogrodu!
Cudowna ozdoba ogrodu!
Naparstnica przykuwa uwagę każdego ogrodnika
Naparstnica przykuwa uwagę każdego ogrodnika
Naparstnica jest wspaniała!
Naparstnica jest wspaniała!
5 (1 opinia)